لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۳۹

عکس های سرباز پیشین اسرائیل در فیس بوک، جنجال آفرید


یکی از عکس های سرباز پیشین اسرائیلی در فیس بوک
یک سرباز پیشین اسرائیلی، با انتشار عکس‌هایی از دوران سربازی خود در فیس‌بوک که بازتاب گسترده‌ در رسانه‌های جهان را به همراه داشت، جنجال به پا کرد.

عدن ابرجيل Eden Aberjil، دختر اسرائيلی که دوره سربازی خود را به پايان برده، به تازگی با انتشار عکس‌هایی از دوران دوساله سربازی خود در فیس‌بوک، این دوران به عنوان «بهترین ایام عمر خود» توصیف کرد.

از میان ۲۶ عکس منتشر شده، در یک عکس خانم ابرجیل را در حالی نشان می‌دهند که کنار یک مرد جوان فلسطینی که چشمان با پارچه‌ای پویشانده شده و دستانش نیز از پشت با ریسمان پلاستیکی بسته شده است.

دراين عکس، عدن درحالی که به اين مرد جوان نگاه می کند، ريسمان زرد رنگ ديگری را در دست دارد و به نظر می‌رسد که می‌خواهد با این ریسمان دست دیگر مردان فلسطینی بازداشت شده را ببندد.

درعکس دوم، عدن ابرجيل در برابر همان مرد و دو مرد مسن ترفلسطينی که با چشمان و دست‌های بسته بر روی بلوک‌های سنگی نشسته‌اند قرار دارد و با لبخند به لنز دوربین نگاه می‌کند.


این دو عکس در سال ۲۰۰۸ و درنزديکی غزه گرفته شده اند.

به دنبال انتشار این عکس‌ها و تلاش گروه‌های مدافع حقوق بشر فلسطينی برای توجه رسانه‌هایی نظیر شبکه سی‌ان‌ان به این عکس‌ها، ارتش اسرائيل، مقامات و سياستمداران و نهادهای اسرائيلی مدافع حقوق بشر از اين دختر بشدت انتقاد کرده و رفتار او را «شرم آور» خواندند.

سخنگوی ارتش اسرائيل می گويد که اين دختر مرتکب يک رفتار غير اخلاقی شده و او «نمونه‌ای از همه سربازان نيست». اين سخنگو تاکيد دارد که بسياری از سربازان ارتش، معيارهای اخلاقی را رعايت می کنند.

فرماندهان پيشين عدن ابرجيل نيز با نکوهش شديد او تاکيد کرده اند که احتمال دارد علیه او شکایت کنند.

همچنین از آنجایی که در برخی از عکس های ديگری که عدن ابرجیل در فیس بوکش منتشر کرده است، تصاویری مربوط به اتاق‌های ارتش و نقشه‌های نظامی ارتش اسرائیل به چشم می‌خورد و با دقیق شدن در این تصاویر امکان افشای برخی مطالب نظامی ارتش اسرائیل وجود دارد، احتمال شکایت ارتش اسرائیل از این دختر نیز به اتهام «برمال کردن اسرار نظامی» وجود دارد.

گروه‌های فلسطينی ضمن انتقاد شديد از این حرکت عدن ابرجيل، تنها او را در این ماجرا مقصر ندانسته و می گويند که اين دختر پرورش يافته فضايی است که عرب‌ها را تحقير کرده و به برابری انسان‌ها اعتقادی ندارد.

مرکز دولتی رسانه‌های تشکيلات خودگردان فلسطينی روز دوشنبه با انتشار بيانيه‌ای در رام الله نوشت که «اين عکس ها به روشنی نمایانگر رفتار طرف اشغالگر است که به تحقیر فلسطینی افتخار می‌کند».

غسان الخطيب، يک سخنگوی فلسطينی می گويد «این رفتارها اثرات ناشی از ۴۳ سال اشغال‌گری و بازتاب روحيه اشغال‌گری در رفتارهای روزمره اسرائیلی‌ها است».

انتشار اين عکس ها در فيس بوک، بحث‌های گسترده‌ای را در شبکه‌های اجتماعی فضای مجازی در اسرائیل و سراسر جهان ایجاد کرده است.

در اسرائيل، شبکه های اجتماعی فضای مجازی به دو دسته تقسیم شده‌اند؛ گروهی به شدت عدن را نکوهش کرده، تأکید دارند که افرادی مانند او موجب بدنامی سربازان اسرائیلی می‌شوند و گروهی دیگر معتقدند که عدن دور سربازی‌اش را پشت سر گذاشته و این تصاویر بخشی از زندگی شخصی اوست.

اوتنيئل شندلر، يکی از نمایندگان حزب اوپوزيسيون اسرائيل از حزب کاديما به روزنامه هاآرتص گفته است که خوب است که فرمانده وقت اين دختر نيز در ايامی که آن عکس ها گرفته شده، محاکمه ومجازات شود.

اين نماينده کنست گفته است که اسرائیل موظف است به تک تک فلسطینیان دستگیر شده احترام بگذارد و از بی‌حرمتی به آن‌ها خودداری کند.

ييشای منوحين، مدير «کميته اجتماعی مخالفت با شکنجه» نيز می گويد که این در این عکس‌ها فلسطینی‌ها به عنوان یک سوژه و نه به عنوان انسان‌هایی مستحق احترام تصویر شده‌اند.

آقای منوحين همچنین از فرماندهان ارتش خواسته است تا از دادن فرمان‌هایی که موجب تحقیر فلسطینی‌های بازداشت شده می‌شود، پرهیز کنند.

سازمان «شووريم شتيکا» Shovrim Shtika (سکوت را می شکنيم)، يک نهاد چپ گرای اسرائيلی که سربازان ارتش اين کشور را به افشای نقض قانون در ارتش اسرائیل تشویق می‌کند، گفته است که «رفتار عدن ابرجيل تنها يک نمونه از بيماری است که جامعه می خواهد آن را پنهان کند».

سازمان «سکوت را می شکنيم» می گويد «به جای اينکه هربار بگوييم که از اين يا آن رفتار سربازی غافلگير شده‌ايم، بهتر است درک کنيم که همه اين رفتارها نتيجه اشغال‌گری است».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG