لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۰۴
وقتيکه کسی يا موسسه ای به ثروت و شهرت می رسد بسياری در پی ضربه زدن به وی و يا کندن بخشی از اموال و موفقيت او هستند.

در مورد فيس بوک ، بزرگترين و موفق ترين شبکه گروهی – اجتماعی روی اينترنت – تاکنون بسياری مدعی شده اند که اين وب سايت محصول تلاش شخصی مديرعامل و موسس آن يعنی مارک زاکر برگ نيست.

به گزارش روزنامه وال استريت جورنال در تازه ترين موارد از ادعای مالکيت بر فيس بوک که خيلی هم عجيب به نظر می رسد يک طراح وب سايت در آمريکا به نام پل سگليا مدعی شده است که دقيقا ۸۴ درصد مالکيت فيس بوک از آن اوست.

پل سگليا روز ۳۰ ماه ژوئن در شکايتی به ديوان عالی ايالتی نيويورک مدعی شده است که در سال ۲۰۰۳ قراردادی را برای طراحی يک وب سايت با مارک زاکر برگ امضا کرده است و می افزايد که آن وب سايت همين فيس بوک امروزی است.

به گفته پل سگليا طبق شرايط اين قرارداد دستمزد وی برای طراحی اين وب سايت يک هزار دلار و ۵۰ درصد از مالکيت محصول نهايی بوده است.

عجيب ترين بخش از اين ادعای تازه درمورد مالکيت فيس بوک اين است که ظاهرا طبق آن قرارداد از اول ژانويه ۲۰۰۴ تا زمان تکميل طراحی اين وب سايت به ازای هر روز يک درصد بهره اضافی به پل سگليا تعليق می گيرد.»

روزنامه وال استريت جورنال می افزايد که در زمينه حقوق معنوی و دستمزد مربوط به طراحی وب سايت اين عجيب ترين نمونه از تنظيم قرارداد است. چطور می شود که برای هر روز تاخير در تکميل طراحی يک پروژه طراح وب سايت سهم بيشتری از درآ»د حاصل از آن را صاحب شود؟

با وجوديکه اين ادعای پل سگليا بسيار عجيب و غيرمنطقی به نظر می رسد يکی از قضات دادگاه عالی ايالت نيويورک فعلا با صدور يک حکم شرکت فيس بوک را از هر گونه جابجايی اموال و دارايی های خود منع کرده است.

شرکت فيس بوک به وال استريت جورنال گفت که اين شکايت را کاملا بی اساس دانسته و با تمام نيرو در اين دعوای حقوقی خواهد جنگيد.

از يکسال پيش که آخرين مورد از ادعای مالکيت بر فيس بوک مطرح شد دامنه فعاليت و در نتيجه ارزش مالی فيس بوک دو برابر شده است.

مطمئنا مورد اخير نيز آخرين باری نخواهد بود که فردی ادعای مالکيت بر فيس بوک را مطرح می کند. ولی بعيد است که يک چنين ادعاها و دعاوی حقوقی بتوانند شبکه گسترده و شرکت ثروتمند فيس بوک را متزلزل کند.
XS
SM
MD
LG