لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۰۳

ساره جوانمردی، برنده نخستين مدال ايران در پارالمپيک لندن


ساره جوانمردی
يک ورزشکار زن، نخستين مدال کاروان ورزش ايران در پارالمپيک لندن را کسب کرد. ساره جوانمردی در فينال رشته تفنگ بادی از مسافت ۱۰ متر با به نشان برنز دست يافت.

در اين ماده مدال طلا به نماينده مقدونيه رسيد و تيرانداز اهل روسيه نيز در رده سوم قرار گرفت. عاليه محمودی ديگر تيرانداز ايران هم در جايگاه ششم ايستاد. در المپيک لندن نيز بهترين نماينده ايران از جمع هشت بانوی اعزامی، الهه احمدی در رشته تيراندازی بود که به مقام ششم رسيد.

ساره جوانمردی پس از کسب مدال برنز به خبرنگاران گفت: من و عاليه محمودی فراتر از انتظارات ظاهر شديم. فقط آمده بوديم رکورد خودمان را بزنيم و هدف ما رسيدن به فينال نبود اما خوشحالم که هم رکوردهای خوبی زديم و هم در فينال حاضر شديم. اميدوارم کسب مدال در تيراندازی که اصلاً روی آن حساب نمی شد، باعث شود مسئولان به ورزش بانوان توجه بيشتری نشان بدهند.

شکست فوتبال مقابل آرژانتين

تيم ملی فوتبال ۵ نفره‌ ايران در نخستين ديدار خود در پارالمپيک لندن مقابل آرژانتين تن به شکست داد. ايران که با لباس سبز مقابل آرژانتين به ميدان رفته بود با دو گل بازی را واگذار کرد.
در نيمه نخست گلی رد و بدل نشد اما در ۲۵ دقيقه دوم، کاپيتان آرژانتين دو بار با عبور از تمام مدافعان ايران موفق به گل‌زنی شد.

بازيکنان نابينای ايران که بيشتر متکی به حرکات انفرادی بودند، در شکستن قفل دروازه حريف ناکام ماندند. در دقايق پايانی يک ضربه‌ پنالتی به سود ايران اعلام شد که اين ضربه هم وارد چارچوب نشد.

جواد فلفلی سرمربی ايران پس از شکست تيمش به خبرنگاران اعزامی از رسانه های مختلف ايران گفت: «آخرين فيلمی که از تيم آرژانتين ديده بوديم مربوط به يک و نيم سال پيش بود و متاسفم که نتوانستيم آنها را شکست دهيم. از الان بايد خودمان را برای بازی بعدی آماده کنيم. ضمن اينکه نتيجه بازی انگليس و آرژانتين هم اهميت زيادی دارد.»

معبودی دروازه بان ايران هم گفت: درست است من دو گل دريافت کردم اما بهترين دروازه بان های دنيا هم در فوتبال ۵ نفره مشکل دارند. چون محوطه جريمه نداريم و در هر لحظه ممکن است هر اتفاقی بيفتد. حالا اميدوارم بتوانيم اسپانيا را شکست دهيم.

گريه‌های روی تاتامی

امير نتاج که در وزن ۸۱ کيلوگرم جودو برای کسب مدال برنز مقابل جودوکار روسيه روی تاتامی رفته بود، با نتيجه ۱۰ بر ۳ شکست خورد.

به اين ترتيب نمايندگان ايران در پايان رقابت‌های سه وزن از رسيدن به مدال بازماندند. عساکره، عليزاده و ندری سه جودوکار ديگر ايران هستند که روز شنبه رقابت خواهند کرد.

امير نتاج دليل ناکامی در رسيدن به مدال پارالمپيک را ضعف بدنی و کاهش زياد وزن عنوان کرد و به خبرنگاران گفت: حذف ناباورانه سعيد رحمتی ديگر نماينده ايران در کاهش روحيه ما موثر بود، اما من همه تلاش خودم را کردم و متاسفانه نشد که مدال بگيرم. باخت رحمتی يک شوک برای ما بود و همه بچه ها گريه می‌کردند.

شنانی ديگر جودوکار ايرانی نيز پس از شکست مقابل حريف اوکراينی آنقدر ناراحت و گريان بود که حاضر به مصاحبه نشد. محمد علی شنانی در گروه بازنده‌ها در حالی که ابتدا به دليل دريافت اخطارهای زياد از حريف انگليسی اش عقب بود، او را ضربه فنی کرد اما جدال برای مدال را واگذار کرد.

ساير رشته ها

بهمن گلبرنژاد از رسيدن به مدال دوچرخه سواری پارالمپيک بازماند. اما در رشته تير و کمان، ابراهيم رنجبرکيا و رهام شهابی پور با شکست حريفان خود به جمع هشت کماندار برتر راه يافتند.

شهابی‌پور در مرحله‌ يک هشتم نهايی مقابل نماينده ترکيه قرار گرفت و ۷ بر يک به برتری رسيد. ابراهيم رنجبرکيا نيز با همين نتيجه کماندار اوکراينی را از پيش رو برداشت.

زهرا نعمتی هم در اسلحه ريکرو مقابل حريفی از ايتاليا قرار گرفت و با برتری ۶-۰ راهی مرحله يک‌چهارم شد. نعمتی در مرحله مقدماتی توانسته بود رکورد پارالمپيک را بهبود ببخشد و در جايگاه نخست قرار بگيرد.

تيم واليبال نشسته ايران که پنج دوره قهرمان پارالمپيک شده و از حيث نتيجه گيری، بهترين تيم سه دهه اخير جهان بوده است در نخستين ديدارش مقابل رواندا قرار گرفت و در سه گيم پياپی به برتری دست يافت. ايران در دومين بازی، روز شنبه به مصاف چين خواهند رفت.

همچنين سرمربی تيم فوتبال ۷ نفره ايران گفته است که اين تيم شرايط خوبی دارد و آماده ديدار با هلند است. ايران در رده‌بندی جهانی رتبه دوم را دارد و هلند در جايگاه پنجم ايستاده.
امين الله‌مانی به خبرگزاری های ايران گفته است که تيمش مصدوميت يا مشکل خاصی نداريم و تنها مشکل اين تيم به زعم او، سرمای لندن است.

سرمربی تيم فوتبال ۷ نفره درباره حضور بيژن ذوالفقارنسب به عنوان مديرفنی اين تيم گفت: ذوالفقارنسب حريفان را آناليز کرده و اميدوارم با حضورش در پارالمپيک نتيجه خوبی کسب کنيم.
XS
SM
MD
LG