لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۵۴

مهدوی کيا رسما «استيل آذينی» شد


مهدی مهدوی کيا
مهدی مهدوی کيا، کاپيتان پيشين تيم ملی فوتبال ايران، به طور رسمی از اينتراخت فرانکفورت آلمان جدا شد و به تيم استيل آذين ايران پيوست.

باريکن ارزنده ۱۴ سال اخير فوتبال ايران، به هنگام رقابت های قهرمانی جام ملت های آسيا به سال ۱۹۹۶ به تيم ملی پيوست و پس از درخشش در جام جهانی ۱۹۹۸ به فوتبال المان فراخوانده شد و ۱۱ سال در تيم های بوخوم، هامبورگ و اينتراخت فرانکفورت از بوندسليگای المان بازی کرد.

او در ۱۷ سالگی و در سال ۱۹۹۵ از تيم بانک ملی به پرسپوليس پيوست و در سال ۱۹۹۸ به تيم بوخوم آلمان رفت. يک سال بعد او پيراهن تيم هامبورگ را بر تن کرد.

در سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ او به مهره ای ارزنده و شاخص در تيم هامبورگ بدل شد. در اين دوران او محبوب ترين بازيکن در نزد هواخواهان هامبورگ شد.

با افت تدريجی مهدی مهدوی کيا در تيم هامبورگ و حضور تدريجی بر روی نيمکت ذخيره های اين تيم، در پايان فصل ۰۶-۲۰۰۷، هامبورگ قرارداد با او را تجديد نکرد و او در پايان فصل به عنوان بازيکن آزاد به تيم اينتراخت فرانکفورت پيوست. اما بازيکنی که گلهايش به تيم ملی چين و آمريکا در راه جام جهانی ۱۹۹۸ و در جريان اين جام، از ياد ايرانيان همراه فوتبال، هرگز از ياد نمی رود، در اين تيم نيز به موفقيت گذشته در بوندسليگا دست نيافت. مهدوی کيا در رقابت های فصل جاری بوندس ليگا حتی يک دقيقه هم برای تيم هامبورگ به سرمربيگری ميشاييل اسکيبه به ميدان نرفت.

مهدوی کيا در مورد بازی نکردن در تيم اينتراخت به خبرنگاران ايرانی گفت که علت آن غيرفنی و خارج از تصميم گيری سرمربی اين تيم بود. او توضيح بيشتری در اين مورد نداد.

بعد از جام جهانی ۲۰۰۶، مصدوميت های پياپی و باسابقه باعث حضور نه چندان منظم او در تيم ملی ايران شد. اما هرگاه بازی کرد با بازوبند تيم ملی بود. مهدوی کيا پس از کريم باقری جانشين شماره يک علی دايی در مقام سرگروهی تيم ملی بود.

اما در تابستان گذشته حضور او در آخرين بازی تيم ملی ايران در راه جام جهانی ۲۰۱۰ در کره جنوبی با اعلام ناگهانی خداحافظی اش و دو کاپيتان ديگر تيم ملی (در غياب مهدوی کيا) يعنی وحيد هاشميان و علی کريمی شد. اين بازيکنان جملگی در شروع تنش های سياسی پس از انتخابات در ايران، با مچ بند سبز به ميدان سئول پای گذاشتند. البته هاشميان تا دقايق پايانی بر روی نيمکت ذخيره ها بود. مهدوی کيا و بازيکنان سبز فوتبال ايران هيچگاه حاضر به صحبت در اين مورد در رسانه های ايرانی و خارجی نشدند.

در هفته های اخير صحبت از بازگشت مهدی مهدوی کيا به تيم سابقش، پرسپوليس پيش آمد که مهدوی کيا در رسانه های داخلی اعلام کرد که به خاطر دخترش، عسل، نمی تواند به فوتبال ايران بازگردد. او حتی پيوستن به تيم استيل آذين را شايعات رايج در رسانه های ايران توصيف کرد.

اما به ناگاه و با خبری که يکشنبه شب در خبرگزاری مهر انتشار يافت، او به تيم استيل آذين پيوست. در تيم استيل آذين بازيکنانی چون علی کريمی و حسين کعبی هم عضويت دارند. اين دو نيز در روز بازی يک بر يک در سئول با مچ بند سبز بودند. چهار بازيکن ديگر سبزپوش اکنون در در باشگاه های آلمانی (وحيد هاشميان)، اسپانيايی (جواد نکونام و مسعود شجاعی) و اماراتی (محمد نصرتی) بازی می کنند.

در نشست رسانه اين پس از عقد قرارداد در روز يکشنبه، مهدوی کيا از خبرنگاران خواست که از پرسيدن سوال های جنجالی و حاشيه ای خودداری کنند.

مهدوی کيا به خبرنگاران گفت: «روزهای سختی را در تيم اينتراخت فرانکفورت پشت سر گذاشتم و برای جدايی از اين تيم و پيوستن به استيل آذين بايد تصميم دشواری را می گرفتم. برايم بازگشت به ايران بسيار سخت بود اما در نهايت با تلاش مسئولان باشگاه استيل آذين از تيم اينتراخت جدا شدم و به ايران بازگشتم.»

مهدوی کيا در نشست مطبوعاتی بازگشت به تيم ملی را غير ممکن دانست و گفت که در مدت ۱۲، ۱۳ سال گذشته هرکاری که از دستش برمی آمده برای تيم ملی انجام داده است. او بهترين دوران بازی در خط ميانی اش را در کنار حميد استيلی و کريم باقری يادکرد. به هنگام عقد قرار داد رسمی با مهدوی کيا، برخلاف رسم معمول در فوتبال حرفه ای حميد استيلی، سرمربی استيل آذين حضور نداشت.
XS
SM
MD
LG