لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۱ تهران ۰۹:۵۴

گروه فرقان و ۸ ترور مهم سال ۱۳۵۸


خبر ترور مهدی عر اقی در روزنامه کیهان در سال ۱۳۵۸
راديو فردا روزانه برنامه ای برای بازخوانی تاريخ سی ساله جمهوری اسلامی ايران ارايه می کند. امروز چهارم شهريور ماه اين برنامه اختصاص دارد به ترور مهدی عراقی از سران موتلفه در ۴ شهريور ۱۳۵۸توسط گروه فرقان و نيز بررسی نقش و جايگاه اين گروه در سال های اول انقلاب ۱۳۵۷ ايران.


امروز چهارم شهريور مصادف با سالروز ترور مهدی عراقی از سران جمعيت موتلفه در سال ۱۳۵۸ توسط گروه فرقان .

توضيح بدهيد که اصولا گروه فرقان چگونه گروهی بود واز کجا و وارد عرصه سياست ايران شده بود؟

اولين نکته ای که بايد گفته شود اين است که اين ترور منتسب به گروه فرقان هست و در ۳۱ سال گذشته جز اظهار نظرهای رسمی جمهوری اسلامی و اعترافاتی که از اين گروه در تلويزيون جمهوری اسلامی پخش شد، اسناد مستقل ديگری درباره اهداف و نيات اين گروه و تشکيلات آن در دسترس نبوده است و به همين دليل ظهور و فعاليت اين گروه و حذف و سرکوب آن هنوز با ابهامات زيادی روبرو است.

ولی طبق اعلام رسمی جمهوری اسلامی مقامات آن زمان جمهوری اسلامی،فرقان گروهی مسلح مخالف نظام جمهوری اسلامی ايران بود که با چند ترور مهم و کشتن برخی از شخصيت های کليدی جمهوری اسلامی وارد عرصه سياست ايران شد.

از نظر جمهوری اسلامی اين گروه تعدادی جوان بودند که برداشت ها و تفسيرهای تندروانه ای از اسلام سياسی و قرآ ن داشتند و با تفسيری که از قرآن می کردند ، خود را فرقان يعنی جدا کننده بين حق و باطل می دانستند.

رهبری اين گروه با چه کسی بود؟

رهبر گروه فرقان شخصی به نام اکبر گودرزی معرفی شد که قبل از انقلاب ۱۳۵۷ در حوزه علميه طلبه بود که در ۱۸ دی ۱۳۵۸ دستگير شد و در روز ۳ خرداد ۱۳۵۹ در ۲۴ سالگی تيرباران شد.

اين گروه چه کسانی را ترور کردند؟ و با چه هدفی اين ترورها را انجام می دادند؟

از نظر جمهوری اسلامی گروه فرقان معتقد بودکه حکومت وقت جمهوری اسلامی يک حکومت منحرف از اسلام است و چون متفکرينی چون مرتضی مطهری و محمد مفتح نقش اصلی را در انحراف آن داشته اند بايد ترور ها متوجه چنين افرادی باشد . در همين چارچوب ۸ ترور به گروه فرقان منتسب هست.

ترور مرتضی مطهری که الان از وی به عنوان مهمترين متفکر جمهوری اسلامی ياد می شود در ارديبهشت ۵۸ ، ترور محمد مفتح ديگر روحانی معروف و نزديک به آيت الله خمینی در ۲۷ آذر ، ترور مهدی عراقی از سران موتلفه، از مدیران روزنامه کیهان و از غير روحانيون نزديک به محفل خصوصی آيت الله خمینی در چهارم شهريور ۵۸، ترورآِيت الله قاضی طباطبايی مهمترين روحانی حکومت در تبريز ،ترور تيمسار قره نی رييس ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی و ترورحاجی تقی طرخانی از ديگر اعضای موتلفه و ترور شيخ قاسم اسلامی. البته در انتساب اين ترورها به گروه فرقان ، غير از روايت رسمی جمهوری اسلامی سند مستقل و معتبر ديگری ارائه نشده است.

ترور اکبر هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۵۸ هم منتسب به گروه فرقان هست ؟


بله ولی هاشمی رفسنجانی از اين ترور جان سالم بدر برد.


و بالاخره سرنوشت اين گروه چی شد؟

از حدود ۷۰ نفری که به روايت جمهوری اسلامی از اين گروه در يک خانه تيمی بازداشت شدند ، ۲۵ نفر از جمله اکبر گودرزی رهبر گروه اعدام شدند و بعد از آن هم ديگر خبری از اين گروه نشد ولی در ادبيات سياسی ايران واژه گروه فرقان از آن به بعد برای بد نام کردن رقبا و متهم کردن آنها به داشتن افکار و عقايد التقاطی استفاده می شد

بعضی ها گفته اند که فرقان به مجاهدين خلق وابسته بودند؟

اين ديدگاه رو من فقط در سخنان محمد صادق مفتح ديدم که پسر محمد مفتح است وپدرش توسط گروه فرقان کشته شد . اين فرد مدعی است که اسناد همکاری فرقان و مجاهدين خلق در سفارت اشغال شده امريکا در تهران بدست آمده ولی سند محکمی برای اين ادعا ارائه نشده است . ضمن اينکه وی مدعی شده که انگليس برای لطمه زدن به انقلاب ايران درصدد ترور متفکرين انقلاب از طريق گروه فرقان بوده که برای اين هم سندی وجود ندارد .


سوال آخر شما اشاره کرديد به ابهاماتی که در باره گروه فرقان هست. شما فکر می کنيد چگونه می شود اين ابهام را برطرف کرد؟


به نظرم در درون جمهوری اسلامی آقايان محمد عطريان فر و سعيد حجاريان که اتفاق هر دو در جريان تحولات سال گذشته ايران بازداشت شدندو سپس آزاد شدند اطلاعات بيشتری در اين مورد دارند . آقای عطريان فر و حجاريان در آن موقع از مسولان اطلاعاتی و امنيتی کشور بودند و اگر اطلاعات بيشتری را در اين باره منتشر کنند به رفع ابهامات درباره فرقان کمک خواهند کرد.
  • 16x9 Image

    مراد ویسی

    مراد ویسی روزنامه‌نگار و دانش آموخته علوم سیاسی از سال ۱۳۷۱ فعالیت روزنامه‌نگاری را شروع کرده و از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ عضو تحریریه رادیو فردا بود. حوزه مطالعاتی و حوزه تخصصی مورد علاقه  او ساختار قدرت در جمهوری اسلامی با تمرکز بر نهاد رهبری و نیروهای مسلح است.

XS
SM
MD
LG