لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ تهران ۰۶:۲۵

پایان «تور دو فرانس»


مسابقه های امسال در سايه جنجال ناشی از جواب مثبت آزمايش دوپينگ فلويد لنديس آمريکايی، برنده غير واقعی سال ۲۰۰۶ آغاز شد.

تور فرانسه یا «تور دو فرانس» روز یکشنبه ۲۹ ژوئیه با پیروزی آلبرتو کونتادور دوچرخه سوار ۲۴ ساله اسپانیایی به پایان رسید.


روزنامه لیبراسیون چاپ پاریس قهرمان امسال، آلبرتو کونتادور، را با دیگر قهرمان اسپانیایی، میگل اندوران مقایسه کرده است. اندوران موفق شد بین سال های ۱۹۹۱ و ۱۹۹۵ میلادی پنج بار قهرمان «تور دو فرانس» شود.


لیبراسیون با اشاره به جنجال دوپینگ در مسابقه سال گذشته نوشت که برگزارکنندگان این مسابقه امیدوار بودند که امسال آغاز جدیدی برای« تور دو فرانس» باشد ولی چنین نشد.


در پی آزمايش های مثبت استفاده از مواد نيروزا در مورد آنهايی که پيش از شروع دوچرخه سواری دور فرانسه اميدهای قهرمانی بودند، يعنی الکساندر وينوکوروف از قزاقستان و کريستيان موره نی از ايتاليا، ضربه کوبنده ای بر« تور دو فرانس » وارد آمد. میخائیل راسموسن نیز که پیشتاز مسابفه بود به دلیل دوپینگ مجبور به ترک «تور» شد.


روزنامه لوموند می نویسد که در مورد آلبرتوا کونتادور نیز این شک وجود داشت که در سال های گذشته وی دوپینگ کرده است ولی هم اکنون پرونده مربوط به وی بسته شده است.

روزنامه لوموند می نویسد که در مورد آلبرتو کونتادور نیز این شک وجود داشت که در سال های گذشته وی دوپینگ کرده است ولی هم اکنون پرونده مربوط به وی بسته شده است.


به نوشته این روزنامه کونتادور در دسامیر ۲۰۰۶ به مدت ده دقیقه مورد بازجویی قرار گرفت.


مسابقه در سایه جنجال


مسابقه های امسال در سايه جنجال ناشی از جواب مثبت آزمايش دوپينگ فلويد لنديس آمريکايی، برنده غير واقعی سال ۲۰۰۶ آغاز شد.


او در جريان مسابقه ها از هورمون« تستوسترون» استفاده کرده بود. با وجود گذشت يک سال، آژانس ضد دوپينگ آمريکا پس از بازپرسی از لنديس، هنوز تصميم گيری نکرده است.


به اين ترتيب، مسابقه های امسال بدون يک مدافع عنوان قهرمانی شروع شد و با يک جنگ شديد برای بازيابی اعتبار آن به عنوان يک مسابقه ورزشی قانونی ادامه يافت.


آن گونه که بعضی روزنامه ها و مفسران در روز ۲۶ ژوييه اشاره کردند، اين جنگی بود برای « تور»ی که در آستانه سقوط قرار داشت.


اما پرسش اين است که آيا اين فرهنگ پا برجا می ماند؟ پاسخ خيلی به اين سوال مثبت است، زيرا اين تور، « تور دو فرانس » نام دارد و از ۱۹۰۳ تا کنون تداوم داشته است.


تور دو فرانس را ستارگان نساخته اند، اين« تور» بوده است که ستارگان را ساخته است؛ پس اکنون مساله اين است که چگونه بايد آن را مداوا کرد؟


XS
SM
MD
LG