لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۰۷

حجاریان به بیمارستان منتقل شد


سعید حجاریان
طبق گزارش های رسيده از ايران سعيد حجاريان عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ايران اسلامی، که پس از انتخابات رياست جمهوری دستگير شده بود، به دليل وخامت وضع جسمی به بيمارستان منتقل شده است.

سايت نوروز که نزديک به اصلاح طلبان است روز يکشنبه اعلام کرد که «براساس اخبار دريافتی حال جسمانی سعيد حجاريان شورای مرکزی جبهه مشارکت ايران اسلامی بسيار ناگوار است تا حدی که به بخش مراقبت های ويژه يکی از بيمارستان های تحت نظر نيروهای امنيتی در تهران منتقل شده است و پزشکان سعی در خارج کردن وی از حالتی که بخاطر حمله عصبی دچار آن شده است دارند.»

به نوشته این سایت، دکتر محسن امین زاده عضو موسس جبهه مشارکت ایران اسلامی و رئیس ستاد «یاران خاتمی، حامیان موسوی» نیز به خاطر مسئله ای که همچنان مبهم است از زندان اوین به بیمارستانی تحت نظر سپاه، در تهران منتقل گردیده و وضعیت جسمانی مناسبی ندارد.

خانواده سعید حجاریان بارها اعلام کرده اند که آقای حجاریان به دلیل وضع جسمیش احتیاج به مراقبت ویژه دارد.

به نوشته سایت نوروز آقای حجاریان که حدود ده سال پیش مورد سوقصد قرار گرفته و سیستم های ارادی و غیر ارادیش آسیب های فراوان و جدی دیده است. وی در حرکت کردن، صحبت کردن و بسیاری از امور شخصیشان با مشکلات عدیده ای روبرو هستند.

سعيد حجاريان که به عنوان يکی از نظريه‌پردازان مهم جنبش اصلاحات در ايران شناخته می‌شود، در اسفند ماه ۱۳۷۸ و در دوران اوج کشمکش ميان اصلاح‌طلبان و محافظه‌کاران قربانی يک حمله تروريستی شد و تا آستانه مرگ پيش رفت. معلوليت شديد جسمی و بروز اختلالات گفتاری از جمله پيامدهای ترور حجاريان بوده است.

عامل ترور سعيد حجاريان يک عضو جوان بسيج به نام سعيد عسگر بود که هر چند پس از دستگيری به پانزده سال زندان محکوم شد، اما خيلی زود از زندان بيرون آمد

سازمان دیده بان حقوق بشر نیز پیشتر با ابراز نگرانی از وضعیت سلامتی سعید حجاریان در زندان، خواستار آزادی وی شد.
در بیانیه دیده بان حقوق بشر آمده است: سعید حجاریان که در روز ۲۵ خرداد دستگیر شد، به دلیل مشکلات جسمی که پس از سوء قصد به جانش با آن ها روبروست به مراقبت های دائم پزشکی نیاز دارد.

آقای حجاريان که در سال‌های دهه هشتاد ميلادی از کارکنان رده بالای وزارت اطلاعات ايران به شمار می‌رفت، در جريان روند اصلاحات در ايران که از سال ۱۳۷۶ آغاز شده بود، نقش محوری ايفا کرد.

حجاريان در سال ۱۳۷۶ به عنوان مشاور رييس جمهور وقت محمد خاتمی انتخاب شد و در سال ۱۳۷۸ هم در جريان انتخابات شورای شهر تهران به عنوان نماينده مردم اين شهر برگزيده شد.

مقامات امنیتی ایران در هفته های گذشته پس از آغاز اعتراضات گسترده به انتخابات ریاست جمهوری صدها نفر از شخصیت های سیاسی، روزنامه نگاران و معترضان را بازداشت کرد ه اند.
XS
SM
MD
LG