لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۵۸

ائتلاف هوادار غرب در انتخابات لبنان پیروز شد


سعد حریری
وزارت کشور لبنان اعلام کرده است که در انتخابات پارلمانی اين کشور، جناح سعد حريری با ۷۱ کرسی، و ائتلاف حزب الله ، امل و ميشل عون، ۵۷ کرسی را بدست آورده اند. مجلس لبنان ۱۲۸ کرسی دارد.

جناح سعد حريری، طرفدار غرب، و ائتلاف حزب الله، طرفدار سوريه و ايران است. وزارت کشور لبنان، ميزان مشارکت مردم در انتخابات را بيش از ۵۵ درصد اعلام کرده است.

پیشتر، سعد حريری، رهبر ائتلاف ضد سوری در لبنان که از سوی غرب حمايت می شود، اعلام کرده بود که «در انتخابات پارلمانی لبنان پيروز شده است.»

به گزارش سی ان ان، مقامات حزب الله به تلويزيون العربيه گفته بودند که ائتلاف «۱۴ مارس» حريری احتمالا ۷۰ کرسی را در پارلمان اين کشور از آن خود می کند و ائتلاف « ۸ مارس» به رهبری حزب الله به ۵۸ کرسی دست می يابد.

به گزارش این خبرگزاری، سعد حریری در سخنرانی که از تلویزیون پخش شد اعلام کرد « این انتخابات برنده و بازنده نداشت، دمکراسی امروز پیروز شد و لبنان بزرگترین برنده انتخابات است.»

گروه ائتلافی «۱۴ مارس» به رهبری سعد حريری که اکثريت کرسی‌‌های پارلمان را در اختيار دارد مخالف نفوذ سوريه در لبنان است. اين گروه از سوی غرب و عربستان سعودی حمايت می‌شود.

گروه «۸ مارس» نيز به رهبری حزب‌الله شکل گرفته و شامل گروه‌های مختلف از جمله برخی احزاب مسيحی است. اين گروه از سوی ايران و سوريه حمايت می‌شود و ميشل عون، رهبر مسيحی، نيز از اين گروه پشتيبانی می‌کند.

انتخابات حساس پارلمانی در لبنان که به صحنه‌ای برای رقابت اکثريت مورد حمايت غرب در پارلمان کنونی اين کشور و اتحاد تحت رهبری حزب‌الله بدل شده بود يکشنبه در ساعت ۱۹ به وقت محلی پايان يافت.

بيش از ۲۰۰ ناظر بين‌المللی بر انتخابات پارلمانی روز يک‌شنبه که در ۲۶ حوزه انتخابی جريان داشت، نظارت داشتند و رياست گروه ناظران بين‌المللی را جيمی کارتر، رئيس جمهوری سابق ايالات متحده، بر عهده داشت.

آقای کارتر با رضايت‌بخش خواندن نحوه برگزاری انتخابات گفت که اميدوار است نتايج انتخابات از طرف احزاب رقيب پذيرفته شود.

نتايج اين انتخابات که تأمين امنيت آن را بيش از ۵۰ هزار نيروی امنيتی بر عهده داشتند، صف‌آرايی سياسی دولت ائتلافی لبنان در چهار سال آينده را تعيين می‌کند.

بافت جامعه لبنان دربرگيرنده مسيحيان مارونی، مسلمانان شيعه و سنی، اعراب دروزی و طوايف ديگر است و بر اساس قانون، رياست جمهوری همواره در دست فردی از مسيحيان مارونی است. نخست وزيری لبنان نيز به يک شخصيت سنی واگذار شده، و رئيس پارلمان همواره بايد از شخصيت‌های شيعه انتخاب شود.
XS
SM
MD
LG