لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۰۰

دادگاه مظنونین به ترور حریری آغاز شد


رفیق حریری، نخست وزیر سابق لبنان
چهار سال پس از قتل رفيق حريری، نخست وزير سابق لبنان، دادگاه بین‌المللی لاهه روز يک‌شنبه، اول مارس، رسيدگی به پرونده اين سوء‌قصد سياسی را آغاز کرد.

همزمان با برقراری شديدترين تدابير امنيتی در لبنان، سعد حريری، پسر رفيق حريری، با متهم کردن دوباره سوريه به اجرای قتل پدرش از این کشور خواست نتيجه دادگاه را بپذيرد.

در نشست آغازين دادگاه ويژه لبنان در لاهه، مقاماتی از سازمان ملل و دانيل بلمار، قاضی کانادائی که در ماه‌های اخير رئيس کميته حقيقت‌ياب سازمان ملل در اين پرونده بود، حضور دارند.

پيشتر، از احتمال حضور دبير کل سازمان ملل در نشست گشايش دادگاه سخن می‌رفت، اما بان گی‌مون که در آفريقا به سر می‌برد، بامداد يک‌شنبه در بيانيه‌ای آغاز به کار دادگاه را مورد حمايت قرار داد و گفت: «با شروع اين محکمه، سنگ بنای مهمی در تلاش لبنان و جامعه جهانی برای روشن شدن حقيقت و آوردن خاطيان به پای ميز محاکمه نهاده شد.»

باراک اوباما، رئيس جمهوری آمريکا، نيز روز پنج‌شنبه در تماس تلفنی با ميشل سليمان، رئيس جمهوری لبنان، حمايت آمريکا را از دادگاه ويژه پرونده قتل حريری اعلام کرد.

این دادگاه در يکی از مراکز سازمان اطلاعات در حومه پايتخت هلند در ميان تدابير شديد امنيتی کار خود را آغاز کرده است.

دادگاه ويژه لبنان در محکمه لاهه بر رشته قوانينی که مورد احترام لبنان است و نيز بر پايه برخی قوانين بين‌المللی استوار شده است.

ارزيابی می‌شود که کار این دادگاه سال‌ها به درازا بينجامد. همزمان با آغاز به کار دادگاه در لاهه، در سراسر لبنان تدابير امنيتی کم‌سابقه‌ای برقرار شده و نيروهای امنيتی و انتظامی در آماده‌باش هستند.

گشت‌های امنيتی در بيروت و شهرهای مهم و حساس در کنار پست‌های بازرسی به چشم می‌خورد.

در آستانه آغاز به کار دادگاه لاهه، سعدالدين حريری به خبرگزاری رويترز گفت که همچنان معتقد است که سوريه عامل ترور پدرش بوده، و افزود سوريه بايد از هم اينک متعهد شود که نتيجه دادگاه را بپذيرد.

سعدالدين حريری که رئيس فراکسيون «المستقبل» با اکثريت کرسی‌های اين دوره پارلمان لبنان است گفت چهار سال تا رسيدن به اين مرحله تقلا کرديم.

سعدالدين حريری گفت: «سه دهه است که لبنان با رنج ترورهای وحشتناک روبه‌روست و اکنون دادگاهی برای تحقق عدالت برپا شده است.»

حزب‌الله لبنان همچنان به سختی با ادامه بازداشت چهار ژنرال لبنانی به اتهام دخالت دراين قتل مخالفت می‌کند، و خواهان آزادی آنهاست.

سران حزب‌الله در هفته اخير بارها قوه قضائيه لبنان را به آزاد کردن اين چهار ژنرال فراخواندند.

حزب‌الله با احتمال تحويل دادن اين افراد به دادگاه لاهه به‌شدت مخالف است.

چهار ژنرال دستگیر شده عبارتند از ژنرال جمیل الصیاد، رئیس پیشین اداره امنیت عمومی، ژنرال علی حاج رئیس پیشین پلیس، ژنرال ریموند آذر، رئیس پیشین اطلاعات ارتش، و مصطفی حمدان، فرمانده گارد ریاست جمهوری، که از فرماندهان طرفدار سوریه به شمار می‌روند.
XS
SM
MD
LG