لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۹:۳۴

«نبرد من» هیتلر در میان پرفروشترین کتاب های الکترونیکی


حدود نود سال پس از آنکه آدولف هيتلر «نبرد من» را نوشت، اين کتاب بار ديگر در رديف پرفروش ترين کتب جهان قرار گرفته است.
روزنامه اسرائيلی معاريو پنجشنبه نوزدهم دی در گزارشی در اين باره می نويسد «ماين کامپ» («نبرد من»)، مانيفست نژادپرستانه و ضد يهود هيتلر، بارديگر مورد توجه جهانی قرار گرفته و فروش اينترنتی آن بويژه در آمريکا و اروپا چشمگير است.
براساس اين گزارش، ناشناس ماندن امکان خريد اينترنتی کتاب، دليل اصلی پرفروش شدن دوباره آن است.
اما بهای نازل کتاب نيز در فروش آسان آن بی نقش نيست؛ کتاب عمدتا تنها به بهای يک يا حداکثر دو دلار به فروش می رسد.
به نوشته معاريو، خواندن اين کتاب از تابلت ها و موبايل ها و يا دريافت نسخه چاپی خريداری شده از اينترنت رشد قابل ملاحظه ای را نشان می دهد.
اين درحالی است که کتاب فروشی ها دربسياری از کشورهای جهان حاضر نيستند که اين کتاب را آشکارا به فروش برسانند و بسياری از مردم نيز خود حاضر نبوده اند با مراجعه به کتاب فروشی ها اين کتاب را درخواست کرده و در ملا عام آن را در دست بگيرند و بخوانند.
در فهرست کتاب های پرفروش آی تيونز «نبرد من» در رديف دوازده تا پانزده کتاب سياسی پرخواننده در روزهای گذشته بوده است.
آخرين فهرست کتابهای پرفروش تعطيلات سال نو ميلادی در آمريکا نشان می دهد کتاب نوشته سارا پيلين سياستمدار مشهور راستگرای آمريکايی سه رديف بالاتر از «نبرد من» بوده و کتاب نوشته مجری راديويی مشهور محافظه کار آمريکايی گلن بک تنها يک پله بالاتر از «نبرد من» قرار گرفته است.
در وبسايت اينترنتی مشهور آمازون می توان نسخه های حدود صد روايت و متن منتشره از «نبرد من» را خريداری کرد که شش روايت آن تنها برای قابليت داونلود تهيه شده و صدرنشين کتابهای روانشناسی اجتماعی و تبليغی است و در جايگاه هفدهم از کتابهای ملی گرايانه قرار گرفته است.
اما کتاب تنها در آمريکا نيست که پرفروش است؛ بررسی فهرست پرفروش ترين های آمازون نشان می دهد که در بريتانيا خريداران اينترنتی کتاب، «نبرد من» را به جايگاه ششم در بخش «تاريخ آلمان» و پله بيستم درکتابهای ادبيات جنگ جهانی دوم ارتقا داده اند.
مايکل فورد يکی از صاحبان امتياز فروش اينترنتی «نبرد من» از انتشاراتی Elite Minds Inc گفته است، «فروش عالی است» هرچند که تاييد می کند برای اين فروش، تبليغ زيادی صورت نگرفته است.
مايکل فورد می گويد «علاقمندان تاريخ و بويژه آکادميسين ها بايد از امکان مطالعه کتاب برخوردار باشند».
معاريو واکنش برخی از خريداران اينترنتی کتاب را بازتاب داده است که از خواندن آن ابراز خرسندی کرده اند.
يکی از خوانندگان کتاب گفته است «۴۵ سال برای خواندن نوشته های هيتلر انتظار کشيدم؛ کاش زودترم انتظارم برآورده می شد».
يکی از کاربران ای بوک هم نوشته است که «کنجکاوی در باره اين کتاب داشت مرا می کشت».
ری داگونو يکی از کاربران آمازون نيز نوشته است «مردم بايد درک کنند که شناختن هيتلر يک ضرورت است تا از افتادن دوباره به دام رهبران پوپوليستی مانند او جلوگيری شود».
«نبرد من» کتابی در اصل نوشته شده به زبان آلمانی در ۷۲۰ صفحه، ناشر افکار و انديشه های سياسی آدولف هيتلر و جنبش نازی های آلمانی است.
هيتلر جوان زمانی که در سال ۱۹۲۴ به اتهام «خيانت» در زندان لندزبرگ در حبس بود، متن کتاب را به منشی خود رودولف هس که با او هم بند بود، ديکته کرد.
يک سال بعد جلد نخست کتاب با نام «تسويه حساب» و سپس جلد دوم با عنوان «جنبش سوسياليسم ملی» منتشر شد.
اما ناشر آلمانی آن زمان عنوان طولانی چاپ های بعدی را که با نام «نبرد در برابر دروغ، حماقت و بزدلی» انتشار يافته بود، به «نبرد من» تغيير داد.
جلد نخست «نبرد من» در دوازده فصل، از دوران کودکی هيتلر تا شکل گيری حزب ناسيونال سوسياليست «نازی» را دربرمی گيرد، و جلد دوم کتاب در پانزده فصل، ازعقايد فلسفی حزب نازی آغاز شده و به بررسی سياست هايی که هر آلمانی «وفادار به منافع ملی» بايد درپيش گيرد در زمينه های مختلف می پردازد.
در زمان حکومت نازی ها تدريس «نبرد من» در مدارس بخشی از برنامه گسترده تبليغاتی نازی ها بود اما پس از جنگ جهانی دوم بازنشر کتاب هرگز در آلمان امکان پذير نشد.
طبق قوانين آلمان، ايالت باواريا صاحب حقوق آثار هيتلر است. اما اين ايالت بازنشر اين کتاب را به مدت هفتاد سال ممنوع کرده است؛ ممنوعيتی که در اوايل سال آينده، ۲۰۱۵ به سر می رسد.
اما جمهوری اسلامی ايران نيز در چاپ و نشر «نبرد من» يد طولايی داشته است. ترجمه فارسی کتاب تا سال ۲۰۰۹ به چاپ هجدهم رسيده بود.

دیدن نظرات (۱۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG