لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۲۰:۱۴

تشکيل دادسرای ويژه جرايم رايانه و اينترنت در ایران


در حال حاضر هيچ قانونی در ايران برای جرايم احتمالی رايانه‌ای وجود ندارد. (عکس: EPA)

در حالی که لايحه جرايم رايانه ای در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است ، معاون دادستان تهران از تشکيل دادسرای ويژه جرايم رايانه ای و اينترنتی خبر داد.


محمود سالارکيا گفت که با توجه به گسترش اينترنت و استفاده از ابزارآلات و دستگاه های الکترونيکی و کاربرد گسترده رايانه، جرائم مرتبط با آن افزايش يافته است ، و « برای برخورد با اين جرائم ، دادسرای ويژهای » تشکيل می شود.


اين مقام دادستانی تهران به خبرگزاری فارس گفت: « هدف اين دادسرا برخورد تخصصی با جرائم اينترنتی و رايانه ای و کاهش اين جرائم است، و قضات متخصص و آشنا با مقوله رايانه در اين دادسرا حضور خواهند يافت. »


در حال حاضر هيچ قانونی در ايران برای جرايم احتمالی رايانه ای وجود ندارد اما شماری از وبلاگ نويسان و وب نگاران در سال‌های اخير بازداشت و محاکمه شده‌اند.


بنابر اعلام سازمان گزارشگران بدون مرز که يک نهاد بين‌المللی مدافع روزنامه نگاران و وب نگاران است، هم اکنون مجتبی لطفی و شهناز غلامی دو وبلاگ نويس و وب نگار ايرانی در زندان به سر می برند.


خبرگزاری ها روز شنبه، هشتم آذر، گزارش کردند که مجتبی لطفی که از مسئولان اطلاع رسانی دفتر آيت الله منتظری است، از سوی دادگاه ويژه روحانيت در قم به چهار سال زندان تعزيری و پنج سال تبعيد محکوم شده است.


اين درحالی است که « لايحه جرايم رايانه‌ای » و « طرح تشديد اخلال در امنيت روانی جامعه » در کميسيون قضائی مجلس در دست بررسی است.


موسی قربانی ۲۸ آبان ماه سال جاری به واحد مرکزی خبر» وابسته به تلويزيون دولتی ايران، خبر داد که برخی از مواد لايحه جرايم رايانه ای در کميسيون قضائی مجلس به تصويب رسيده که انواع مجازات های زندان در آن برای متهمان اينترنتی پيش بينی شده است.


در يکی از مواد «طرح تشديد مجازات اخلال در امنيت روانی جامعه » نيز « تاسيس و داير کردن وبلاگ و سايتی که مروج فساد و فحشا و الحاد شناخته شود » در شمار جرايمی چون « تجاوز به عنف، راهزنی و سرقت مسلحانه ، تشکيل باندهای فساد و فحشا ، قاچاق انسان به منظور استفاده جنسی،شرارت، و آدم ربايی به قصد تجاوز» قرار گرفته است.


پروژه پنج ميليارد تومانی فيلترينگ جديد


در همين حال معاون معاون آموزش، پژوهش و اموربين الملل وزارت ارتباطات اعلام کرد « پروژه بزرگی در زمينه مسائل مربوط به فيلترينگ در مرکز تحقيقات مخابرات ايران تعريف شده و در حال اجرا است.»


سايت رسمی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به نقل از کمال محمدپور همچنين خبر داد که پروژه بزرگ و جديد فيلترينگ « توسط دو مجموعه به عنوان يک کنسرسيوم اجرا می شود.»


به گفته معاون وزارت ارتباطات پروژه جديد فيلترينگ سايت ها و وبلاگ ها در ايران با بودجه پنج ميليارد تومانی اجرا می شود، و « مقرر شده است تا درقالب اين پروژه تمامی جنبه های موضوع فيلترينگ از مراحل تحقيقات تا توليد نرم افزارها، سخت افزارهايی که بتوانند اين بحث را تحت پوشش قرار دهند مورد مطالعه و بررسی قرار گيرند»


دو هفته پيش مشاور قضائی دادستان کل کشور از فيلتر شدن پنج ميليون سايت اينترنتی خبر داد، و گفت « در حال حاضر بيش از ۵ ميليون سايت اينترنتی در ايران فيلتر شده است.»


به گزارس خبرگزاری دولتی ايرنا ، عبدالصمد خرم آبادی تاکيد کرده بود « شبکه اينترنت در بخش های اجتماعی، سياسی، اقتصادی و اخلاقی آسيب هايی وارد می کند که نگران کننده است.»


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG