لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۱۳:۳۴

جايزه « شهروند اينترنتی» به وبلاگ نویسان زن ایرانی تعلق گرفت


پروين اردلان در پاریس جايزه « شهروند اينترنتی» را دریافت کرد.
گزارشگران بدون مرز و گوگل، پنجشنبه، جايزه « شهروند اينترنتی» را به سایت تغییر برای برابری، وبلاگ مدافع حقوق زنان ایرانی، اعطا کرد. پروين اردلان، از اعضای سایت تغییر برای برابری، که اين جايزه را در دفتر گوگل در پاريس دريافت کرد و گفت: «جنبش زنان ايرانی همواره ايستادگی نشان داده است و اينک اين جنبش، تجربه و روش های خود از کار دمکراتيک را به فضای مجازی می آورد.»

پروين اردلان در سال ۲۰۰۷ برنده جايزه اولاف پالمه در سوئد شد، ولی مقامات ايران از سفر او به استکهلم برای دريافت جايزه ممانعت به عمل آوردند.


«شهروند اينترنتی» جايزه جديد گوگل و ديدبان فرانسوی حقوق رسانه ها، گزارشگران بدون مرز ،برای دفاع از آزادی بيان در اينترنت است.

به گفته سازمان گزارشگران بدون مرز، دهها تن از همکاران اين سايت ايرانی بخاطر گزارش هايشان از تظاهرات عظيم ضد دولتی که بدنبال انتخابات رياست جمهوری در ايران بوقوع پيوست بازداشت شده اند.

بنا بر بيانيه گوگل و گزارشگران بدون مرز، اين سايت که در سال ۲۰۰۶ شکل گرفته، نقطه مرجعی از اطلاعات در زمينه حقوق زنان در جامعه ايران شده است و مدافعان ايرانی حقوق زنان در فضای مجازی، فضاهای جديدی در آن برای ابراز عقيده ايجاد کرده اند.

در بيانيه گوگل و سازمان گزارشگران بدون مرز همچنين آمده است، روزنامه نگاران زن اينترنتی، موارد سوءاستفاده از قدرت را که تظاهرکنندگان و بطور کلی جمعيت ايران در ماههای اخير متحمل شدند به جهان نشان ميدهند.

« ديويد دراموند » از مقام های ارشد گوگل، روز پنجشنبه در مراسم اعطای جايزه شهروند اينترنتی، جمهوری اسلامی را از رژيم هايی خواند که با سرکوب مخالفتها در اينترنت، بيشترين خطر سيستماتيک و فوری ترين خطر برای افراد را متوجه ميکند.

جايزه شهروند اينترنتی گوگل و سازمان گزارشگران بدون مرز همزمان با « روز جهانی عليه سانسور سايبری » يا همان سانسور اينترنتی اعطا شده است.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG