لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۶:۰۸

«پذيرايی ساده» تنها نماینده ایران در جشنواره برلین


ترانه علیدوستی در فیلم پذیرایی ساده
روز شنبه جشنواره فيلم برلين نام آخرين فيلم های پذيرفته شده در بخش های مختلف شصت و دومين دوره اش را اعلام کرد که بر اين اساس سهم سينمای ايران يک فيلم در بخش فوروم است.

بر اين اساس فيلم «پذيرايی ساده» ساخته مانی حقيقی که امسال با بازی خودش و ترانه عليدوستی ساخته شده توانسته نظر کميته انتخاب جشنواره را جذب کند و در بخش فوروم حضور داشته باشد. اين فيلم همزمان در بخش مسابقه سينمای ايران جشنواره فيلم فجر در تهران نيز پذيرفته شده است:


فيلم پذيرايی ساده در حالی نماينده سينمای ايران در اين دوره جشنواره برلين است که در دوره گذشته اين جشنواره، موفقيت چشمگير فيلم جدايی نادر از سيمين باعث جلب دوباره نگاه ها به سينمای ايران شده بود.

محمد حقيقت، منتقد فيلم در پاريس و مشاور هيئت انتخاب چند جشنواره سينمايی در اروپا که در جريان انتخاب فيلم های اين دوره جشنواره برلين هم بوده است درباره چگونگی انتخاب فيلم پذيرايی ساده و وضعيت سينمای ايران در اين دوره جشنواره برلين به راديو فردا می گويد: «طبيعتا هر سال از ايران تعداد زيادی فيلم به جسنواره برلين فرستاده می شود و بعضی مواقع يک نماينده ای از خود جشنواره در ماه دسامبر به ايران می رود و فيلم ها را می بيند.»

وی می گوید «اين طور که من شنيدم حدود ۳۰ فيلم از ايران امسال معرفی شده بود به بخش های مختلف برلين که نهايتا يک فيلم انتخاب شد برای بخش فوروم. اين بخش معادل بخش پانزده روز کارگردانان جشنواره کن محسوب می شود که شامل رقابت و مسابقه ای هم نيست. به هر حال امسال ايران دو گونه حضور دارد در فستيوال. يکی همين فيلم پذيرايی ساده است يکی هم حضور آقای اصغر فرهادی به عنوان يکی از داوران جشنواره است که در کنار مايک لی که رئيس هيئت داوران بخش مسابقه است اين ۲۲ فيلم بخ مشابقه را محک می زنند و در پايان خرس ها تقسيم می شود بين برگزيدگان.»

جشنواره برلين امسال در بخش اصلی اش ۲۲ فيلم جديد از ساخته های فيلمسازان کشورهای مختلف را نمايش می دهد که از ميان آنها ۱۷ فيلم برای دريافت خرس طلايی و نقره ای رقابت می کنند. نمايش ۱۸ فيلم از اين ۲۲ فيلم برای نخستين بار در دنيا خواهد بود.

آقای حقيقت درباره سطح کيفی کلی اين دوره جشنواره برلين و فيلم های مهم بخش اصلی می گويد: «امسال به نظر می رسد فيلم ها نسبت به فيلم هايی که سال گذشته در جشنواره بود، کنجکاوبرانگيزتر هستند. از جمله فيلمی هست از استوين سودربرگ آمريکايی، فيلمی هست از برادران تاويانی، يک فيلم هست از يک کارگردان فيليپينی به نام بريام ماندوزا که قبلا در فستيوال کن خيلی درخشيده بود. او امسال ترجيح داده فيلمش را به برلين بدهد که در آن ايزابل هوپر هم نقش يک فعال حقوق بشر فرانوسی در فيليپين را بازی می کند.»

وی می افزاید « فيلم های ديگری هم هست از کشو.رهای مختلف از جمله دانمارک، فرانسه، هنگ کنگ، ايتاليا، آمريکا و کانادا. جشنواره امسال با يک فيلم فرانسوی به نام خداحافظی با ملکه ساخته بنيا ژاکوب که از فيلمسازهای مهم سينمای فرانسه است، افتتاح می شود. نکته جالب اين است که فستويال برلين خيلی به سينمای فرانسه اهميت می دهد ولی برعکسش آن چنان صدق نمی کند يعنی شما در فستوال کن آن چنان فيلمی از المان نمی بينيد و اين حيفه.»

شصت و دومين دوره جشنواره فيلم برلين از بيستم بهمن ماه به مدت ده روز در پايتخت آلمان برگزار می شود.
  • 16x9 Image

    بابک غفوری آذر

    بابک غفوری‌آذر پیش از پیوستن به رادیو فردا به عنوان خبرنگار و دبیر حوزه فرهنگ و هنر در روزنامه‌هایی چون حیات نو، شرق و اعتماد فعالیت می‌کرد. او از سال ۱۳۸۹ به عنوان خبرنگار و گزارشگر با رادیو فردا همکاری می‌کند و در این مدت علاوه بر تهیه گزارش و گفت‌وگو در حوزه‌های مختلف، تحولات حوزه سینما و تئاتر را از نزدیک دنبال کرده و تهیه‌کننده برنامه هفتگی صحنه است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG