لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۰:۰۱

«خشونت در بغداد کاهش یافته است»


فرمانده نيروهای آمريکايی در بغداد گفته است که کاهش خشونت در بغداد می تواند موقتی باشد.

بر اساس گزارش های منتشره، عمليات مشترک نيروهای آمريکايی و ارتش عراق برای ايجاد امنيت در بغداد با موفقيت چشمگيری روبرو بوده و تعداد افراد کشته شده کاهش يافته است.


به گزارش خبرگزاری رويترز، پليس عراق روزانه خبر شکنجه و کشته شدن حدود ۵۰ نفر را در خيابان های بغداد گزارش می کرد ولی در روز شنبه فقط پنج جسد در بغداد پیدا شد.


این گزارش می افزاید که عمليات نظامی مشترک ۱۱۰ هزار نفر از نيروهای آمريکايی و عراقی برای ايجاد امنيت در بغداد، در حال حاضر حداقل، توانسته از خشونت بين فرقه ای در اين شهر بکاهد.


در سال گذشته، انفجار بمب در يکی از اماکن مقدس شيعيان در سامره، سبب افزایش درگيری های خونین بين شيعيان و سنی ها شد که تاکنون ده ها هزار نفر کشته داده است.


مقامات آمريکايی و رهبران سنی عرب، شبه نظامی های «جیش المهدی» وابسته به مقتدی صدر، روحانی تندروی شيعه را مسئول کشتارهای عراق می دانند.


ژنرال «جوزف فيل» فرمانده نيروهای آمريکايی در بغداد گفت که کاهش خشونت در بغداد می تواند موقتی باشد چرا که شورشيان در حال تصميم گيری برای حرکت بعدی خود هستند.


نوری المالکی، نخست وزير عراق، اين عمليات را عالی توصيف کرد. در عمليات قبلی برای ايجاد امنيت، خشونت در روزهای اول کاهش ولی میزان آن پس از مدتی افزايش يافت.


کاندوليزا رايس، وزير خارجه آمريکا، روز شنبه در سفر غير مترقبه خود در بغداد با اشاره به کاهش خشونت در بغداد، از مقامات عراقی خواست تا از اين فرصت استفاده کرده و اکثريت شيعه با اقليت سنی به سوی مصالحه ملی حرکت کنند.


وی با اشاره به آغاز «عمليات تحميل قانون» گفت: «نيروهای عراقی شروع خوبی داشته اند و می توانند حاکميت قانون را اجرا کنند و اگر از اين فرصت درست استفاده کنند، در آينده می توانند قدرت خود را ادامه دهند».


اظهارات خانم رايس يک روز پس از آن ابراز شد که مجلس نمايندگان آمريکا در قطعنامه ای «نمادين» از راهبرد جديد جرج بوش، رييس جمهوری برای اعزام ۲۱ هزار نيروی تازه نفس به عراق انتقاد کرد.


مجلس نمايندگان آمريکا تاکيد کرده که از تصميم رييس جمهوری برای اعزام ۲۱ هزار و پانصد نيروی تازه نفس به عراق حمايت نمی کند، اما اين نهاد قانونگذاری به حمايت و محافظت از نيروهای امريکايی در عراق ادامه می دهد.


در همین حال، تونی بلر، نخست وزیر بریتانیا، روز یکشنبه در مصاحبه ای با تلویزیون بی بی سی گفت که خشونت فرقه ای تقصیر امریکا و بریتانیا نیست ولی این دو کشور وظیفه دارند وضعیت عراق را ثبات بخشند.


وی در مورد کاهش احتمالی نیروهای بریتانیایی در عراق در آینده نزدیک اظهار نظری نکرد.


XS
SM
MD
LG