لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۰۷
روزنامه تايمز بريتانيا شنبه هجدهم مه، بيست و هشتم ارديبهشت، به نقل از بلندپايگان رسمی اسرائيل گزارش داده است که اسرائيل بقای بشار اسد را بر احتمال تسلط افراطی های اسلامی بر سوريه ترجيح می دهد.

مقامات رسمی اسرائيلی به تايمز گفته اند برای کشورشان کنار آمدن با «شيطانی که ما او را می شناسيم، بهتر از آغاز دورانی است که سوريه زير تسلط عوامل افراطی قرار گيرد».

اين مقامات اسرائيلی، از جمله عوامل اطلاعاتی ارتش اسرائيل در شمال اين کشور به تايمز بريتانيا افزوده اند، «سقوط اسد سوريه را به کام هرج و مرج خواهد برد و اين همسايه اسرائيل را به جولانگاهی برای حضور نيروهای افراطی از سراسر دنيای عرب مبدل خواهد کرد».

از آغاز جنگ داخلی سوريه در مارس ۲۰۱۱، اهود باراک وزيردفاع پيشين اسرائيل مرتب مدعی بود که سقوط بشار اسد نزديک است.

اما اکنون مقامات اطلاعاتی اسرائيلی به تايمز گفته اند «ما در ارزيابی خود اشتباه می کرديم و توان بقای اسد و اثرات جنگ و شورش مخالفان را به درستی حدس نزده بوديم».

يک مقام ارشد اطلاعاتی اسرائيل اين را نيز به تايمز گفته است که برای اسرائيل ترجيح دارد که «آنها مشغول جنگ با يکديگر باشند تا اينکه عليه ما اقدام کنند».

ژنرال عاموس گيلعاد رييس اداره سياسی- امنيتی وزارت دفاع اسرائيل نيز جمعه بيست و هفتم ارديبهشت به راديوی اسرائيل گفت «ما عليه حکومت اسد اقدام نمی کنيم زيرا درمورد هرچه که مربوط به اسرائيل است، اسد و حکومت او به صورت مسئولانه عمل می کنند».

اين سخنان کم سابقه مقامات اطلاعاتی و نظامی اسرائيل کمتر از يک هفته از سفر بنيامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل به روسيه و گفت و گوهای او با ولاديميرپوتين رييس جمهوری روسيه بيان شده است.

يک مقام ارشد روسی که از مذاکرات روز سه شنبه گذشته بنيامين نتانياهو با ولاديمير پوتين آگاه بوده است، به روزنامه های کشورش گفت، نتانياهو نيز بودن بشار اسد در قدرت را بر عوامل افراطی که روسيه
سربرآورده اند، ترجيح می دهد و از سقوط اسد نگران است.

روزنامه معاريو اسرائيل نيز پنجشنبه بيست و ششم ارديبهشت نوشت «نظر به گزينه هايی که در صورت فروپاشی حکومت اسد در سوريه وجود دارد، مقامات اسرائيلی درمورد حمايت از اقداماتی که ساقط کردن رژيم او را تسريع کند، دچار اختلاف شده اند».

درهمين حال، نيويورک تايمز يک روز پس از بازگشت نتانياهو به اسرائيل نوشت، يک مقام «کاملاً مطلع اسرائيلی» در تماس تلفنی با اين روزنامه گفت اسرائيل حملات آتی به هدفهای نظامی در سوريه را ضروری می داند و اگر سوريه واکنش نشان دهد، «اسد خطر از دست دادن نظام خود را به جان خريده است».

اسرائيل دو بار در اوايل ماه جاری ميلادی و نيز يک بار در ژانويه به سوريه حمله هوايی کرد و در هر سه مورد، در ميان سکوت رسمی اسرائيل، مقامات آمريکا گفتند جنگ افزاری که در آستانه انتقال از سوريه برای حزب الله لبنان بوده است، منهدم شده است.

توان نظامی سوريه به تازگی بشدت تقويت شده است؛ روسيه تاييد می کند نه تنها معامله سامانه های پدافند هوايی اس ۳۰۰ به سوريه را عملی می کند بلکه موشکهای پيشرفته زمين به دريای «ياخونت» به حکومت اسد داده است.

با وجود ۴۶ سال تسلط اسرائيل بر ارتفاعات جولان از جنگ «شش روزه» سال ۱۹۶۷، مرزهای سوريه و اسرائيل آرام ترين مرزها برای اسرائيل بوده است.
XS
SM
MD
LG