لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۳:۱۲
در پی حملات راکتی جديدی از غزه به جنوب اسرائيل، ارتش اين کشور تاييد می کند که جنگنده های نيروی هوايی در آخرين ساعات سه شنبه بيست و دوم مرداد، به «هدف هايی» در شمال غزه حمله کرده اند.

وزارت دفاع اسرائيل در بيانيه ای اعلام کرد که «سکوهای پرتاب راکت» در غزه منهدم شده اند.

ساعاتی پيش از اين حمله هوايی، راکت ديگری که از غزه شليک شده بود، به اطراف شهر «سدروت» اصابت کرده بود.

پرتاب راکت به «سدروت» آسيب جانی يا زيان مالی نداشت و در فضای باز بزمين نشست اما موشه يعلون وزير دفاع اسرائيل گفت تکرار اين حملات، «تحمل نخواهد شد».

«سدروت» در گذشته متحمل هزاران راکت شده و اسرائيل برای قطع راکت پرانی ها بارها به غزه حمله کرده است.

بامداد بيست و دوم مرداد نيز راکتی که ظاهراً از شبه جزيره سينا در شمال مصر شليک شده بود، به اطراف بندر ايلات در جنوب اسرائيل اصابت کرد.

سامانه ضد راکتی «گنبد آهنين» که چند هفته پيش از سوی ارتش اسرائيل برای نخستين بار در اطراف ايلات مستقر شد، راکت را در هوا منهدم کرده بود.

در روزهای گذشته نيز حملات راکتی ديگری به ايلات صورت گرفت که برای اولين بار نيز به بسته شدن موقت فرودگاه بين المللی اين بندر توريستی منجر شد.

از پاييز گذشته، در پايان عمليات نظامی «ستون ابر» در غزه، تفاهم نانوشته ای بين اسرائيل و تشکل های مسلح فلسطينی بدست آمده بود که آرامشی چند ماهه در پی داشت.

تنش نظامی درحالی است که نشست ديگری از گفت و گوهای سياسی ميان دولت اسرائيل و تشکيلات خودگردان فلسطينی روز چهارشنبه بيست و سوم مرداد برگزار می شود.

برخی از ناظران می گويند که گروههای «جبهه مقاومت فلسطين» عامدانه همزمان با ازسرگيری روند صلح، حملات راکتی را از سرگرفته اند.

حماس و جهاد اسلامی فلسطين از «مذاکرات سازش» به سختی انتقاد و تاکيد کرده اند که محمود عباس از مشروعيت لازم برای انجام چنين گفت و گوهايی با «دشمن صهيونيستی» برخوردار نيست.

تنش نظامی همچنين درحالی از سرگرفته شده است که اسرائيل شامگاه بيست و دوم مرداد ۲۶ نفر از زندانيان امنيتی فلسطينی را آزاد کرد.

پانزده نفر از زندانيان آزادشده که از اهالی باريکه غزه هستند، با اتوبوس از اسرائيل به گذرگاه «بيطونيه» فرستاده شدند تا به غزه برسند.

حماس آزادی زندانيان امنيتی فلسطينی را نيز «ترفندی» از سوی اسرائيل برای وادار کردن فلسطينی ها به «عدول از حقوق حقه ملت فلسطين» ناميده و به نيروهای امنيتی خود در غزه دستور داده تا مانع از برگزاری جشن بخاطر آزادی اين زندانيان شوند.

در ميان زندانيان آزادشده دو نفر عضو حماس، يک تن عضو جهاد اسلامی فلسطين، يک نفر عضو «جبهه دموکراتيک خلق فلسطين» و نيز سه نفر عضو «جبهه خلق آزادی فلسطين» بوده و ۱۹ نفر بقيه را زندانيان وابسته به جنبش «فتح» تشکيل می دهند.

دراين ميان، همه جناحهای فلسطينی، از تصميمات جديد دولت اسرائيل برای ساخت و سازهای گسترده در چند شهرک يهودی نشين شرق بيت المقدس و کرانه باختری به سختی انتقاد کرده و آن را «اقدام فتنه جويانه ديگری» از سوی اسرائيل برای «به شکست کشاندن عامدانه روند سازش» ناميده اند.

جان کری وزيرامورخارجه آمريکا در تازه ترين اظهار نظر خود در اين باره گفته است، دولت واشينگتن و نيز محمود عباس رهبر تشکيلات خودگردان فلسطينی از تصميمات دولت اسرائيل برای تداوم به خانه سازی ها در اراضی اشغالی فلسطينی، آگاهی قبلی داشته اند.
XS
SM
MD
LG