لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۸:۴۰

تارو آسو نخست وزیر جدید ژاپن می شود


آقای آسو احتمالا سياست خارجی ياسو فوکودا را ادامه می دهد و ژاپن همچنان متحد استراتژيک آمريکا در منطقه باقی می ماند.(عکس: EPA)

حزب حاکم لیبرال دمکراتیک ژاپن روز دوشنبه، تارو آسو، وزير امور خارجه سابق این کشور را به جای ياسو فوکودا، رهبر سابق و نخست وزير مستعفی، به رهبری این حزب برگزيد. انتظار می رود آقای آسو به زودی به نخست وزيری ژاپن انتخاب شود.


تارو آسو موفق شد ۳۵۱ رای از ۵۲۵ رای حزب ليبرال دموکراتيک را از آن خود کند.


آقای آسو که يک سياستمدار ملی گرا محسوب می شود و نوه يکی از نخست وزيران پيشين ژاپن است، در مقابل اعضای حزب ليبرال دمکراتيک گفت: من اينجا ايستاده ام و احساس می کنم که اين سرنوشت تارو آسو است.


وی افزود: ولی حزب ليبرال دمکراتيک بايد در انتخابات آينده عليه حزب دمکراتيک [ حزب اصلی اپوزيسيون ] بجنگد و فقط زمانی که ما در انتخابات آينده پيروز شويم، می توانيم بگوييم که سرنوشت خود را در دست گرفته ايم.


تارو آسو روز چهارشنبه برای انتخاب شدن به نخست وزيری، بايد رای اعتماد پارلمان ژاپن را به دست آورد.


حزب ليبرال دموکراتيک اکثريت کرسی های نمايندگی را در پارلمان ژاپن در دست دارد و در صورتی که اتفاق غير منتظره ای اتفاق نيافتد، آقای آسو روز چهارشنبه به عنوان سومين نخست وزير ژاپن در يک سال گذشته منصوب می شود.

حزب ليبرال دمکراتيک اکثريت کرسی های نمايندگی را در پارلمان ژاپن در دست دارد و در صورتی که اتفاق غير منتظره ای اتفاق نيفتد، آقای آسو روز چهارشنبه به عنوان سومين نخست وزير ژاپن در يک سال گذشته انتخاب می شود.


وی معتقد به کاهش ماليات و افزايش خرج دولت برای رونق بخشيدن به اقتصاد ژاپن است.


ياسو فوکودا، نخست وزير سابق ژاپن، در پی بحران اقتصادی ژاپن از سمت خود کناره گيری کرده است.


گری کورتيز، استاد دانشگاه کلمبيا آمريکا، به خبرگزاری «رویترز» گفته است: دولت تارو آسو، دولتی ضعيف خواهد بود و اگر انتخاباتی نيز برگزار شود، دولتی که از اين انتخابات به قدرت رسد، باز هم ضعيف خواهد بود.


برخی از کارشناسان می گويند که حزب ليبرال دمکراتيک که دو سوم کرسی های پارلمان ژاپن را در دست دارد، در انتخابات آينده قادر نخواهد بود که اکثريت مطلق خود را در پارلمان اين کشور حفظ کند.


کارو يوسا، وزير اقتصاد ژاپن، نزديک ترين رقيب آقای آسو برای به دست گرفتن قدرت در حزب ليبرال دمکراتيک ژاپن بود که فقط ۶۶ رای را از آن خود کرد.


آقای آسو احتمالا سياست خارجی ياسو فوکودا را ادامه می دهد و ژاپن همچنان متحد استراتژيک آمريکا در منطقه باقی می ماند.


XS
SM
MD
LG