لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۴۲

جلوه جواهری آزاد شد


جلوه جواهری
جلوه جواهری فعال حقوق زنان و از اعضای کمپين يک ميليون امضاء عصر روز يکشنبه، ۳۷ روز پس از بازداشت آزاد شد.

مينا جعفری يکی از وکلای جلوه جواهری در اين خصوص به سايت « تغيير برای برابری » رسانه اينترنتی کمپين يک ميليون امضاء گفت که خانم جواهری با صدور قرار ۱۰۰ ميليون تومانی از سوی دادياری امنيت دادسرای انقلاب ، آزاد شده است.

به گفته خانم جعفری، مقام های قضايی اتهام جواهری را « اقدام عليه امنيت ملی از طريق عضويت در کمپين يک ميليون امضا » و « تجمع و تبانی » عنوان کرده اند.

هدف از کمپین یک میلیون امضا که نزدیک به دو سال پیش توسط تعدادی از فعالان حقوق زن در ایران راه‌اندازی شد جمع‌آوری یک میلیون امضا از زنان و مردان ایرانی برای رفع، به گفته مسئولان این کمپین، «تبعیض‌های قانونی علیه زنان ایرانی» است.

جلوه جواهری در ساعات پايانی يازدهم ارديبهشت از سوی ماموران امنيتی در منزلش دستگير شد و ۱۶ روز از ۳۷ روز بازداشت را در سلول انفرادی به سر برده است.

همسر وی کاوه مظفری نيز همان روز و ساعتی قبل از برگزاری مراسم روز جهانی کارگر در پارک لاله تهران بازداشت شد.

مقام های قضايی برای جلوه جواهری و همسرش قرار بازداشت موقت صادر کردند اما پس از اعتراض وکل وی به قرار بازداشت موقت سرانجام دادياری امنيت دادسرای تهران قرار بازداشت خانم جواهری را به قرار ۱۰۰ ميليون تومانی تبديل کرد.

وکيل جلوه جواهری همچنين گفت که پس از پذيرش قرار کفالت ۱۰۰ ميليون تومانی وی از سوی احترام شادفر يکی ديگر از فعالان حقوق زنان ، جلوه جواهری عصر روز يکشنبه آزاد شد.

يک هفته پيش در روز ۱۱ خرداد نرديک به ۸۰۰ نفر از افراد و فعالان اجتماعی در نامه ای خطاب به رئيس قوه قضائيه از وی خواستند که دستور آزادی جلوه جواهری ، کاوه مظفری و کليه بازداشت شدگان ۱۱ ارديبهشت را صادر کند.

در اين نامه تاکيد شده که « جمعه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۸۸ مصادف با روز جهانی کارگر گردهمايی مسالمت آميزی که قرار بود به دعوت تشکل های کارگری در پارک لاله برگزار شود ، پيش از شروع به خشونت و بازداشت کشيده شد. »

نويسندگان اين نامه تاکيد کرده بودند که ماموران امنيتی جلوه جواهری را با آنکه در زمان برگزاری مراسم روز جهانی کارگر در پارک حضور نداشت ، در ساعات بامدادی ۱۲ ارديبهشت در منزل مسکونی اش بازداشت کردند و با « بازجويی و اتهام زنی بی اساس » وی و همسرش را به خاطر فعاليت در کمپين يک ميليون امضاء تحت فشار قرار دادند.

ساير زنان بازداشت شدگان روز جهانی کارگر پيشتر با توديع قرارهای تعيين شده از سوی دادسرای امنيت تهران آزاد شده اند اما دستکم ۲۰ نفر از مردان بازداشتی همچنان زندانی هستند.

نويسندگان نامه ۸۰۰ نفره به رييس قوه قضائيه تاکيد کرده اند که بازداشت شدگان در بند ۲۴۰ و بند ۲۰۹ زندان اوين تحت بازجويی همراه با اعمال خشونت قرار گرفته اند.

XS
SM
MD
LG