لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۰۲

ادامه ناآرامی ها در بیت المقدس


در چند روز گذشته شرق بیت المقدس صحنه درگیری عرب ها و یهودیان بوده است
در ادامه ناآرامی ها در شرق عرب نشين بیت المقدس (اورشلیم)، اسرائيل به يک روحانی سرشناس عرب دستور داده که به مدت سی روز از ورود به بیت المقدس خودداری کند.

شيخ رائد صلاح رهبر «جنبش اسلامی اعراب اسرائيل- شاخه شمالی» شامگاه سه شنبه بر بام خانه ای در محله «وادی جوز» در شرق بیت المقدس، به هنگام سخنرانی برای فلسطينی های اين منطقه دستگير شد.

پليس اسرائيل بدليل «تحريک» و «تلاش برای تظاهرات غير قانونی»، شيخ صلاح را به بازداشتگاه برد اما قاضی امور اضطراری پس از سه ساعت، دستورآزادی شيخ صلاح را صادرکرد هرچند که ورود اين روحانی را برای مدت سی روز آينده به بیت المقدس «ممنوع» کرد.

اين روحانی صريح اللهجه عرب اسرائيلی که در شمال اين کشور زندگی می کند، در گذشته نيز از منتقدان بسيار جدی عليه اسرائيل بوده است.

کمال خطيب معاون شيخ صلاح نيز از هفته گذشته از ورود به بیت المقدس برای مدت ۱۵ روز منع شد.

پليس اسرائيل می گويد که «جنبش اسلامی اعراب اسرائيل- شاخه شمالی» در «تحريکات» روزهای اخير در شرق اورشليم «نقش اساسی» ايفا کرده است.

الی ييشای وزير کشور اسرائيل، و سيلوان شالوم معاون نخست وزير اسرائيل سه شنبه گفتند که جنبش عربی مزبور بايد منحل شود. اما ناظران می گويند بعيد است که ديوان عدالت اسرائيل چنين درخواستی را بپذيرد.

ناآرامی های شرق بیت المقدس از بيست وهفتم سپتامبر، پنجم مهر، در آستانه «يوم کيپور» يهوديان آغاز شد. درشب «يوم کيپور» گروهی از «جهانگردان» با اجازه پليس اسرائيل وارد حرم شريف (مساجد عمر و الاقصی) در شرق بیت المقدس شدند. اما فلسطينی های حاضر در حرم با آنها گلاويز شدند، و همزمان از بلندگوهای مساجد در شرق اورشليم از همه فلسطينی ها درخواست «فوری» شد که «برای دفاع از حرم به الاقصی بشتابند.»

آمدن گروهی کثير ازفلسطينی ها به محل موجب ادامه درگيری ها شد. پليس اسرائيل تصاويری منتشر کرد که نشان می دهد فلسطينی ها از قبل شماری چرخ دستی و بشکه حامل سنگ درحياط حرم حاضر کرده بودند تا آنها را از بالای حرم به سرنمازگزاران يهودی، در پای «ديوار ندبه» پرتاب کنند.

نيايش کنندگان يهودی پنجم اکتبر در عيد «سوکوت» (جشن سايبان ها و خرمن کوبی سنتی يهودی) برای تبرک سنتی خود به «ديوار ندبه» می رفتند، اما فلسطينی ها گفتند که «يهوديان قصد تعرض به حرم شريف را دارند.»

دولت فلسطينی پنجم اکتبر در رام الله در بيانيه ای اعلام کرد «پليس اسرائيل برنامه های دولت های راست گرا را از کشور بيرون کشيده و می خواهد حرم را مورد تجاوز قرار دهد.»

به گزارش خبرگزاری فلسطينی وفا، دولت سلام فياض در نشست خود «نسبت به «وخيم شدن وضع و احتمال خارج شدن اوضاع از کنترل، بدليل تلاش اسرائيل برای يهودی کردن قدس» هشدار داد.

افزون بر تشکيلات خود گردان فلسطينی، حماس نيز به جهان اسلامی و عربی برای حمايت از«حرم و الاقصی» فراخوان داده، و راه پيمائی های زيادی در روزهای اخير در غزه برگزارشده است.

به گزارش «صوت الاقصی»، فوزی برهوم، سخنگوی حماس آقای محمود عباس را نيز شديدا متهم کرد و مدعی شد که ابو مازن با «مماشات های خود درقبال اسرائيل» موجب «گستاخی دولت راست گرای نتانياهو شده است»، و افزود «مسووليت هررخدادی پيشاپيش متوجه اسرائيل و ابومازن است.»

ناآرامی ها فعلا به شرق بیت المقدس محدود می شود اما پليس اسرائيل می گويد «بعيد نيست که خشونت ها به کرانه باختری نيز برسد» - درحاليکه کرانه باختری در سال های اخير آرامش کم سابقه ای را تجربه می کند.
XS
SM
MD
LG