لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۱۳

دو روزنامه‌نگار بازداشت‌شده پس از ۲۴ ساعت آزاد شدند


محمد بزرگواری
«صدرا محقق» و «جواد حيدريان»، دو روزنامه‌نگاری که همراه با تنی چند از اهالی دهدشت در تهران بازداشت شده بودند، روز چهارشنبه آزاد شدند.

روز سه‌شنبه، حدود ۱۵ تن از اهالی دهدشت از جمله صدرا محقق و جواد حيدريان برای اعتراض به لحن محمد بزرگواری نماينده کهگيلويه در مجلس شورای اسلامی و به‌کار بردن الفاظی چون «چماق لری» از سوی اين نماينده، راهی مجلس شورای اسلامی شده بودند که پليس امنيت تهران آنان را بازدشت کرد.

برپايه آخرين گزارش‌ها، دو تن از اهالی دهدشت ساکن تهران هنوز دربازداشت به‌سر می‌برند.

بازداشت‌شدگان شامگاه سه‌شنبه به وزارت اطلاعات تحويل داده شده و سپس به زندان اوين منتقل شده‌ بودند.

محمد بزرگواری در سخنرانی خود وزیران پیشنهادی حسن روحانی را تهدید کرد که اگر به منطقه او «نگاه ویژه» نداشته باشند با «چماق لری» با آنها برخورد می‌کند.

نماینده کهگیلویه در مجلس در ادامه تاکید کرد «من لرتبار هستم آقای روحانی عزیز.»

این سخنان محمد بزرگواری هم‌چنین با انتقاد شدید علی صارمیان، از بنیانگذاران انجمن نویسندگان لرستان روبرو شده‌است.

به گزارش سایت «آینده آنلاین» علی صارمیان در واکنش به اظهارات این نماینده مجلس نوشته است: «آقای بزرگواری، خشک‌مغزی و چماقداری خود را به قومی ایرانی که آریایی‌ترین و قدیمی‌ترین قوم در میان مردم ایران هستند منتسب کردند. از مردم ایران عذرخواهی می‌کنم. هر طایفه‌ای جاهل دارد و این آقا هم سخنگوی مردمان مهربان و مودب و محجوب لر نیستند.»

وی در ادامه نوشته است: «آقای بزرگواری قطعاً از ما نیست. نمایندگان لرزبان واقعا غیرتشان کجا رفته است که این جفا را تذکر دهند که ما نه چماقداریم و نه بی منطقیم؟»

در همین حال روزنامه ابتکار نیز در سرمقاله شماره سه‌شنبه خود با تاکید براینکه «از فرهنگ اصیل لر فقط چماقش به برخی رسیده است»، به اظهارات علی محمد بزرگواری در مجلس شورای اسلامی انتقاد کرده است.

علی‌محمد بزرگواری در واکنش به این انتقادها روز چهارشنبه با انتشار پیامی در وب‌سایت خود «خاک پای همه ملت ایران به خصوص قوم لر هستم، اگر از سوی من نسبت به قوم لر جفایی شده به عنوان فرزند لر از همه لرزبانان عذرخواهی می‌کنم.»

وی افزود: «منظور من تنها یک اصطلاح بود که در همه جای ایران بزرگ از این اصطلاحات وجود دارد و به معنای زورگویی و یاغی‌گری نیست.»

محمد بزرگواری در جلسه یادشده همچنین یکی از نمایندگان مجلس را «چاپلوس» خوانده و از مهدی هاشمی، پسر اکبر هاشمی رفسنجانی به عنوان «دله‌دزد» نام برده‌است که این هر دو اتهام او نیز با واکنش‌های زیادی روبه‌رو شده است.
XS
SM
MD
LG