لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۳:۳۸

بررسی روزنامه های صبح دوشنبه ایران


روزنامه کیهان به نقل از مديركل بورس وزارت علوم خبر داده که اعزام دانشجوی بورسيه به انگليس، آمريكا و كانادا متوقف شده است.

روزنامه اعتماد ملی، عنوان اصلی خود را به دومين مناظره تلويزيونی منتقدان و مدافعان سياست های اقتصادی دولت اختصاص داده و به نقل از رییس پیشین سازمان مدیریت این پرسش را مطرح کرده که دولت ۱۲۰ میلیارد دلار در آمد دو سال گذشته را کجا هزینه کرده است.


به نوشته این روزنامه، در بخشی از این مناظره تلویزیونی بین محمد ستاری فر رییس سابق سازمان مدیریت و فرهاد رهبر رییس فعلی این سازمان، ستاری فر درآمد نفتی دولت نهم را با دولت های خاتمی و هاشمی مقايسه كرده است.


اعتماد ملی از قول آقای ستاری فر نوشته «در هشت سال دولت هاشمی رفسنجانی مجموعا ۱۳۸ ميليارد دلار و در هشت سال دولت خاتمی ۱۹۴ ميليارد دلار از فروش نفت عايد كشور شد ولی در دو سال نخست دولت فعلی رقمی معادل ۸ سال دولت هاشمی و شش سال دولت خاتمی درآمد نفتی داشتيم . سوال اصلی ما اين است كه اين پول هنگفت در كجای اقتصاد كشور هزينه شده است؟»


این روزنامه در عین حال خبر داده که از دفتر احمدی نژاد، با تعدادی از ۵۷ اقتصاددان نويسنده نامه انتقادی به رییس جمهوری اسلامی برای برگزاری ديداری با ریيس دولت، تماس گرفته شده است.


توقف اعزام دانشجو به سه کشور


روزنامه کیهان به نقل از مديركل بورس وزارت علوم خبر داده که اعزام دانشجوی بورسيه به انگليس، آمريكا و كانادا متوقف شده است.


به نوشته این روزنامه، مديركل بورس وزارت علوم گفته «دليل توقف اعزام دانشجو به كشورهاي آمريكا، انگليس و كانادا، بالا بودن هزينه ها و عدم ارائه آموزش مناسب به دانشجويان ايرانی در دانشگاه های اين كشورهاست.»


«صف مشتريان خارجی برای خريد سهام مخابرات»


روزنامه همشهری، در گزارشی با عنوان«صف مشتريان خارجی برای خريد سهام مخابرات» نوشت «مسئولان سازمان خصوصی سازی اخبار و شايعات منتشر شده درباره حضور يک مشتری خارجی برای خريد سهام مخابرات را تاييد كردند.»


مدیر عامل سازمان خصوصی سازی:« چند مشتری خارجي برای خريد سهام شركت مخابرات درخواست داده اند. ضمن اينكه اين درخواست ها تنها مربوط به شركت مخابرات می شود.»

به نوشته این روزنامه، شبكه تلويزيونی «فاكس نيوز» روز شنبه اعلام كرده بود که ميخائيل فريدمن كه دامنه فعاليت های شركت عظيم او در روسيه به اروپای غربی و حتی آمريكا نيز كشيده شده، تلاش می كند كه سهام عمده شركت مخابرات ايران را نيز خريداری كند.


همشهری خبر داده که غلامرضا حيدری كرد زنگنه مديرعامل سازمان خصوصی سازی ضمن تاييد اين خبر گفته است « چند مشتری خارجي براي خريد سهام شركت مخابرات درخواست داده اند. ضمن اينكه اين درخواست ها تنها مربوط به شركت مخابرات می شود.»


صف های کيلومتری برای دريافت گازاعتماد:«عدم افزايش پمپ هاي گاز همزمان با سهميه بندی بنزين باعث شد خودروها اين بار برای دريافت گاز در صف های کيلومتری معطل شوند.»

روزنامه اعتماد از صف های کيلومتری برای دريافت گاز خبر داده است. به نوشته این روزنامه، بعد از سهميه بندی بنزين و پايان گرفتن صف های کيلومتری در پمپ بنزين ها، خودروها برای تامين سوخت به پمپ های گاز مراجعه کرده و صف های کيلومتری تشکيل دادند.


اعتماد نوشت «عدم افزايش پمپ هاي گاز همزمان با سهميه بندی بنزين باعث شد خودروها اين بار برای دريافت گاز در صف های کيلومتری معطل شوند.»


«دوم خرداديان، دشمن يا رقيب؟»


روزنامه رسالت، در یادداشتی با عنوان«دوم خرداديان، دشمن يا رقيب؟» به بررسی انتساب اتهام دشمنی با حکومت به اصلاح طلبان از سوی جناح حاکم پرداخته است.


نویسنده این روزنامه با اشاره به کاربرد روز افزون این اتهام از سوی همفکرانش در دولت و مجلس بر علیه اصلاح طلبانی که قبل از این بخشی از حاکمیت جمهوری اسلامی بودند، نوشت «چنانچه در برابر ما،راديکال هاى دوم خردادى صف آرايى نمايند و همچنان بر طبل نبرد عليه ارزشهاى دينى و ملى بکوبند، شکى نيست عقلا نمىتوانيم آنان را «رقيب» تلقى نماييم.»


رسالت در ادامه با نام بردن از افرادى چون «خاتمی» و «کروبی» آنان را اعتدال گرا نامیده، و نوشته در صورتی که این دو نه به عنوان پلى براى راديکال ها بلکه به عنوان بدنه اصلى و هدايت گران جريان دوم خرداد وارد صحنه شوند، روشن است که «اصولگرایان حاکم» آنها را «رقيب» دانسته و در چالشى مردمسالارانه با آنان وارد خواهيم شد.»


«گرانی در محله ریيس جمهور»


روزنامه هم میهن، در گزارشی با عنوان «گرانی در محله ریيس جمهور» خبرنگاران خود را به محله نارمک تهران فرستاده است.روزنامه هم میهن از گرانی لبنیات خبر داده و به نقل از قصاب محله رییس جمهوری ایران نوشته « قيمت هر كيلوگرم گوشت بدون چربی ۸ هزار تومان است و گوشت معمولی ۷ هزار تومان فروش می رود.»

این روزنامه و به نقل از فروشنده يكي از سوپرماركت های نزديک منزل آقای احمدی نژاد نوشته «از هفته گذشته قيمت يک حلب روغن نباتی پنج كيلويی ۸۰۰ تومان گران شده است.»


این روزنامه از گرانی لبنیات خبر داده و به نقل از قصاب محله رییس جمهوری ایران نوشته « قيمت هر كيلوگرم گوشت بدون چربی ۸ هزار تومان است و گوشت معمولی ۷ هزار تومان فروش می رود.»


به نوشته هم میهن، محمود احمدی نژاد اخیرا در جمع اصناف گفته بود«ما در محلمان كسبه زحمتكشي داريم كه بنده اطلاعات مهم اقتصادی را از آنها می گيرم چرا كه آنها در بطن مردم زندگی می كنند و از تمام حواشی خبر دارند. به طور مثال يک قصاب شريف در محل ما هست كه از تمام مشكلات مردم اطلاع دارد. بنده هم اطلاعات مهم اقتصادی را از او می گيرم.»


این روزنامه انگیزه خود از انتشار این گزارش را انکار گرانی از جانب آقای احمدی نژاد عنوان کرده است.


احکام انظباطی دو تن از معلمان


روزنامه شرق از صدور احکام انظباطی دو تن از معلمان که در جريان اعتراض های مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی در اسفندماه سال ۸۵ بازداشت شده بودند، خبر داده است.


روزنامه شرق از صدور احکام انظباطی دو تن از معلمان که در جريان اعتراض های مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی در اسفندماه سال ۸۵ بازداشت شده بودند، خبر داده است.

به نوشته این روزنامه، علی پورسليمان عضو شورای مرکزی سازمان معلمان ايران با شکایت اداره کل حراست وزارت آموزش و پرورش است و در حکمی که از سوی هيات رسيدگی به تخلفات اداری سازمان آموزش و پرورش شهر تهران صادر شده، به دو سال تدريس در هنرستان های شهرستان اسلامشهر محکوم شده است.


شرق در عین حال نوشته محمد هاشمی دبيرکل سازمان معلمان ايران دومين فردی است که حکم محکوميت وی بنا بر اتهامات وارده از سوی اداره کل حراست وزارت آموزش و پرورش صادر شده است.


آقای هاشمی نیز به تغيير محل جغرافيايی خدمت و تدريس در يکی از دبيرستان های شهر ری محکوم شده است.


XS
SM
MD
LG