لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۵ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۲:۰۶

بررسی روزنامه های صبح يکشنبه ايران


روزنامه اعتماد از«پاکسازی کتابخانه های ايران» خبر داده است.

روزنامه کارگزاران، از بدهی بيش از ۲۳ ميليارد دلاری ايران خبر داده است.


به نوشته اين روزنامه، موسسه «بيزينس مانيتور» در در گزارش سه ماه دوم ۲۰۰۸ خود بدهی های خارجی ايران در سال گذشته را ۲۳ ميليارد و ۵۰۰ ميليون دلار برآورد و پيشبينی کرد که اين شاخص در سال جاری با ۵۰۰ ميليون دلار افزايش به ۲۴ ميليارد دلار برسد.


به نوشته کارگزاران اين موسسه اقتصادی بين المللی همچنين پيش بينی کرده که بدهی های خارجی ايران تا سال ۱۳۹۱ بيش از هشت ميليارد دلار افزايش خواهد يافت.


« برنامه براندازی انجمن حجتيه و ديگر مخالفان آيت الله خمينی»


روزنامه اعتماد ملی، از قول همسر محمد علی رجايی رييس جمهور کشته شده سال های پس از انقلاب نسبت به « برنامه براندازی انجمن حجتيه و ديگر مخالفان آيت الله خمينی» هشدار داده است.


عاتقه صديقی تلويحا دولت آقای احمدی نژاد و جريان فعلی حاکم بر کشور را «اپوزيسيونی در لباس خودی» ناميده و گفته که آنها قصد دارند جمهوريت را از نظام سياسی ايران حذف کنند.


انتخابات


روزنامه آفتاب يزد به نقل از قول ابراهيم امينی يکی از اعضای شورای مرکزی حزب اعتماد ملی نوشته «بر خلا ف تاکيد آيت الله خمينی بر «جمهوری اسلامی نه يک کلمه کم و نه يک کلمه زياد»، جريانی که از ابتدا به جمهوريت نظام اعتقاد نداشتند، امروز تلاش می کنند آنچه را که خود می خواهند از دل صندوق ها بيرون بياورند.»


آفتاب يزد همچنين از حمله تند رييس ستاد نمايندگی ولی فيقه در سپاه پاسداران به اصلاح طلبان خبر داده است.


به نوشته اين روزنامه، مجتبی ذوالنور، تاکيد کرده «عده ای در داخل کشور برای جلب آرای مردم از هر دسيسه و روشی استفاده می کنند، و گاهی به دشمنان خارجی نيز متوسل می شوند.»


«تورم مهم ترين چالش اقتصاد سال ۸۶»


روزنامه سرمايه، در ياداشتی با عنوان«تورم مهم ترين چالش اقتصاد سال ۸۶» نوشته «مهم ترين چالش اقتصادی سال ۸۶ را می توان رشد تورم اعلام کرد که آن هم ناشی از رشد درآمدهای نفتی طی سال های تصدی گری دولت نهم است.»


به نوشته اين روزنامه، «نرخ تورم در پايان بهمن ماه سال جاری نسبت به بهمن ماه سال ۸۵، حدود ۸/۱۷ درصد بوده است. علت اين رشد را بايد در افزايش نرخ نقدينگی جست وجو کرد که پيش بينی می شود تا پايان امسال به بيش از ۱۵۰ هزار ميليارد تومان برسد.»


سرمايه با اشاره به اين که«رشد غيرمنتظره قيمت نفت طی سال های ۸۴ تاکنون، باعث شد تا درآمد ارزی کشور به يکباره چندبرابر شود» از عامل رشد نقدينگی در کشور نيز به سبب «تدوين بودجه های انبساطی در سه سال گذشته» و همچنين«اتخاذ برخی سياست های دولت نهم» به عنوان عامل اصلی رشد تورم در کشور نامبرده است.


«پاکسازی کتابخانه های ايران»


روزنامه اعتماد از«پاکسازی کتابخانه های ايران» خبر داده است.


به نوشته اين روزنامه«دبيرکل نهاد کتابخانه های عمومی ايران اعلام کردکه طرح جمع آوری کتاب های منفی از کتابخانه های سراسر کشور به زودی اجرا خواهد شد.»


اعتماد از قول منصور واعظی نوشته «کتاب هايی که ارزش منفی دارند و در گذشته وارد کتابخانه ها شده اند، جمع آوری خواهند شد.»


قتل های سریالی


روزنامه تهران امروز، از احتمال تکرار قتل زنان در تهران خبر داده و نوشته که جسد ۳ زن در نقاط مختلف تهران همزمان پيدا شده است.


به نوشته اين روزنامه،جمعه گذشته و با پيدا شدن جسد ۲ زن چهل ساله ناشناس در نقاط مختلف تهران که به روشی مشابه به قتل رسيده اند، ماموران تحقيق را به اين نتيجه رسانده که آنان در جريان قتل های سريالی زنان به قتل رسيده اند.


تهران امروز با اشاره به اين که اجساد اين زنان در کيسه خواب نظامی و در حالی پيدا شده که دست های شان با دستبندهای پلاستيکی بسته شده، نوشته که در ۲۶ بهمن ماه گذشته نيز جسد زنی که به روشی مشابه به قتل رسيده در تهران کشف شده است.


آمار هپاتيت C


روزنامه خراسان خبر داده که آمار هپاتيت C در کشور روبه افزايش است.اين روزنامه از قول دکتر سيد مويد علويان، معاون سلامت وزير بهداشت، نوشته «درحال حاضر آمار مبتلايان و ناقلان هپاتيت در کشور حدود ٢٠٠هزار نفر است، اما با توجه به اين که شايع ترين راه انتقال هپاتيت C استفاده از سرنگ و سوزن مشترک بين معتادان تزريقی می باشد، آمار آن در ايران روبه افزايش است.»


زندانی سیاسی در اهر


روزنامه سرمايه به نقل از وکيل مدافع عباس لسانی خبر داده که اين زندانی سياسی از زندان شهرستان اهر به زندان ديگر، احتمالا در استان يزد،منتقل شده است.


به گفته محمد رضا فقيهی، برخلاف آیين نامه سازمان زندان ها آقای لسانی که بيش از سه ماه پيش در زندان شهرستان اهر محکوميت خود را تحمل می کرد از اين زندان به زندانی ديگر که تاکنون اعلام نشده منتقل شده است.


XS
SM
MD
LG