لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۳:۱۵

خاکسپاری محمد کامرانی از بازداشت شدگان ۱۸ تير


محمد کامرانی
پيکر محمد کامران، از بازداشت شدگان ۱۸ تير، که پنجشنبه گذشته بر اثر جراحت‌های وارد شده در بيمارستان مهر تهران از دنيا رفت، شنبه، در بهشت زهرا تشييع و به خاک سپرده شد.

به گزارش سایت امیر کبیر، محمد کامرانی که تنها ۱۸ سال داشت و جمعه گذشته قرار بود در کنکور پزشکی دانشگاه آزاد شرکت کند، روز هجدهم تير در حوالی ميدان وليعصر تهران دستگير و به بازداشتگاه کهريزک منتقل شده بود.

به نوشته سایت امیر کبیر، آقای کامرانی چند روز پس از بازداشت، به همراه گروه ديگری از بازداشت شدگان به زندان اوين منتقل شد.

این سایت می افزاید که خانواده‌ آقای کامرانی وقتی از محل نگهداری او خبردار شدند که يک مامور زندان اوين در جمع خانواده‌ بازداشت‌شدگان فهرستی از اسامی افراد بازداشت شده راخواند و از انتقال آنها از کمپ کهريزک به زندان اوين خبر داد ولی سپس به انها گفته شد که وی در بیمارستان لقمان بستری است.

به نوشته امیر کبیر، وقتی اين خانواده به بيمارستان لقمان رفتند، با پيکر نيمه جان محمد کامرانی روبه‌رو شدند که همچنان تحت کنترل ماموران بود. آنها با هماهنگی مسئولان بيمارستان و باز تحت کنترل شديد ماموران، فرزند خود را به بيمارستان مهر منتقل کردند، اما تلاش‌های کادر پزشکی در نهايت بی‌نتيجه ماند و محمد کامرانی درگذشت.

شيرين عبادی، حقوقدان و برنده جایره صلح نوبل نیز در این مورد گفت که « اکنون که مادران بتدريج جگر گوشه گان خود را تحويل می گيرند، مشخص شده که تعداد کشته شدگان بسيار بيشتر از آن ارقامی است که دولت جمهوری اسلامی رسما اعلام کرده است و هنگام تحويل جنازه، از خانواده ها تعهد می گيرند که در مورد تاريخ و چگونگی فوت عزيزشان با کسی سخن نگويند-اما حقيقت را نمی توان برای هميشه کتمان کرد.»

مقامات امنيتی جمهوری اسلامی در دو ماه گذشته، درپی اعتراضات گسترده به نتايج انتخابات رياست جمهوری، صدها نفر از شخصيت های سياسی، روزنامه نگاران و معترضان را دستگير کردند.

برخی از سازمان های مدافع حقوق بشر از جمله عفو بين الملل از وضعيت اين زندانيان ابراز نگرانی کرده و می گويند طبق برخی از گزارش ها تعدادی از اين زندانی ها شکنجه شده اند.

مقامات رسمی جمهوری اسلامی می گويند که ۲۰ نفر در اعتراضات دو ماه گذشته کشته شده ولی منابع غير رسمی خبر از صدها کشته می دهند.
XS
SM
MD
LG