لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۳۱

پرویز کاردان: از تيرهای چراغ برق لس آنجلس، بنر نوروزی آويزان است


پرویز کاردان

پرویز کاردان، کارگردان و هنرپیشه، به مناسبت عید نوروز، با رادیو فردا به گفتگو نشسته است. خالق «مراد برقی»با رادیو فردا از مهمترین اتفاقات سال گذشته و عید نوروز در آمریکا سخن می گوید.

پرویز کاردان در مورد مهمترین اتفاق سال گذشته می گوید: من فکر می کنم از نظر حرفه ما ، بزرگترين رويداد سال گذشته برای ما ايرانی ها که در خارج بوديم و مخصوصا برای ما که در لوس آنجلس بوديم، جايزه ای بود که فيلم جدايی نادر از سيمين گرفت و آن شب اسکار برای ما بسيار هيجان انگيز بود.

البته بايد بگويم وقايع مهمی در سال گذشته در سراسر دنيا اتفاق افتاد. ولی برای ما که در زمينه کار هنری فعاليت می کنيم، ديدن اصغر فرهادی که مجسمه اسکار را در آغوش گرفته بود، بسيار جالب توجه بود.

آقای کاردان، به نظر شما در سال گذشته کدام رويداد جهانی مهم تر از بقيه اتفاق ها بود؟

از نظر من خيال می کنم واقعه ای که در ژاپن اتفاق افتاد ، يکی از هيجان انگيزترين و اسف بارترين واقعه ای بود که ما ديديم.

please wait

No media source currently available

0:00 0:03:06 0:00
لینک مستقیماما بيشتر از همه در جريان آن واقعه برای من مردم ژاپن قهرمان بودند. مردمی که با مقاومتشان و با خونسرديشان و با يک نگاه وِيژه و عشقی که به کشورشان داشتند، در اين واقعه بسيار عظيم و اسف انگيز ايستادگی کردند و آن را پشت سر گذاشتند.

همان طور که امروز می بينيد که تصاويری که از شهرهايی که بمب اتمی به روی آن انداخته شده، يکی از زيباترين شهرهای کشور ژاپن و حتی شهرهای دنيا را به نمايش می گذارد.
من برای مردم کشور ژاپن احترام وِيژه ای قائل هستم. به دليل مقاومتی که در مقابل طبيعت از خودشان نشان دادند.

شايد هر کجای دنيا اين واقعه رخ می داد، مشکلات زيادی ايجاد می کرد. اما ژاپنی ها استثنايی هستند.

اجازه بدهيد از موقعيت استفاده کنم و سال نو ۱۳۹۱ به همه ايرانيان در سراسر جهان تبريک بگويم و اميدوارم در سال آينده ديگر کسی صحبت از جنگ و خونريزی نکند و صلح در همه جای جهان استيلا پيدا کند و آرامش، آزادی و دموکراسی در مملکت عزيز ما حکمفرما شود. عيد همگی مبارک.

آيا اين روزهای ايام نوروزی برنامه ويژه و خاصی برای اجرا داريد يا اينکه کماکان در همان فعاليت های تلويزيونی در لوس آنجلس مشغوليد؟

نه ديگر. در همان کارهای خودمان و کارهايی که قبلا انجام می داديم فعاليم و عيد است اما يک نکته جالب اين است که ما الان چند سال است که در منطقه وست وود که مرکز ايرانی هاست، در يک روز يکشنبه شهرداری لوس آنجلس خيابان را می بندند و تمام بزرگان اين شهر به اتفاق ده تا ۱۵ هزار نفر ايرانی در اين خيابان نوروز را جشن می گيرند.

امروز اگر شما به شهر لوس آنجلس بياييد می بينيد که ازتيرهای چراغ برق شهر همگی، بنر نوروزی آويزان است و حالا ديگر آمريکايی ها عيد سعيد ما را که واقعا آغاز سال نو است به رسميت شناخته اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG