لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۱۰:۱۴

کوشنر خواستار آزادی فرانسوی بازداشتی در ايران شد


برنار کوشنر، وزیر خارجه فرانسه
برنار کوشنر، وزير خارجه فرانسه،‌ خواستار آزادی فوری يک مدرس زن فرانسوی شد که يک هفته پيش به اتهام جاسوسی در ايران بازداشت شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت خارجه فرانسه با انتشار بيانيه‌ای دستگيری وی را به‌شدت محکوم کرده است. دولت فرانسه نیز با مقامات ايرانی تماس گرفته و خواستار آزادی فوری اين شهروند فرانسوی شده است.

کلوتيلد رايس، ۲۳ ساله، هنگام خروج از ايران در فرودگاه بازداشت شده است. به گفته وزير خارجه فرانسه، این خانم در يک سفر پنج‌ماهه دانشگاهی، در دانشگاه اصفهان زبان فرانسه تدريس می‌کرده است.

برنار کوشنر گفت: «اتهام جاسوسی که به وی وارد شده بی‌معنی و بی‌اساس است.»

کوشنر گفت: «وی مانند ديگران به تماشای تظاهرات صدها هزار نفری در ايران رفته و از اين تظاهرات عکس‌ گرفته است.»

وی افزود: «با احضار سفير ايران، از وی خواسته شده است که کلوتيلد رايس بي‌درنگ آزاد شود.»

وزارت خارجه فرانسه نيز با انتشار بيانيه‌ای خواستار همبستگی همه کشورهای اروپائی در اين ماجرا با فرانسه شد.

مقامات امنيتی ايران در هفته‌های گذشته پس از آغاز اعتراضات گسترده به نتايج انتخابات رياست جمهوری، صدها نفر از روزنامه‌نگاران، شخصيت‌های سياسی و معترضان را بازداشت کرده‌اند. سازمان‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر در مورد وضعیت این زندانی‌ها ابراز نگرانی کرده‌اند.

مقامات ايرانی همچنين ۹ نفر از کارمندان ايرانی سفارت بريتانيا را به اتهام نقش داشتن در اغتشاشات بازداشت کردند. اين امر با اعتراض شديد بريتانيا، اتحاديه اروپا و آمريکا روبه‌رو شد و تهران تاکنون هشت نفر از اين کارمندان را آزاد کرده است.

آيت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، نيز روز دوشنبه در ديداری که با جمعی از مردم داشت به «برخی دولت‌های غربی» شديدا اخطار کرد که «مراقب رفتار خصمانه خود باشند، زيرا ملت ايران عکس‌العمل نشان خواهد داد.»

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG