لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۰۳:۵۵

«جوان‌های بهایی حاضر نيستند به دروغ خودشان را مسلمان جلوه دهند»


دو تن از رهبران زندانی بهاییان ایران
دو تن از رهبران زندانی بهاییان ایران
عبدلکریم لاهیجی به رادیو فردا می گوید «پيروان آيين بهايی همچنان بر دينشان پافشاری می کنند، و جوان های آنها حاضر نيستند حتی برای نام نويسی در دانشگاه و يا در دبيرستان به دروغ خودشان را مسلمان جلوه دهند.»

لاهيجی: در گذشته من خودم بارها و بارها در گروه های کاری حقوق بشری شرکت داشتم و به کرات می شنيدم که جمهوری اسلامی در موضع گيری های مختلفی می گفت که «ما با مردمی که بهايی هستند کاری نداريم، آنها هم شهروند ايرانند. فقط با رهبری آنان مشکل داريم چرا که آنها اقدام به تبليغ مذهبی می کنند.»
در همين رابطه ديديد که تعداد زيادی از مسئولان جامعه بهايی را کشتند. طی سال های اخير هم همه آن هفت نفر را به زندان انداختند و الان بيش از سه سال است که آنها در زندانند.
ديديد که آنها را به ۲۰ سال زندان محکوم کردند، مطابق معمول به اتهام فساد در روی زمين و جاسوسی و اتهاماتی از اين دست.
آقای لاهيجی، اتهاماتی که به بهائيان زده شده است، فساد و فحشا و تبليغ از طريق جاذبه های جنسی و تاثير همجنس گرايی بوده است.
فکر می کنيد که چرا چنين اتهاماتی را مطرح می کنند؟
مدتی است که اين سياست رسمی دولت جمهوری اسلامی است. وقتی محمدجواد لاريجانی به عنوان مسئول حقوق بشر قوه قضائيه به طور علنی و رسمی اعلام می کند که بهائيت يک فرقه است و ما با فرقه ها مبارزه می کنيم، يعنی اينکه هم ابعاد آزار و اذيت رسمی و دولتی و قانونی را گسترش می دهند و هم جواز هر گونه اذيت و آزاری را از ناحيه مردم درباره بهائيان صادر می کند.
اين است که می بينيم که اموال آنها را می گيرند، مزرعه هاشان را خراب می کنند، قبرستان هاشان را خراب می کنند. بچه هاشان از تحصيل محرومند، چه در دبيرستان و چه در دانشگاه و بعد که آنها خودشان در خانه هايشان گروه های آموزشی داير می کنند، به آن خانه ها هم حمله می کنند و آنها را هم می بندند و وسايلشان را هم توقيف می کنند.
الان ديگر در حوزه سياسی – فرهنگی هم عناوين جديدی را برای اينکه اين اذيت و آزار را توجيه کنند، پيدا می کنند.
به آنها انواع و اقسام اتهام ها را می زنند. اگر در گذشته اتهام هايی با عنوان جاسوسی و ارتباط با اسرائيل وجود داشت الان ديگر اتهاماتی عمومی مثل مواردی که شما نام برديد، برای به قول خودشان «اباحه خون و اموال بهاييان» به آنها نسبت می دهند.
اين به معنای آن است که خون و اموال و جان و سلامتی بهائيان مباح است و هر کسی می تواند نسبت به آنها تعرض کند.
همان طور که شما در سخنانتان به آن اشاره کرديد، پيگيرد و بازداشت بهائيان در سال های اخير افزايش پيدا کرده است.
شما علت اين مسئله را در چه می بينيد؟
مسئولان جمهوری اسلامی می پنداشتند که با اين گونه فشارها تعداد زيادی از بهائی ها را ناگزير به توبه و انابه می کنند و آنها هم از مذهبشان برمی گردند.
حتما می دانيد که از بعد از روی کار آمدن احمدی نژاد ، مسئله امام زمان و ظهور امام زمان و اين قضايا خيلی تشديد شده است و يک سياست کلی جمهوری اسلامی را در بر گرفته است.
بخصوص اينکه پيروان آيين بهايی همچنان بر دينشان پافشاری می کنند، و جوانهای آنها حاضر نيستند حتی برای نام نويسی در دانشگاه و يا در دبيرستان به دروغ خودشان را مسلمان جلوه دهند.
بنابر اين اينها می بينند که در اين حوزه هم شکست خورده اند. اين است که يک سياست جديدی را برای ايجاد آزار و اذيت و اعمال فشار بيشتر در قبال جامعه بهايی در پيش گرفته اند.
درباره همه گروه ها، چه سياسی، چه مذهبی، چه عقيدتی و چه فکری در ايران ديديم که هر جا که جمهوری اسلامی ايران نمی تواند در برخورد آزادانه فکر و انديشه پيروز باشد، چماق تکفير را به حرکت در می آورد و همه را متاسفانه، مورد حمله قرار می دهد.
آمار کشته و زخمی و مصادره اموال و اذيت و آزاری که در طی سه دهه گذشته به بهائی ها وارد می شود، روز به روز رو به افزايش بوده و هست.
XS
SM
MD
LG