لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۱۳

سعد حريری: سلاح حزب الله ريشه مشکلات در لبنان است


سعد حريری
سعد حريری، نخست وزير پيشين لبنان با انتقاد شديد اللحن از حزب الله لبنان، سلاح اين گروه را عامل تنش ها در کشورش توصيف کرد.
حزب الله لبنان گروهی شبه نظامی است که خود را "گروه مقاومت" در لبنان می نامد. حزب الله می گويد از سلاح خود برای مقابله با حمله احتمالی اسرائيل استفاده خواهد کرد. اما گروه های رقيب حزب الله در لبنان می گويند که اين حزب از سلاح برای پيش برد اهداف خود در لبنان بهره می گيرد. هفتم مه سال ۲۰۰۸ در پی اختلاف های داخلی، حزب الله بيروت و بخش های از منطقه جبل لبنان را به کنترل خود در آورد.
سعد حريری که در پاريس پايتخت فرانسه حضور دارد سه شنبه ۲۱ تيرماه در مصاحبه با شبکه تلويزيونی "ام تی وی" لبنان گفت: "اين سلاح الان به مشکل حزب الله و مشکل ما با اين حزب تبديل شده است.

حزب الله می خواهد با اين سلاح چه کند؟ می خواهد همچنان آن را به سمت لبنانی ها نشانه گيری کند؟ ما لبنانی ها ساکت نخواهيم نشست. ما در گروه ۱۴ مارس ساکت نخواهيم نشست. سعد حريری ساکت نخواهد نشست. اگر گمان کردند سعد حريری همپيمانان خود را تنها خواهد گذاشت، قبلا گفتم و الان نيز تکرار می کنم، هيچ چيز سعد حريری را از همپيمانانش جدا نخواهد کرد."
سيمر جعجع هفته گذشته در گفت و گو با شبکه خبری "العربيه" دليل حضور سعد حريری در فرانسه را تهديد های امنيتی اعلام کرد که به گفته او در پی ماجراهای اخير به ويژه نا آرامی های سوريه "به شدت افزايش يافته است. جمهوری اسلامی ايران و سوريه بزرگترين حاميان حزب الله در منطقه به شمار می آيند.
گروه ۱۴ مارس که از سعد حريری و همپيمانانش تشکيل شده، خواستار خلع سلاح حزب الله است. اين گروه وجود سلاح در دست گروه های لبنانی را پس از عقب نشينی اسرائيل از جنوب لبنان در سال ۲۰۰۰ بی مورد می داند.

سعد حريری از پنج ماه پيش، و پس از آن که وزرای همپيمان حزب الله با استعفای خود دولت او را سرنگون کردند، لحن انتقادهای خود را به اين حزب تندتر کرد. دليل اين اقدام حزب الله و همپيمانانش، حمايت دولت حريری از دادگاه بين المللی ويژه ترور رفيق حريری نخست وزير اسبق لبنان اعلام شد. سعد حريری و همپيمانانش می گويند حزب الله با زور سلاح توانست اکثريت پارلمان را با خود همراه کند و نجيب ميقاتی به نخست وزيری برساند.
سعد حريری در بخش ديگری از مصاحبه تلويزيونی خود در باره دادگاه بين المللی ويژه ترور رفيق حريری نخست وزير سابق لبنان اظهار داشت: " آيا نبايد حقيقت را بدانيم؟ خود آن ها نمی خواهند حقيقت را بدانند؟ حزب الله می خواهد خود قاضی، خود دادگاه باشد، دادستان و وکيل مدافع باشد. چرا اين گونه است؟ همه جای جهان دادگاه برگزار می شود و متهم در آن يا محکوم می شود يا تبرئه. الان نيز اين گونه است. آيا بايد در برابر همه اين ترورها و جنايت ها ساکت بنشينيم؟"
دادگاه بين المللی ويژه ترور رفيق حريری ۳۱ خرداد ماه کيفرخواست خود را تسليم دادستان لبنان کرد. اين کيفرخواست همراه شده با حکم بازداشت چهار تن از اعضای حزب الله که متهم به دست داشتن در ترور حريری شده اند.
حسن نصرالله دبير کل حزب الله پس از صدور کيفر خواست يک سخنرانی تلويزونی گفت تا ۳۰۰ سال ديگر کسی نمی تواند متهمان را بازداشت کند.
سعد حريری در پاسخ به اين سخنان دبير کل حزب الله گفت: "نصر الله با ۳۰۰ سخنرانی و کنفرانس خبری نمی تواند محتوای اتهام ها را تغيير دهد."
حزب الله دست داشتن اعضای خود در ترور حريری را رد می کند. نصرالله دادگاه ويژه را آلت دست آمريکا و اسرائيل برای ضربه زدن به مقاومت توصيف می کند. او در چند سخنرانی با ارائه برخی اسناد و تصاوير ادعا کرد که اسرائيل در ترور حريری دست داشته است. او پيشتر تاکيد کرده بود: "دستی که به سمت هر کدام از اعضای حزب الله دراز شود را قطع خواهيم کرد."
رفيق حريری سال ۲۰۰۵ در انفجار مهيبی در پايتخت لبنان ترور شد. پس از آن زنجيره ای از ترورها همپيمانان حريری را هدف قرار داد. به تصويب شورای امنيت سازمان ملل متحد دادگاه بين المللی ويژه ای برای رسيدگی به اين ترورها تاسيس شد.

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG