لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۵۰
روزنامه اسرائيلی هاآرتص می نويسد «نجيب ميقاتی، نخست وزير جديد لبنان نماينده حزب الله و ايران نيست. آقای ميقاتی دوست نزديک بشار اسد، رئيس جمهور سوريه است و عربستان سعودی و فرانسه از وی حمايت می کنند.»

به نوشته این روزنامه با چنین حمایتی، آمریکا به سختی می تواند با نخست وزیری آقای میقاتی مخالفت کند.

میشل سلیمان، رییس جمهور لبنان، روز سه شنبه نجیب میقاتی، میلیاردر سنی را که از حمایت گروه حزب الله برخوردار است، مامور تشکیل دولت جدید این کشور کرد و همزمان هزاران هوادار سعد حريری در مناطق سنی نشین لبنان از جمله شهر طرابلس در شمال لبنان دست به تظاهرات زدند.

بر اساس گزارش های منتشره، اکثريت نمايندگان مجلس لبنان روز سه شنبه از نامزدی آقای ميقاتی برای تصدی سمت نخست وزيری آينده لبنان حمايت کردند.

به نوشته اين روزنامه آقای ميقاتی در دولت رفيق حريری، پدر سعد حریری، مسئول حمل و نقل و خدمات عمومی بوده و پس از ترور آقای حريری از وی درخواست شد تا مدت کوتاهی سمت نخست وزيری را برعهده بگيرد.

روزنامه هاآرتص می افزايد ثروت آقای ميقاتی حدود دو میليارد و ۵۰۰ ميليون دلار تخمين زده می شود.

به نوشته این روزنامه آقای میقاتی سال های طولانی است که فرصت های سرمایه گذاری را به خوبی درک کرده است که از آن جمله می توان از مغازه های زنجیر ه ای که کالاهای لوکس به فروش می رسانند تا خط هوایی بابو در سوئیس نام برد.

وی همچنین بنیادی را راه اندازی کرده که به دانشجویان خاورمیانه ای کمک می کند.

آقای میقاتی خود را یک سیاستمدار میانه رو معرفی می کند و تحصیلات خود را در دانشگاه آمریکایی بیروت و هاروارد انجام داده است.

هاآرتص می نویسد با روی کار آمدن میقاتی، لبنان به ایران و حزب الله نزدیکتر نشده بلکه به سوریه. درست زمانی که سوریه به آمریکا نزدیک می شود تا مانع از دست دادن نفوذ خود در لبنان به نفع ایران شود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG