لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۵:۰۵

بردلی منینگ به ۳۵ سال زندان محکوم شد


بردلی منینگ
دادگاه روز چهارشنبه بردلی منینگ، را به دلیل افشای صدها هزار اسناد محرمانه دیپلماتیک و نظامی آمریکا، به ۳۵ سال زندان محکوم کرد.

به گزارش سی ان ان، آقای منینگ همچنین با «بدنامی از ارتش» اخراج شد. وی پیشتر از اتهام کمک به دشمن تبرئه شده بود.

 بردلی منینگ به ۳۵ سال زندان محکوم شد
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:51 0:00

محاکمه بردلی منینگ سرباز آمریکایی که متهم به افشای اطلاعات محرمانه از طریق دادن انتقال آن به وب سایت « ویکی لیکس» بود، از روز دوشنبه، سیزدهم خرداد ماه آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بردلی منینگ متهم به انتقال بیش از هفتصد هزار مدرک و سند محرمانه شده بود.

«بردلی منينگ» که ۲۵ سال دارد، سربازی است که در بخش تحليل اطلاعاتی نيروهای مسلح آمريکا انجام وظيفه می کرد. وی متهم به افشای اطلاعات در سايت « ويکی ليکس» است که در سال ۲۰۱۰ واکنش شديد دولت آمريکا را در پی داشت.

«بردلی منينگ» در سال ۲۰۱۰ هنگام انجام وظيفه در عراق بازداشت شد. « ويکی ليکس» در همان سال بخشی از اين اسناد محرمانه از جمله پيام ها و مکاتبات ميان برخی ديپلمات های آمريکايی را منتشر کرد.

دولت آمريکا در زمان انتشار اين مکاتبات به آن اعتراض کرده و گفت افشای اين اطلاعات محرمانه «نه تنها منافع ملی و اسرار حساس نظامی کشور، که جان نيروهای مسلح و ساير کارمندان دولت» را به خطر می اندازد.

«جولين آسانژ» از بنيانگذاران وب سايت « ويکی ليکس» توسط دادگاه در سوئد به آزار و توهين جنسی متهم شده است و دولت بريتانيا قرار بود وی را به آن کشور مسترد کند.

وی از زمان اعلام تصميم مقامات بريتانيايی در سال ۲۰۱۲ به سفارت اکوادور درشهر لندن پناهنده شده است. آقای آسانژ اتهاماتی را که در سوئد عليه وی مطرح شده تکذيب کرده و مدعی است که مجموعه اين اقدامات اهداف سياسی داشته و به اين وسيله می خواهند رسانه ها و وب سايت های افشاگر را به سکوت وادار کنند.

«بردلی منینگ» در جلسه مقدماتی محاکمه خود که در ماه فوریه (حدود چهارماه پیش) برگزار شد، ده مورد از اتهام های ساده تری که علیه وی اعلام شده پذیرفت.

وی در آن جلسه تاکید کرد که هدف وی از دادن این اطلاعات به «ویکی لیکس» به جریان انداختن مباحث در مورد سیاست های نظامی و خارجی آمریکا بوده است.
XS
SM
MD
LG