لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۴۹

ديدار رهبران آلمان و فرانسه در آستانه نشست سران اتحاديه اروپا


رهبران فرانسه و آلمان، بزرگترين قدرت های اقتصادی اتحاديه اروپا ، روز دوشنبه، در پاريس ملاقات می کنند تا چارچوب طرح مشترکی را برای مقابله با بحران اقتصادی اروپا تدوين کنند.

اين طرح پيشنهادی درنشست روز جمعه رهبران اتحاديه اروپا به بحث گذاشته خواهدشد.

گرچه پيامدهای بحران مالی کنونی بيشتر متوجه کشورهای عضو واحد پولی يورو است ولی نيکلا سرکوزی و آنگلا مرکل می خواهند تمامی ۲۷ عضو اتحاديه اروپا اين طرح را تائيد کنند.

همزمان در روز دوشنبه ماريو مونتی ، نخست وزيرجديد ايتاليا طرح اصلاحات اقتصادی خود را برای کاهش هزينه های دولتی و افزايش مالياتها به ميزان بيست ميليارد يورو اعلام ميکند.

دولت ايرلند هم برنامه رياضتهای اقتصادی خود را در روز دوشنبه اعلام ميکند.

و در روز سه شنبه همزمان با آغاز سفر تيموتی گايتنر ، وزير خزانه داری آمريکا به اروپا، قرار است برنامه رياضتهای اقتصادی دولت جديد يونان برای سال آينده در پارلمان آن کشور به رای گذاشته شود.

وزير خزانه داری آمريکا در سفر سه روزه اش به پاريس، برلين، فرانکفورت و ميلان با رهبران اروپا درباره راههای جلوگيری از عميق تر شدن بحران مالی وپولی اتحاديه اروپا گفتگو خواهد کرد.

در روز چهارشنبه هم سران دولتهای راست ميانه اروپا در شهر مارسی فرانسه گردهم می آيند تا بتوانند خط مشی واحدی در اجلاس رهبران اتحاديه اروپا در روز جمعه اتخاذ کنند.

نيکلا سرکوزی، رئيس جمهوری فرانسه،آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و ماريانو راهوی ، نخست وزير جديد اسپانيا از جمله شرکت کنندگان در اين نشست هستند.

در روز پنج شنبه هم آخرين مجمع عمومی بانک مرکزی اروپا در سال جاری ميلادی تشکيل ميشود. انتظار می رود در اين جلسه مهم و حساس، بانک مرکزی اروپا نرخ بهره بانکی را به يک درصد کاهش دهد.

شامگاه پنج شنبه رهبران ۲۷ کشور عضو اتحاديه اروپا به بروکسل می روند تا برای اجلاس تاريخی اين اتحاديه در روز جمعه آماده شوند.

مهمترين موضوع مورد بحث در اين اجلاس تصويب قوانين جديد برای همگرايی مالی بهتر و بيشتر کشورهای عضو اتحاديه اروپا است.

تصويب قوانين جديد از دو طريق می تواند عملی شود.

تغيير برخی از معاهده ها که بايد به تائيد تمامی اعضای اتحاديه اروپا برسد و روندی طولانی است و يا تائيد و اجرای اين قوانين در کشورهايی که عضو واحد پولی يورو هستند.

برخی از تحليل گران اقتصادی می گويند در خوشبينانه ترين حالت اجرای قوانين جديد در کشورهای عضو واحد پولی يورو می تواند به تثبيت نسبی بازارهای مالی کمک کند.

اما در صورتيکه اجلاس بروکسل نتواند به نتايج ملموس وروشنی برسد ، به گفته تحليل گران بازارهای مالی اروپا و ديگر کشورهای پيشرفته صنعتی واکنش شديدی نشان خواهند داد.

و اين واکنشها ممکن است سياستگذاران اروپايی را به ارزيابی مجدد سياست های اقتصادی اتحاديه اروپا وادار سازد.

برخی از رهبران اروپايی هم درباره احتمال سقوط يورو، واحد پولی اتحاديه اروپا هشدار داده و گفته اند که آغاز سال آينده ميلادی برای آينده اتحاديه اروپا تعيين کننده خواهد بود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG