لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ تهران ۰۶:۰۸

مکزیک برای جلوگیری از شیوع آنفلوانزای خوکی محدودیت هایی ایجاد می کند


مسئولان شهر مکزيکو، پايتخت مکزيک، برای جلوگيری از شيوع ويروس آنفلوانزای خوکی، به رستوران ها دستور داده اند تا از نشستن مشتریان در محل جلوگيری کنند.
مسئولان شهر مکزيکو، پايتخت مکزيک، برای جلوگيری از شيوع ويروس آنفلوانزای خوکی، به رستوران ها دستور داده اند تا از نشستن مشتریان در محل جلوگيری کنند.

همچنين مسئولان مکزيکی، مدارس را بسته و اجتماعات عمومی را محدود کرده اند. اين در حاليست که برخی خطوط هوايی و آژانس های مسافرتی، پرواز های خود به مکزيک را به حال تعليق در آورده اند.

گزارش ها حاکی از آنست که تعداد مبتلايان به ويروس آنفلوانزای خوکی در کشورهای مختلف افزايش يافته است. گفته می شود تنها در آمريکا ۶۵ مورد ابتلا به اين بيماری مشاهده شده است اما تا کنون هيچ يک از مبتلايان، در بيرون از مکزيک، جان خود را از دست نداده اند.

همزمان با مشاهده بيمارى آنفلوانزاى خوكى در كشورهاى بيشترى از جهان، باراک اوباما از كنگره آمريكا خواست تا بودجه ۱.۵ ميليارد دلارى براى مقابله با اين بيمارى تصويب كند.

گزارش هاى تازه نشان مى دهد كه موج ويروس آنفلوانزاى خوكى به بخش هاى بيشترى از خاک آمريكا سرايت كرده است و تعداد زيادى از مبتلايان به اين بيمارى در بيمارستان بسترى شده اند.

بیمارى آنفلوانزاى خوكى به جز مكزيک در شش كشور ديگر مشاهده شده است كه اين موضوع سبب شد تا سازمان بهداشت جهانى درجه هشدار خود را به مرحله چهار افزايش دهد ولى هنوز ممنوعيت سفر يا بستن مرزها را توصيه نكرده است.


سازمان ملل متحد نیز از همه کشورهای جهان خواسته است تا برای رويارويی با اپيدمیِ احتمالی اين ويروس آماده باشند، اما سازمان بهداشت جهانی می گويد شيوع آنفلوانزای خوکی در سطح اپيدمی و همه گير، حتمی نيست.


گام های اوليه برای توليد واکسن آنفولانزای خوکی

در همین حال کارخانه های داروسازی اقدامات تدارکاتی و اوليه برای توليد واکسن مقابله با آنفولانزای خوکی را آغاز کرده اند. شيوع اين بيماری در قاره آمريکا تا امروز ۱۵۰ نفر در مکزيک تلفات داشته و ممکن است به يک اپيدمی جهانی بدل شود.

اما سازمان بهداشت جهانی می گويد فقط زمانی توليد انبوه اين واکسن را اعلام خواهد کرد که شواهد قاطع تری در احتمال تبديل شدن اين بيماری به يک اپيدمی غيرقابل مهار جهانی پديدار شوند.

شرکت داروسازی سوئيسی نووارتيس روز سه شنبه اعلام کرد که شناسه ژنريک اين ويروس را دريافت کرده و کنون می تواند کار ارزيابی برای روند توليد واکسن را آغاز کند. اين شرکت اظهار اميدواری کرده که خود ويروس را "در آينده نزديک " در اختيار خواهد داشت.

با اين همه به گفته سازمان بهداشت جهانی توليد اولين واکسن ها در مقياس وسيع برای مصرف عموم حدود ۵ تا ۶ ماه طول خواهد کشيد. اما اين مدت زمان طولانی به دليل دوره مورد نياز برای آزمايش و توليد دارونيست.

مرکز پيشگيری و مهار بيماری های مسری در آمريکا از هم اکنون نمونه ای از ويروس H۱N۱ را که عامل ابتلا به آنفولانزای خوکی است را در اختيار دارد و در مرحله پرورش و کشت اين ويروس برای توليد واکسن است.
XS
SM
MD
LG