لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۲۰:۱۸

مايکروسافت «اسکايپ» را هشت ميليارد و ۵۰۰ ميليون دلار خريد


روز سه شنبه شرکت مايکروسافت با خريداری شرکت اينترنتی صوتی « اسکايپ» به بهای هشت ميليارد و ۵۰۰ ميليون دلار موافقت کرد. اين مبلغ بدهی های موجود «اسکايپ» را نيز شامل می شود.

به گزارش سی ان ان از هفته گذشته گزارشهايی در مورد مذاکرات « اسکايپ» بر سر فروش اين شرکت با مايکروسافت و همينطور فيس بوک منتشر شده بود.

« اسکايپ» به عنوان يکی از واحدهای شرکت مايکروسافت و کماکان تحت مديريت مديرعامل فعلی آن به فعاليت خود ادامه خواهد داد.

«اسکايپ» که دفتر مرکزی آن در لوکزامبورگ است فعاليت خود را از سال ها پيش آغاز کرد. در سال ۲۰۰۵ شرکت «ای بی» اسکايپ را به قيمت دو ميليارد و ۶۰۰ ميليون دلار خريداری کرد.

ترکيب اين دو وب سايت خدمات اينترنتی به خوبی نتوانست کار کند و در سال ۲۰۰۹ بالاخره « ای بی » ۶۵ درصد از سهام « اسکايپ» را به بهای يک ميليارد و نهصد ميليون دلار به يک گروه متشکل از شرکت های سرمايه گذاری واگذار کرد.

« اسکايپ» در سال گذشته با دشواری های مالی فراوانی روبرو شد. درآمد سالانه آن کاهش يافت و بدهی های آن رو به افزايش گذاشت و در کل به يک ميليارد و پانصد ميليون دلار رسيد.

به نوشته گزارشگر امور مالی شبکه خبری سی ان ان فروش شرکت « اسکايپ» به مبلغ هشت ميليارد و ۵۰۰ ميليون دلار معامله ای بسيار عالی و سود آور برای سهامداران « اسکايپ» است. فروش « اسکايپ» و مذاکرات مربوط به اين معامله با دشواری های فراوانی روبرو بود. مهمتر از همه ريشه يابی نقطه ضعف های اين شرکت بود که مشخص نبود به نحوه تاسيس و کارکرد اوليه اين وب سايت باز می گردد و يا در دوران مالکيت آن توسط ن ای بی » به وجود آمده اند.

نکته ديگر مجادلات و دعاوی حقوقی بود که از سوی بنيانگذاران اين وب سايت به جريان افتاده بود. اين مسئله در نهايت با دادن بخشی از سهام شرکت به اين افراد خاتمه يافت.

موضوع ديگری که بايد به خاطر داشت اين است که اين معامله بزرگترين مورد از خريداری شرکت های ديگر در تاريخ فعاليت های مالی شرکت مايکروسافت است. افزوده شدن « اسکايپ» به مجموعه واحدهای شرکت مايکروسافت بر ارزش ابزارهای ارتباطی ديگر مايکروسافت مثل « اکس باکس» و « کينکت» خواهد افزود.

و بالاخره بهايی که برای خريداری « اسکايپ» پرداخت شده نشان می دهد که شرکت « ای بی » با حفظ بخش بزرگی از سهام « اسکايپ» در سال ۲۰۰۹ اقدام بسيار زيرکانه ای انجام داده است. آنچه که در آن زمان به زحمت می توانست يک ميليارد دلار ارزش داشته باشد امروزه به قيمت چند ميليارد دلار فروخته می شود.
XS
SM
MD
LG