لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ تهران ۱۹:۲۱

میلیبند: هشتمین کارمند ایرانی سفارت بریتانیا آزاد می شود


ديويد ميليبند

ديويد ميليبند، وزير خارجه بريتانيا روز يکشنبه اعلام کرد که تهران قرار است هشتمين کارمند ايرانی سفارت اين کشور را آزاد کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای ميليبند گفت که سفير اين کشور در تهران، شب گذشته به وی گفته است که معاون وزارت خارجه ايران اعلام کرده که احتمالا هشتمين کارمند ايرانی اين سفارت روز يکشنبه آزاد می شود.

آقای ميليبند در مورد بازداشت کارمندان ايرانی سفارت بريتانيا و واکنش جهانی اعلام کرد که «آنچه مهم است اين است که اتحاديه اروپا و جامعه بين المللی اعلام کردند که جايی برای اينگونه اذيت و آزار وجود ندارد.»

کشورها عضو اتحاديه اروپا در اعتراض به تداوم بازداشت کارمندان محلی سفارت بريتانيا در تهران، روز جمعه سفيران ايران را در اين کشورها احضار کردند.

۹ نفر از کارمندان ايرانی سفارت بريتانيا روز ۲۸ ژوئن از سوی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی و به اتهام آنچه دخالت در آشوب های داخلی اين کشور خوانده شده است، بازداشت شده اند.

هفت نفر از اين کارمندان تاکنون آزاد شده اند.

مقام‌های ايرانی کارکنان سفارت بریتانیا در ایران را به دخالت در رویدادها و اعتراض‌های پس از اعلام نتیاج انتخابات ۲۲ خرداد متهم کرده‌‌اند.

ديويد ميلی‌بند، پيشتر، گفته بود که سرکوب اعتراضات مردمی در ايران توسط دولت نهم «بيانگر خشونت يک حکومت نسبت به ملت خود» است. وی همچنین بازداشت کارمندان سفارت اين کشور را «آزار و اذيتی غير قابل قبول» خواند.

احمد جنتی، امام جمعه موقت تهران و دبير شورای نگهبان، روز جمعه بريتانيا را متهم کرد که در رويدادهای پس از انتخابات ايران نقش داشته است و اعلام کرد که کارکنان بازداشت‌شده اين سفارت «قطعاً محاکمه» می‌شوند.

بریتانیا پیش از این در واکنش به اخراج دو دیپلماتش از تهران، دو دیپلمات ایرانی را از لندن اخراج کرده بود.

اعتراض ها به نتايج انتخابات رياست جمهوری از حدود دو هفته پيش در ايران آغاز شده و نيروهای بسيجی و امنيتی به شدت با معترضان برخورد کرده اند. تا کنون کشته شدن حداقل ۲۰ نفر در اين درگيری‌ها از سوی جمهوری اسلامی تاييد شده است.

XS
SM
MD
LG