لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۲۳:۳۶

منتظری: مردم مطالبات خود را با آرامش پی گیری کنند


آيت الله حسينعلی منتظری
آيت الله حسينعلی منتظری، از مراجع منتقد حکومت ايران در بيانيه ای از مردم ايران بويژه جوانان خواسته است مطالبات خود را با آرامش و خويشتنداری پی گيری کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آيت الله منتظری در بيانيه خود که با عنوان «مردم شريف و مظلوم ايران» صادر شده از تظاهرکنندگان خواسته است تا «با حفظ آرامش و امنيت کشور و پرهيز از هرگونه خشونتی، مانع سوءاستفاده افرادی شوند که خود را در ميان آنها جا ميزنند و به تخريب اموال عمومی می پردازند.»

این سخنان در حالی بیان می شود که دست کم هفت نفر در تظاهرات مسالمت آمیز روز دوشنبه کشته شدند.

رادیو دولتی ایران گفت که «هفت غیر نظامی زمانی که ارذل و اوباش به ساختمان های دولتی حمله کردند کشته شدند.»

به گفته این رادیو، این افراد زمانی که به یک پایگاه نظامی حمله کردند، کشته شدند. تاکنون هیچ منبع خبری مستقلی این خبر را تائید نکرده است.

صدها هزار نفر روز دوشنبه در اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری و حمایت از میر حسین موسوی، در تهران دست به تظاهرات زدند.

میر حسین موسوی، مهدی کروبی و محمد خاتمی از جمله شخصیت های سیاسی اصلاح طلب بودند که در این تظاهرات حضور داشتند.

از سوی ديگر يک نوار ويديويی،‌ که شبکه تلويزيونی کانال چهار بريتانيا منتشر کرده است، نشان می‌دهد که يک عضو پايگاه بسيج در تقاطع خيابان آزادی و خيابان جناح از پشت‌بام به سوی مردم تيراندازی می‌کند.

روز سه شنبه نیز قرار است هوادار میر حسین موسوی در خیابان ولیعصر دست به گردهم آیی بزنند. آقای موسوی با ارسال پیامی از آنها خواسته تا رفتار مسالمت آمیز داشته باشد.

اعتراض ها پس از آن اوج گرفت که وزارت کشور جمهوری اسلامی ايران روز شنبه اعلام کرد، محمود احمدی نژاد با کسب ۲۴ ميليون و ۵۰۰ هزار رای از مجموع ۳۹ ميليون برنده رقابت انتخابات رياست جمهوری شده است.

اعلام اين نتايج با واکنش شديد مير حسين موسوی، نخست وزير سابق، و مهدی کروبی، رييس سابق مجلس، روبرو شده است و آن را «شعبده بازی دست اندرکاران انتخابات و صدا و سيما» و «مضحک» دانسته اند.

آيت الله منتظری بدنبال اعتراضات خود به اعدام های تابستان سال شصت و هفت ، از جانشينی آيت الله خمينی، بنيانگذار جمهوری اسلامی عزل شد و تاکنون در حصر خانگی قرار داشته است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG