لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۳۴

دولت آمریکا درگذشت آیت‌الله منتظری را تسلیت گفت


آيت‌الله حسينعلی منتظری
مایک هامر سخنگوی شورای امنيت ملی کاخ سفيد یکشنبه با انتشار بيانيه‌ای درگذشت آيت‌الله حسينعلی منتظری را تسليت گفت.

کاخ سفید در این بیانیه اعلام کرد : «ما درگذشت آيت لله العظمی حسينعلی منتظری را تسليت می گوييم. اين روحانی ايرانی چهره شناخته شده‌ای بود و تعهد تزلزل‌ناپذيرش در دفاع از حقوق بشر، برای وی احترامی جهانی به همراه داشت.»

در ادامه‌ اين بيانيه آمده است: « ما در فکر و دعای خود به ياد خانواده آيت الله منتظری و همه‌ی آنهايی که به دنبال اعمال حقوق بشر و آزادی‌هايی هستند که او (آيت‌الله منتظری) پيوسته مدافع آنان بود، خواهيم بود.»

آيت‌الله حسينعلی منتظری، از مراجع تقليد شيعه در قم و از مهم‌ترین روحانیون منتقد حکومت، شنبه شب، در سن ۸۷ سالگی، درگذشت.

ساعاتی پس از درگذشت آیت‌الله منتظری، یکی از مسئولان دفتر وی به رادیو فردا گفت که این مرجع شیعه پیشتر هم به عارضه قلبی مبتلا بود، حدود ساعت ۱:۳۰ بامداد روز یکشنبه و به دلیل ایست قلبی درگذشته است.

این مقام مسئول همچنین گفت که بسیاری از مراجع تقلید و علمای دینی صبح روز یکشنبه برای تسلیت درگذشت آیت‌الله منتظری در بیت وی حضور یافتند.

آیت‌الله منتظری در آذرماه ۸۸ به عنوان برنده جایزه حقوق بشری کانون مدافعان حقوق بشر شناخته شد و اعضای این کانون با حضور در بیت وی تندیس حقوق بشر خود را به وی اهدا کردند.

این مرجع تقلید حامی اصلاح‌طلبان در واکنش حوادث پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران نیز بارها از مسئولان خواست نسبت به «اشتباهات انجام شده در رویدادهای اخیر»، از مردم عذرخواهی کنند و تأکید کرد: «با حمایت قاطع خود از حرکتهای غیر خشونت بار ملت مسلمان برای دفاع از حقوق حقه خود در چارچوب قانون متقن اساسی جمهوری اسلامی که جمهوریت را رکن اصلی نظام می‌داند، هرگونه اقدامی که منجر به ضرر غیر قابل جبران به جمهوریت نظام گردد را جایز نمی‌دانم».

وی همچنین گفته بود که «بر این اساس، هرگونه مقاومت در این راستا، به خصوص ضرب و شتم و .... ملت را مصداق بارز مخالفت با اصول اساسی اسلام مبنی بر حاکمیت ملت بر سرنوشت خود دانسته و حرام شرعی اعلام می‌کنم.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG