لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۵:۵۷

بازداشت سه نفر از نوه های آیت‌الله منتظری در قم


آیت‌الله حسینعلی منتظری
احمد منتظری، فرزند آیت‌الله حسینعلی منتظری، در گفت ‌و گو با راديو فردا خبر بازداشت فرزندان خود به نام‌های محمدمهدی، محمدعلی و محمدصادق را تاييد کرد.

احمد منتظری گفت ماموران دادسرای ويژه روحانيت قم روز دوشنبه، هنگام افطار، با مراجعه به منزل او و ارائه حکم دستگيری فرزندانش را بازداشت کرده‌اند.

اين اقدام دستگاه قضايی قم يک روز پس از انتشار نامه آيت‌الله منتظری در انتقاد از حوادث اخير در ايران صورت گرفته است.

آيت‌الله حسينعلى منتظرى، از مراجع تقليد شيعه، روز دوشنبه در پيامى از روحانيون، علما و مراجع تقليد شهرهاى ايران و نجف در عراق خواست تا در برابر حوادث اخير در ايران سكوت نكنند.

آيت‌الله منتظرى در پيام خود با اشاره به وقوع انقلاب بهمن ۱۳۵۷ در ايران گفته است: «هدف اين نبود كه فقط نام و نشان و شعارها تغيير كند، ولى عملا همان مظالم و انحرافات رژيم گذشته به حقوق به شكل ديگرى به عنوان حاكميت دينى و ولايت فقيه جريان پيدا كند.»

اين مرجع تقليد كه از مدافعان جدى نظريه ولايت فقيه در دهه اول تاريخ جمهورى اسلامى ايران به شمار مى‌رفت در پيام خود از «مردم آگاه ايران به خاطر ستم‌هايى كه تحت اين نام و عنوان بر آنان مى‌رود احساس شرمندگى كرده» و گفته است: «خودم را در پيشگاه خداوند بزرگ مسئول و در مقابل خون‌هاى ريخته شده شهداى عزيز و تجاوزات به حقوق مردم بيگناه مورد عتاب مى‌بينم.»

آيت‌الله منتظرى در اواخر دهه ۱۳۶۰ به دليل اعتراض به قتل ناراضيان در زندان‌هاى جمهورى اسلامى با حكم آيت‌الله خمينى، بنيان‌گذار جمهورى اسلامى، از مقام قائم مقام رهبرى عزل شد.

وى پس از فوت آيت‌الله خمينى به سخنرانى‌هاىی تند عليه آيت‌الله على خامنه‌اى پرداخت كه اين موضع‌گيرى‌ها حمله طرفداران رهبر جمهورى اسلامى به دفتر و منزل او را به همراه داشت و منجر به بيش از پنج سال حصر خانگى اين مرجع تقليد شد.

دیدن نظرات (۱۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG