لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۲۹

روزنامه های صبح سه شنبه ايران


روزنامه تهران امروز از کسر بودجه ۱۴ ميليارد دلاری دولت در سال جاری خبر داده است. اين روزنامه با اشاره به اينکه « گزارش‌هايی به دست نمايندگان مجلس رسيده که حکايت از آن دارد دولت با کسری بودجه دستکم ‌هزار و ۲۰۰ميليارد تومان (معادل ۱۴ميليارد دلار) مواجه شده و به زودی متمم بودجه را راهی بهارستان می‌کند.»

به نوشته تهران امروز با يادآوری اينکه « پيش از اين زمزمه‌هايی در مورد کسری هنگفت بودجه در شش ماهه اول سال شنيده می‌شد و ديوان محاسبات هم گزارشی دو جلدی از برخی انحراف‌های دولت از بودجه سالانه به نمايندگان ارائه داده بود » نوشته بيشترين کسری بودجه به بخش آموزش و پرورش، پرداخت حقوق کارمندان، بهداشت و درمان و نيز بودجه واردات بنزين برمی‌گردد.

اين روزنامه همچنين نوشته « کسری‌های مالی دولت تنها محدود به اين موارد نمی‌شود و دولت در حال حاضر بزرگ‌ترين بدهکار به سازمان تامين اجتماعی و سازمان بازنشستگی است. تا انچا که به گفته موسی الرضا ثروتی دولت به اين دو مجموعه معادل ۱۲ هزار ميليارد تومان بدهکار است.

فراخوانی ۳۰ سفير به دليل مواضع انتخاباتی

روزنامه اعتماد از فراخوانی ۳۰ سفير ايران به دليل مواضع انتخاباتی به کشور را مورد توجه قرار داده و نوشته « در حالی که حدود ۲۰ سفارتخانه ايران با سرپرست اداره می شوند، حدود ۳۰ نفر از سفرای ايران به کشور فراخوانده شدند و اغلب اين ديپلمات ها در وضعيتی بلاتکليف به سر می برند.»

به نوشته اين روزنامه تعدادی از سفرای فراخوانده شده بازنشسته بوده يا دوران ماموريت آن ها تمام شده است، ولی در اين ميان تعداد سفرا و ديپلمات هايی که به دليل اظهارنظرهای انتخاباتی و موضع گيری هايی مبتنی بر عدم دفاع از دولت نهم در دوران انتخابات يا دفاع از رقيب انتخاباتی محمود احمدی نژاد، به کشور فراخوانده شده اند، قابل توجه است.

اعتماد گزارش داده که تغييرات مرتبط به مسائل انتخاباتی محدود به سفارتخانه های داخل کشور نبوده و در درون وزارت خارجه نيز اين امر با جديت و گستردگی بی سابقه پيگيری می شود و مجتبی ثمره هاشمی دستيار ويژه احمدی نژاد و سعيد جليلی دبير شورای عالی امنيت ملی در اين مورد از اختيارات گسترده يی برخوردار شده اند.

نگرانی در مورد بازداشت شدگان و صدور ۳ حکم سنگين ديگر

روزنامه آفتاب يزد از قول سخنگوی فراکسيون خط امام شامل نمايندگان اصلاح طلب مجلس خبر داده که بررسی اين فراکسيون نشان می دهد که اقدام مناسبی برای بازداشت شدگان پس از انتخابات انجام نشده است.

به نوشته اين روزنامه ‌داریــوش قـنـبـری با اشاره به جلسه فراکسيون اقليت مجلس گفته «در ‌اين جلسه، نامه خـانـواده‌هـای افـراد بـازداشـت شده که رونوشتی از آن به فراکسيون داده شده بـود، بـررسـی شـده است.»

آقای قنبری همچنين گفته که در اين جلسه « همچنين درباره ملاقات قبلی فراکسيون اقليت با علی لاريجانی بحث کرديم و به اين نتيجه رسيديم ‌که متاسفانه هنوز اقدام مناسبی در رابطه با رفع نگرانی‌ها پيرامون افراد بازداشت شده انجام نشده‌است. »

روزنامه اعتماد نيز در همين خصوص خبر داده که کيان تاجبخش استاد دانشگاه، احمد زيدآبادی روزنامه نگار و دبيرکل ادوار تحکيم وحدت و مسعود باستانی روزنامه نگار که در جريان حوادث پس از انتخابات بازداشت شده بودند به ترتيب به ۱۵ ، ۷ و ۶ سال حبس محکوم شده اند.

با حذف فرانسه، امريکا و روسيه برای تامين سوخت هسته ای باقی ماندند

روزنامه همشهری خبر داده که فرانسه از کشورهالی احتمالی تامين کننده سوخت رآکتور تهران کنار گذاشته شده است.

اين روزنامه به نقل از « يک منبع » نزديک به هيات جمهوری اسلامی در مذاکرات وين گزارش داد که در پی اعتراض جمهوری اسلامی ايران به پايبند نبودن فرانسه به تعهدات پيشين خود، اين کشور از مجموعه کشورهای پيشنهاد دهنده تامين سوخت راکتور تهران کنار گذاشته شده است.

اين روزنامه با اشاره به اينکه « روسيه و آمريکا و فرانسه برای ارايه سوخت به ايران اعلام آمادگی کرده‌اند » نوشته « با اين تصميم فرانسه از دور خارج می‌شود. »

«دادگاه مقدس»

روزنامه حيات نو در يادداشتی با اشاره به تلاش جناح حاکم بر ايران برای احضازر و محاکمه مهدی کروبی و ميرحسين موسوی از چنين دادگاهی با عنوان « دادگاه مقدس » نامبرده است.

نويسنده اين روزنامه با اشاره به اينکه « از مدت‌ها قبل اين رسانه‌های افراطی، بحث شکايت عليه موسوی و کروبی را به عنوان سوژه‌ای ثابت و هر روزه در دستور کار خود قرار داده و در مقابل شيخ اصلاحات گفته است که از تشکيل دادگاه استقبال می‌کند » نوشته « اگر هواداران دولت خواستند پس از احضار دبيرکل حزب اعتماد ملی و رئيس دو دوره مجلس شورای اسلامی به دادگاه، آقای موسوی، ديگر رقيب احمدی‌نژاد و نخست‌وزير مورد حمايت امام خمينی و عموم نخبگان کشور را به بهانه محاکمه و رسيدگی به انتقادات وی دادگاهی کنند، ايشان نيز همانند آقای کروبی، از تشکيل دادگاه استقبال خواهد کرد.»

حيات نو در عين حال با تاکيد براينکه در صورت تشکيل چنين دادگاهی «شيخ اصلاحات، با دست پر به دادگاه می‌رود » نوشته « مهدی کروبی با حاميان و مشوقين عناصر دادگاه، نشست و برخاست‌های زيادی داشته است و می‌داند که از چه نقطه‌ای برای مطالب خود در نقد آنها آغاز ‌کند.»

اين روزنامه تاکيد کرده که « همه مردم می‌دانند که فرصت ندادن به رقيبان احمدی‌نژاد، برای پاسخگويی آقايان موسوی و کروبی در رسانه ملی، به دليل افشا نشدن بسياری از ناروايی‌ها و خلاف‌گويی‌ها و اتهامات تندروهای مدعی اصولگرايی است، پس چه بهتر که فرصت مناسبی به نام دادگاه فراهم آيد که جبران بی‌اعتنايی صدا و سيما به افکار عمومی بشود.»
XS
SM
MD
LG