لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۳۹

بررسی روزنامه های صبح پنج شنبه ايران


روزنامه حيات نو در گزارشی از حضور معترضان در راهپيمايی روز ۱۳ آبان آن را « حماسه حضور سبز مردم در مراسم ۱۳ آبان » توصيف کرده و نوشته « مراسم ۱۳ آبان، روز دانش‌آموز اين بار متفاوت با سال‌های پيش برگزار شد و در آن گروه‌های مختلف مردم بويژه جوانان، دانش آموزان و دانشجويان با گرامی داشتن خاطره اين روز بار ديگر بر آرمان‌های اصيل انقلاب که همان استقلال‌خواهی و آزادی‌طلبی است، تاکيد کردند و شعار عدالت‌خواهی و استکبارستيزی سردادند. »


اين روزنامه با اشاره به درگيری ميان نيروی انتظامی و مردم در برخی مناطق تهران و ممانعت ماموران امنيتی و انتظامی از ادامه راهپيمايی مردم معترض و دانشجويان دانشگاه های تهران و شريف ، نوشته « در حالی که لحظه به لحظه به تعداد مردم در ميدان هفت تير و خيابان‌های اطراف اضافه می‌شد، نيروهای انتظامی و امنيتی حاضر در محل چندين بار اقدام به شليک گاز اشک‌آور و تير هوايی کردند.مردم حاضر نيز شعار می‌دادند؛کروبی زنده باد، موسوی پاينده باد. »

حيات نو همچنين خبر داده که راهپيمايی ۱۳ آبان شيراز نيز با درگيری نيروهای انتظامی و مردم همراه بوده و نوشته که در جريان تجمع مردم در ميدان الم و دانشجويان در ميدان پرديس شيراز جمعيت مورد هجوم بسيار گسترده موتورسواران نقاب‌دار قرار گرفته است.

اين روزنامه همچنين جزئياتی از مصدوم شدن مهدی کروبی براثر شليک گاز اشک آور را منتشر کرده و نوشته که ماموران امنيتی از حضور ميرحسين موسوی در مراسم ۱۳ آبان ممانعت به عمل آوردند.

«ليدرها بازداشت شدند»

روزنامه کيهان در گزارشی از راهپيمايی ۱۳ آبان از معترضان با نام « آشوبگران » نامبرده و نوشته « آشوبگران که حمايت افرادی مانند مهدی کروبی و ميرحسين موسويرا با خود داشتتند » در جريان راهپيمايی روز ۱۳ آبان « ليدرهای اصلی آن ها شناسايی و دستگير شده اند و يکی از سهمگين ترين ضربه های چند ماه گذشته را دريافت کردند. »

اين روزنامه در حالی که تعداد معترضان را « چند صد نفر » اعلام کرده نوشته که معترضان « محل تمرکز خود را ميدان هفت تير قرار دادند اما به فاصله کمتر از چند ساعت از حضور اين عده در ميدان هفت تير که با درگيری های پراکنده با نيروی انتظامی همراه بود مردم انقلابی تجمع کننده روبروی لانه جاسوسی آمريکا که تعداد آنها اين بار بيش از ۳ برابر سال های گذشته تخمين زده می شد به سوی ميدان هفت تير سرازير شدند و در زمانی کمتر از چند دقيقه و با فرار دستجمعی آشوبگران ميدان هفت تير به تسخير تظاهرکنندگان انقلابی درآمد. »

کيهان همچنين نوشته که معترضان در «خيابان های مطهری، بهشتی و چند خيابان مابين آنها گريختند و در آن خيابان ها هم کاری بيش از آتش زدن سطل های آشغال وسنگ پراکنی از آنها برنيامد. »

بررسی ممنوع الخروج شدن هنرمندان در دادستانی تهران

روزنامه جمهوری اسلامی از بررسی ممنوع الخروج شدن برخی هنرمندان در دادستانی تهران خبر داده و به نقل عباس جعفری دولت آبادی نوشته « دادستانی تهران در حال بررسی موضوع ممنوع الخروج بودن برخی از هنرمندان است و نتايج آن اعلام خواهد شد. »


به گفته جعفری دولت آبادی « دادستانی تهران بعد از انتشار اخباری در مورد ممنوع الخروج شدن برخی افراد پيگيری های لازم را انجام داد تا دريابد که در دادسرای تهران پرونده هايی در اين رابطه تشکيل شده يا خير. »

روزنامه جمهوری اسلامی نوشته که دادستان تهران با تاکيد بر اين که ممنوع الخروج شدن افراد طبق قانون بايد با دستور قاضی صورت گيرد ، گفته « دستور ممنوع الخروج شدن افراد قابل اعتراض است و کسانی که فکر می کنند از طريق مرجع قضايی ممنوع الخروج شده اند می توانند به اين دستور اعتراض کنند و ما نيز در صورت تکميل بررسی ها نظرمان را اعلام خواهيم کرد.»

افشای دست داشتن مقامات دولتی در قاچاق بنزين از طريق فاکتور سازی

روزنامه اعتماد افشاگری درباره قاچاق بنزين از سوی مقام های دولتی را مورد توجه قرار داده است.

به نوشته اين روزنامه مويد حسينی صدر عضو کميسيون انرژی مجلس از قاچاق بنزين توسط برخی مديران نفتی خبر داده و گفته است « ميزان خريد واقعی و ميزان ثبت در فاکتور خريد در خارج از کشور به ميزان ۱۰ تا ۱۵ تفاوت دارند. »

به گفته اين نماينده مجلس در اين روش از قاچاق بنزين که ۲ تا ۳ميليون ليتر بنزين بين فاکتور و ميزان خريد واقعی فاصله وجود دارد و برخی مديران دولتی در آن سوی مرز مثلاً ۱۸ ميليون ليتر بنزين خريد می کنند اما در فاکتور فروش رقم ۲۱ ميليون ليتر ذکر می شود و در حالی که دولت پول ۲۱ ميليون ليتر بنزين را داده اما ۱۸ ميليون ليتر بنزين وارد کشور کرده است.

اعتماد از قول اين عضو کميسيون انرژی مجلس نوشته « سود حاصل از اين عددسازی ساده با قيمت هر ليتر بنزين روزانه بين يک تا يک و نيم ميليارد تومان است. »

آمار قربانيان آنفلوانزای خوکی در ايران به ۳۳ نفر رسيد

روزنامه همشهری خبر داده که تعداد قربانيان آنفلوانزای خوکی در ايران به ۳۳ نفر رسيده است.

به گزارش اين روزنامه وزارت بهداشت اعلام کرده که تعداد مبتلايان به آنفلوآنزای نوع آ در کشور به ۲۱۵۳ نفر و تعداد موارد مرگ و مير به ۳۳ نفر رسيد.

بنابر اين گزارش طی هفته گذشته با ابتلاء ۵۱۵ مورد جديد به بيماری آنفلوانزای نوع آ تعداد مبتلايان به اين بيماری از ۱۶۳۸ نفر به ۲۱۵۳ نفر در کشور رسيد و علاوه بر ۲۲ مورد فوت قبلی، طی هفته گذشته ۱۱ مورد جديد فوت نيز گزارش شده است که در مجموع تاکنون ۳۳ نفر براثر اين بيماری در کشور فوت کرده‌اند.
XS
SM
MD
LG