لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۴۶
روزنامه های کيهان و رسالت اظهارات حيدر مصلحی درباره رويکرد تهاجمی وزير اطلاعات را منتشر کرده و از قول وی نوشته اند « رويکرد جديد وزارت اطلاعات تهاجمی است. »

آن گونه که روزنامه رسالت نوشته حيدر مصلحی وزارت اطلاعات را تا پيش از دوره وزارت يک ساله خود « دارای رويکرد انفعالی » توصيف کرده و گفته « ما يک تحول جدی را در وزارت اطلاعات به وجود آورديم و با سرمايه سنگين اطلاعاتی که در اختيار داريم اين وزارتخانه را از حالت انفعال بيرون آورده و حالت تهاجمی پيدا کرد که در واقع اين رويکرد جديد ما بود. »

وزير اطلاعات دولت احمدی نژاد البته با اشاره به اينکه برای ايجاد تغيير رويکرد وزارت اطلاعات « نياز به زمينه‌سازی » داشته گفته « زمينه‌سازی‌های اين اقدام ايجاد شده و اين روحيه و فضای تهاجم به وجود آمده است.»

حيدر مصلحی به جزئيات برنامه های تهاجمی وزارت اطلاعات اشاره ای نکرده اما در عين حال رويکرد تهاجمی وزارت اطلاعات را به « مقابله با برهم زدن امنيت داخلی » مربوط دانسته و گفته « اگر برخی مواقع ملت به دنبال يکسری جريانات رفته است به دليل فضاسازی‌هايی است که عده‌ای با نفاق درونی ، فضای ارزشی از خود نشان دادند و ملت فکر کرد که آن ها در مسير ارزشی قرار دارند. »

روزنامه رسالت همزمان در سرمقاله شماره دوشنبه خود به تجليل از « کارآمدی و اقتدار نظام » پرداخته و ادعا کرده که « نظام و دولت هيچ گاه طی سه دهه گذشته به اين درجه از کارآمدی و اقتدار نبوده است.»
اين روزنامه البته مشکلات موجود در کشور را ناشی از « سياه نمايی بدخواهان » دانسته و ادعا کرده که « بدخواهان با سياه نمايی می خواهند کارآمدی نظام را ضعيف جلوه دهند. »

محمد کاظم انبارلويی ، دبير سياسی حزب موتلفه اسلامی ، و نويسنده سرمقاله روزنامه رسالت به رغم ادعای دراوج بودن « اقتدار دولت و نظام » تلاش کرده تا با گذشت ۱۵ ماه از انتخابات رياست جمهوری آرای پايين احمدی نژاد در شهرهای بزرگ را توجيه کند.
آقای انبارلويی ضمن آنکه از احمدی نژاد به عنوان « رييس دولت » نامبرده ، مدعی شده که « در گونه شناسی آرای رييس دولت در انتخابات دهم به يک شگفتی می رسيم و آن اينکه هر چه از شهرهای بزرگ به شهرهای کوچک و محروم می رويم رای رئيس دولت ملموس تر و بيشتر است. »

مشاور نظامی آيت الله خامنه ای:« حوادث آينده نامشخص است و ما بر آن ها مديريت نداريم »
روزنامه جهان صنعت و شماری از ديگر روزنامه ها در شماره ۸ شهريور خود از قول مشاور نظامی آيت الله خامنه ای خبر داده اند که « شرايط فوق‌العاده پيچيده » است و « حوادث آينده نامشخص است. »

به نوشته روزنامه جهان صنعت يحيی رحيم صفوی فرمانده سابق سپاه پاسداران که هم اکنون دستيار و مشاور عالی آيت الله خامنه ای به عنوان « فرمانده کل قوا » در جمع گروهی از اعضای بسيج در دانشگاه تهران گفته « ما هم‌اکنون در يک شرايط فوق‌العاده پيچيده قرار گرفته‌ايم که حوادث آينده نامشخص است و ما بر آن ها مديريت نداريم و بايد برای همه سناريوها خودمان را آماده کنيم. »

وی به ويژه بر اتخاذ تدابير و برنامه هايی برای کاهش اثرات تحريم های ناشی از قطعنامه اخير شورای امنيت سازمان ملل عليه فعاليت های هسته ای و نظامی جمهوری اسلامی تاکيد کرده و گفته « نگذاريم تحريم‌ها برای ما در آينده مشکل‌ساز شود. »
يحيی رحيم صفوی همچنين گفته « با توجه به قطعنامه آخر شورای امنيت سازمان ملل از نظر من آن ائتلافی که در جنگ پشت سر صدام بود همان ائتلاف با ماهيت سياسی ، اقتصادی و فرهنگی هم‌اکنون نيز شکل گرفته است ، يعنی آمريکايی‌ها ، اروپايی‌ها و برخی کشورهای ديگر با محوريت آمريکا که در جنگ نظامی نتوانستند برای ما آن اهدافی را که داشتند پياده کنند ، در اين قضايای اخير می‌خواهند با تحريم‌های اقتصادی ، فشارهای سياسی و تنش‌های داخلی در ايران برای ما ايجاد دردسر کنند. »

بازتاب تهديد وزير علوم عليه دانشگاه ها و دانشگاهيان در روزنامه ها

تهديد وزير علوم مبنی بر « با خاک يکسان کردن دانشگاه مخالف فرهنگ بسيج » در روزنامه های دوشنبه بازتاب گسترده ای داشته و روزنامه کيهان فاش کرده که هدف وزير علوم در حال اجرای طرح تغيير روسای دانشگاه ها و تغيير « چينش اساتيد در دانشگاه ها » است و « روسای جديد با حذف اساتيد سکولار از دانشگاه ها » قراراست « گام موثری در جهت وحدت هرچه بيشتر حوزه و دانشگاه بردارند. »

به گزارش روزنامه آرمان کارمران دانشجو در اظهارات روز يک شنبه خود ادعاها و اتهامات تازه ای را به دانشجويان وارد کرد و « از با خاک‌يکسان‌کردن برخی دانشگاه‌ها سخن گفت ، منتقدان را به سياسی‌کاری متهم کرد و در عين حال، بر ادامه تغييرات تاکيد ورزيد » و البته تهديد کرد که « « اگر دانشگاهی وجود داشته باشد که در آن فرهنگ انتظار و فرهنگ بسيج مورد تمسخر قرار گيرد ، اگر دانشگاهی وجود داشته باشد که صدای اذان ظهر در آن بلند نشود به بهانه اينکه به کلاس‌های درس آسيبی نرساند ، اگر دانشگاهی وجود داشته باشد که روحانی نتواند در آن وارد شود و اگر دانشگاهی وجود داشته باشد که نه تنها در تمام ماه محرم و صفر بلکه در تمام طول سال کوچکترين مراسم مذهبی نيز در آن برگزار نشود و به جايش در چهارشنبه آخر سال گفته شود که اشکال ندارد برقصيد و پايکوبی کنيد در يک کلام می گويم خوب است چنين دانشگاهی اصلا وجود نداشته باشد چون اگر اين دانشگاه وجود داشته باشد مردم ايران، دانشجويان، اساتيد و کارکنان دانشگاه آن را با خاک يکسان می‌کنند. »

روزنامه آرمان تهديدات وزير علوم دولت احمدی نژاد عليه دانشگاه و دانشگاهيان را واکنش وی به « انتقاداتيی » دانسته که « درباره تغيير روسای بسياری از دانشگاه‌های کشور در مدت زمانی کوتاه شده » و تاکيد کرده که وی از اين انتقادات « سخت عصبانی است. »

روزنامه جمهوری اسلامی در همين ارتباط از تداوم اعتراض کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شورای اسلامی به اقدامات وزير علوم دولت احمدی نژاد و نيز شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داده است.
به نوشته اين روزنامه رئيس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس با انتقاد از عملکرد کامران دانشجو در مقام وزير علوم و عدم پاسخگويی وی به مجلس ، گفته « همان طور که شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره تأييد حکم رياست يک رئيس دانشگاه تصميم‌گيری می کند بايد در مورد عزل يک رئيس دانشگاه نيز از وزير توضيح بخواهد و اگر عزل روسای دانشگاه ها بدون دليل صورت گيرد انتظار می ‌رود که شورای ‌عالی انقلاب فرهنگی مقاومت کند اما اين عملکرد را در شورای‌عالی انقلاب فرهنگی نداريم. »

علی عباسپور تهرانی فرد علاوه بر آنکه خواهان پاسخگويی شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره اقدامات وزارت علوم در دانشگاه ها شده ، « از غيبت‌های مکرر وزير علوم در جلسات کميسيون آموزش مجلس شورای اسلامی خبر داده و گفته «دو بار متوالی است که وزير در جلسات از قبل هماهنگ شده کميسيون حاضر نمی‌شود » و « غيبت‌های وی در اين کميسيون از نظر ما موجه نيست. »

روزنامه کيهان اما ضمن انتشار اظهارات تهديد آميز کامران دانشجو عليه دانشگاه ها و دانشگاهيان به دفاع از وی پرداخته و اعتراضات گسترده به برکناری روسای دانشگاه و اخراج و بازنشستگی اجباری استادان دانشگاه را « هياهو » خوانده است.

اين روزنامه برکناری روسای دانشگاه ها را حق وزير علوم دانسته و نوشته که وی در چند هفته گذشته از ميان ۱۰۰ دانشگاه تحت نظر اين وزارتخانه « روسای ۱۷دانشگاه از اين دانشگاه ها تعويض « کرده است.
روزنامه کيهان همچنين درباره نيت اصلی وزير علوم از برکناری روسای دانشگاه ها نوشته که طرح برکناری و تغيير روسای دانشگاه ها « خود به خود بر نحوه چينش اساتيد در دانشگاه ها تاثير می گذارد و اميد است روسای جديد با حذف اساتيد سکولار از دانشگاه ها گام موثری در جهت وحدت هرچه بيشتر حوزه و دانشگاه بردارند. »

تعطيلی « روز جمهوری اسلامی » با تعطيلی « روز ملی شدن صنعت نفت » حذف می شود
روزنامه دنيای اقتصاد خبر داده که اجتماعی مجلس با افزايش تعطيلات عيد فطر به سه روز و حذف قطعی تعطيلی ۲۹ اسفند ، روز ملی شدن نفت موافقت کرده است.

به نوشته اين روزنامه « کميسيون اجتماعی مجلس ضمن موافقت با افزايش تعطيلی عيد فطر به سه روز و حذف تعطيلی ۲۹ اسفند با حذف تعطيلی ۱۵ خرداد مخالفت کرده و به جای آن ۱۲ فروردين را گنجانده ، و اين طرح به زودی در جلسه علنی به رای گذاشته خواهد شد. »

دنيای اقتصاد با اشاره به اينکه پيش از اين مجلس به يک فوريت طرحی رای داده بود که براساس آن تعطيلات عيدفطر به ۳ روز افزايش پيدا کرده و در عوض تعطيلات رسمی ۱۵ خرداد و ۲۹ اسفندماه حذف شود نوشته که اين کميسيون ضمن تصويب حذف تعطيلی ۲۹ اسفند روز ملی شدن صنعت نفت ، به جای حذف تعطيلی ۱۵ خرداد به حذف تعطيلی ۱۲ فروردين ، روز جمهوری اسلامی ، رای داده است.

تجمع اعتراض آميز معلمان در مقابل مجلس

روزنامه آرمان از تجمع اعتراض آميز شماری از معلمان به نمايندگی از ۱۲۰ هزار معلم بازخريد شده در مقابل مجلس شورای اسلامی خبر داده است.

به نوشته اين روزنامه تعدادی از معلمان چند استان کشور از جمله استان های سمنان، گيلان و آذربايجان شرقی به نمايندگی از حدود ۱۲۰ هزار معلم بازخريد شده در سراسر کشور صبح يکشنبه در مقابل ساختمان مجلس تجمع کرده و ضمن اعتراض به وزارت آموزش و پرورش ، خواهان کمک مجلس به معلمان شده اند.
اين روزنامه از قول معلمان معترض در مقابل ساختمان مجلس نوشته « آموزش و پرورش در سال‌های اخير پس از طی مراحل گزينش و مصاحبه اقدام به استخدام قرار دادی حدود ۱۲۰ هزار معلم کرده بود که اخيرا به همه آن ها اعلام کرده که ديگر نمی‌توانند به کار خود ادامه دهند. »

به نوشته روزنامه آرمان وزارت آموزش و پرورش « دليل اخراج چنين تعدادی از معلمان را « برگزاری آزمون و استخدام مجدد معلمان اعلام کرده است. »

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG