لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۰۶

شورای ملی اطلاعات آمریکا: آسیا تا سال ۲۰۳۰ جای آمریکا و اروپا را می‌گیرد


بر اساس ارزیابی شورای ملی اطلاعات آمریکا، (National Intelligence Counci) چین احتمالا تا بیست سال آینده آمریکا را به عنوان بزرگترین اقتصاد جهان پشت سرمی گذارد ولی نخواهد توانست جایگاه ابرقدرتی آمریکا را از آن خود سازد.

شورای ملی اطلاعات آمریکا، مرکزی در ميان سازمان‌های اطلاعاتی آمريکا است که چالش های پيش روی اين کشور را بررسی می کند.

در گزارش جديد این مرکز آمده است: «آمريکا، به دليل نقشی که در حل بحران های جهانی می تواند ايفا کند و قدرت فناوری و قدرت فرهنگی اش، همچنان ابرقدرت جهان باقی خواهد ماند.»

تکنولوژی جدید به شهروندان این امکان را می دهد که دولت ها را به چاش بکشند ولی به حکومت ها نیز توانایی بی سابقه ای در ردیابی افراد می دهد.
شورای ملی اطلاعات آمریکا
به گزارش خبرگزاری رویترز، متیو بوروز، از مشاوران این نهاد می گوید: «چین جایگزین آمریکا نخواهد شد. بزرگترین اقتصاد جهان مهم است اما این به این معنا نیست که بزرگترین اقتصاد جهان همیشه مبدل به ابرقدرت می شود.»

به گزارش شورای ملی اطلاعات آمریکا، آسیا تا سال ۲۰۳۰ در مجموع قدرت بیشتری از کل آمریکا شمالی و اروپا خواهد داشت.

تولید ناخالص ملی، میزان جمعیت، مخارج نظامی و سرمایه گذاری در فناوری در این محاسبه در نظر گفته شده است.

گزارش شورای ملی اطلاعات آمريکا می گويد که روند نزولی اقتصاد اروپا، ژاپن و روسيه با آهستگی ادامه خواهد داشت.

در گزارش این نهاد که روز دوشنبه ۲۰ آذرماه، منتشر شد، وضعیت خاورمیانه و ایران نیز مورد بررسی قرار گرفته و آمده است: «اگر جمهوری اسلامی همچنان در ایران بر سرقدرت باقی بماند و به توانایی تولید بمب اتمی برسد، خاورمیانه با آینده ای به شدت بی ثبات روبرو خواهد شد.»

براساس اين گزارش، احتمالا اقدامات تروریستی اسلامگرايان تا سال۲۰۳۰ پایان می گیرد ولی تروریسم در جهان از بین نخواهد رفت.

این گزارش می افزاید که دو دهه آینده احتمالا جهان شاهد مسابقه تسلیحات سایبری خواهد بود و کشورها سعی خواهند کرد که از حملات سایبری درامان بمانند.

تکنولوژی جدید به شهروندان این امکان را می دهد که دولت ها را به چالش بکشند ولی به حکومت ها نیز توانایی بی سابقه ای در ردیابی افراد می دهد.

طبق این گزارش، غول های اینترنتی داده ها و اطلاعات بیشتری از دولت ها در اختیار خواهند داشت و قادر خواهند بود که بیش از دولت ها بر رفتار مردم تاثیرگذار باشند.
XS
SM
MD
LG