لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۳:۲۴

دور بعدی مذاکرات اتمی ایران و پنج به علاوه یک به ۲۹ آبان موکول شد


کاترين اشتون مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا بامداد يکشنبه به وقت محلی در ژنو اعلام کرد که دور جديد مذاکرات با ايران بر سر برنامه هسته‌ای اين کشور، ۱۰ روز ديگر، ۲۹ آبان، برگزار خواهد شد.
این در حالی است که پس از پایان یافتن نخستین دور این مذاکرات در روز پنجشنبه ۱۶ آبان‌ماه، ایران از امکان نگارش توافقنامه‌ای میان ایران و ۱+۵ خبر داد و آمریکا نیز اعلام کرد که امکان دارد در صورت حصول توافق٬ جامعه بین‌المللی اندکی از فشار تحریم‌ها بر ایران بکاهد.
خانم اشتون در کنفرانس خبری مشترک با محمد جواد ظريف وزير امور خارجه ايران گفت: «اميدواريم به نتيجه ای برسيم به همين دليل به مذاکرات برخواهيم گشت».
به گزارش رويترز، محمدجواد ظريف وزير امور خارجه ايران با تأکيد بر ادامه برخی اختلاف‌نظرها، از پيشرفت مذاکرات و فضای مثبت حاکم بر آن ياد کرد.
آقای ظريف گفت که «نگاه های متفاوتی در جزئيات وجود داشته است ولی وی گفت ملاقات نيمه شب جلسه خوبی بود که برگزار شد».
اظهارات کاترین اشتون و محمدجواد ظریف در کنفرانس خبری بامداد یکشنبه در حالی است که اندکی پیش از برگزاری این نشست خبری، لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه به خبرگزاری رویترز گفته بود که در مذاکرات اتمی پیشرفت حاصل شده، اما این مذاکرات توافقی در بر نداشته است.
همزمان با مذاکرات ايران و گروه ۱+۵ در ژنو در روز شنبه ۱۸ آبان، حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران گفته است که طرف‌های مذاکره‌کننده با ايران فرصت استثنایی را که اکنون برای دست‌یابی به توافق با ایران وجود دارد،‌ از دست ندهند.
مذاکرات هسته‌ای ایران ۱۰ سال است که در جریان است. شورای امنیت تاکنون با صدور چهار قطعنامه تحریمی از تهران خواسته غنی‌سازی را متوقف کند ولی تهران همواره غنی‌سازی را حق خود خوانده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG