لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۹:۴۷

«بازرسان هسته ای سازمان ملل خبر از شناسایی یک مجتمع مشکوک در سوریه دادند»


سال ۲۰۰۷ جنگنده های ارتش اسرائيل مجتمعی را در ديرالزور بمباران کردند که گمان می رود در آن فعاليت های هسته ای در جريان بود.
به گزارش آسوشیتدپرس، بازرسان هسته ای سازمان ملل می گویند یک مجتمع مشکوک به فعالییت های هسته ای را درشمال سوریه شناسایی کرده اند.

کشف این مجتمع ،گمانه ها درباره همکاری سوریه با شبکه غیر قانونی عبدالقدیر خان دانشمند پاکستانی را برای دستیابی به سلاح هسته ای تقویت می کند.
بر اساس گزارش آسوشیتد پرس ، این سایت در نزدیکی شهر «حِسکه» قرار دارد. بازرسان آژانس انرژی اتمی می گویند دولت سوریه پیش از این وجود این مجتمع را اطلاع نداده بود.
بنا بر گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، اين مجتمع گمانه ها در خصوص همکاری ميان نظام سوريه و عبد القدير خان مشهور به «پدر بمب هسته ای پاکستان» را تقويت می کند؛ همکاری که با هدف دست يابی به تکنولژی منتهی به ساخت اسلحه اتمی منتهی می شود.
بنابر اين گزارش، برخی از مسئولان در سازمان ملل متحد که خواستند هويتشان فاش نشود گفته اند ساختمان های مجتمع رصد شده در شهر حسکه واقع در شمال غرب سوريه، شبيه راکتور هسته ای ست که ليبی در زمان معمر قذافی رهبر سابق اين کشور زير نظر عبد القدير خان به ساخت آن مشغول بود.
اين گزارش می افزايد آژانس بين المللی انرژی اتمی توانسته به نامه نگاری ميان عبد القدير خان و يکی از مسئولان سوری با نام «محی الدين عيسی» دست يابد. در اين نامه نگاری ها پيشنهاد همکاری دو جانبه و بازديد سوری ها از آزمايشگاه های عبد القدير خان مطرح شده است. اين نامه نگاری ها پس از آزمايش هسته ای پاکستان در سال ۱۹۹۸ صورت گرفته است.
آسوشيتدپرس در گزارش خود خاطرنشان کرده است که مجتمع حسکه شبيه کارگاه نساجی است و بازرسان تا کنون نتوانسته اند به اسنادی مبنی بر وجود فعاليت های هسته ای در اين مجتمع دست يابند.
اما با توجه به وجود تشابه ميان مجتمع حسکه و نيروگاه هسته ای که قرار بود در ليبی فعاليت خود را آغاز کند، اين گمانه ها تقويت می شود که سوريه در حال پیشروی برای دستيبای به سلاح اتمی از دو مسير بود؛ يکی توليد اورانيم غنی شده در حسکه و ديگری توليد پولوتونيم در ديرالزور.
سال ۲۰۰۷ جنگنده های ارتش اسرائيل مجتمعی را در ديرالزور بمباران کردند که گمان می رود در آن فعاليت های هسته ای در جريان بود. بازرسان انرژی اتمی در دو نوبت از بقايای اين مجتمع بازديد کردند و در گزارش خود تاکيد کردند که در خاک ويرانه های آن، آثاری از اورانيم غنی شده پيدا کرده اند.
دولت سوريه تلاش برای دستيابی به اسلحه اتمی را رد می کند و می گويد انگيزه ای در اين خصوص ندارد. اما به عقيده کارشناسان، همسايگی سوريه به اسرائيل به اين کشور انگيزه لازم برای هسته ای شدن می دهد.
آنتونی کوردسمان کارشناس امنيت ملی مرکز مطالعات استراتژيک بين المللی در آمريکا در اين باره می گويد: «سلاح اتمی دستکم به سوريه تعادل نيرو با اسرائيل را می دهد.»
اگرچه اسرائيل تا کنون به طور رسمی از فعاليت های هسته ای خود سخن نگفته و از ميزان پيشرفت خود در اين فعاليت ها پرده برنداشته است، اما گمان می رود تنها قدرت مجهز به بمب اتمی در خاورميانه باشد.
بررسی فعاليت های اتمی سوريه که توسط آژانس بين المللی انرژی هسته ای صورت گرفت، در ماه های اخير به دليل تمرکز جهان بر اعتراض های مردم در سوريه و نا آرامی های اين کشور کند شد.

بيش از هفت ماه از آغاز اعتراض ها در سوريه می گذرد. خواست معترضان سرنگونی نظام بشار اسد رئيس جمهور اين کشور است. اين اعتراض ها توسط نيروهای دولتی سرکوب می شود که تا کنون بيش از ۳ هزار کشته برجای گذاشته است.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG