لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۰۶

اختلاف نظر بر سر قطعنامه جدید علیه ایران


کشورهای موسوم به ۵+ ۱ پنجشنبه، در نيويورک، در مورد تصويب دومين قطعنامه در شورای امنيت سازمان ملل عليه برنامه هسته ای ايران تصمیم می گیرند.

کشورهای موسوم به ۵+ ۱روز پنجشنبه، هشتم مارس در نيويورک، به مذاکرات خود در مورد تصويب دومين قطعنامه در شورای امنيت سازمان ملل عليه برنامه هسته ای ايران ادامه می دهند.


به گزارش خبرگزاری رويترز، اگر چه نمايندگان کشورهای ۵+۱ يعنی آمريکا، روسيه، چين، بريتانيا، فرانسه و آلمان در مورد تحريم های جديد عليه ايران گفت و گو می کنند، ولی در مورد شدت اين تحريم ها با يکديگر اختلاف نظر دارند.


رويترز گزارش می دهد که به گفته يک ديپلمات که خواسته هويتش فاش نشود، تقريبا در تمامی موارد اختلاف نظر وجود دارد.


مقامات ارشد وزارت خارجه کشورهای ۵+۱ پيش از گردهمآيی سفيران کشورشان در سازمان ملل با يکديگر از طريق کنفرانس ويديويی به تبادل نظر خواهند پرداخت.


روز چهارشنبه نيز ديپلمات های آمريکايی بريتانيايی آلمانی و فرانسوی با مقامات اتحاديه اروپا درباره پرونده هسته ای ايران گفت و گويی تلفنی داشتند.


در تيرماه سال جاری، کشورهای موسوم به ۵+۱، مجموعه ای از پيشنهادهای اقتصادی را به ايران ارايه دادند تا ايران برای اعتماد سازی و در ازای دريافت اين کمک ها، داوطلبانه برنامه غنی سازی اورانيوم خود را متوقف کند.


با رد اين پيشنهاد از سوی ايران، دوماه رايزنی سخت و سنگين ميان کشورهای عضو دايم شورای امنيت درگرفت تا به قطعنامه ۱۷۳۷ و تحريم محدود جمهوری اسلامی ايران منتهی شد.


آمریکا و بسیاری از کشورهای جهان می گویند که احتمالا، ایران با هدف دستیابی به بمب هسته ای، برنامه هسته ای خود را دنبال می کند. ایران همواره این اتهامات را رد کرده و برنامه هسته ای خود را در جهت تولید برق دانسته است.


XS
SM
MD
LG