لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۲۰

باراک اوباما ادای سوگند کرد


باراک اوباما روز دوشنبه در مقابل حدود یک میلیون نفر ادای سوگند کرد. دقايقی پيشتر، جو بايدن، معاون رئيس جمهور آمريکا، سوگند ياد کرد.

وی سخنرانی خود را در مقابل صدها هزار نفر آغاز کرده است.

وی در قسمتی از این سخنرانی گفت: «هيچ کشوری در دنيا مانند مردم آمريکا صلح و دمکراسی را ارج نمی گذارند و از آن حمايت نمی کنند.

کسانی که قربانی تبعيض شدند، همه آنها مورد حمايت آمريکا قرار دارند. اگر ما مخلوقاتی هستيم که برابر خلق شديم بايد از حقوق برابر برخوردادر باشيم.

سفری که ما آغاز کردیم کامل نیست تا زمانی که تمامی کودکانی که در آمریکا هستند، بدانند کسی از آنها حمایت می کند.»

يک روز پس از آغاز رسمی دومين دوره رياست جمهوری باراک اوباما، چهل و چهارمين رئيس جمهوری ايالات متحده آمريکا، روز دوشنبه دوم بهمن ماه در برابر جمعيتی حدود یک میلیون نفر سوگند رياست جمهوری را ادا کرد.

بر اساس قانون اساسی آمريکا رئيس جمهوری می بايست روز ۲۰ ماه ژانويه سوگند ياد کند و به دليل آنکه امسال ۲۰ ژانويه روز يکشنبه بود -که در آمريکا تعطيل است،- ناچار باراک اوباما دوبار مراسم تحليف را به جا آورد: يک بار روز يک شنبه در کاخ سفيد و بار ديگر روز دوشنبه در مقابل جمعيت و طی مراسمی باشکوه.


به گزارش شبکه خبری «سی ان ان»،باراک اوباما، هفدهمين رهبر اين کشور است که پيش از آغاز مراسم رژه سنتی در خيابان پنسيلوانيا تا کاخ سفيد دوبار سوگند رياست جمهوری را ادا کرد
XS
SM
MD
LG