لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۰۲

گفت وگوی سران آمریکا و فرانسه در مورد برنامه هسته ای ایران


باراک اوباما و نیکلا سرکوزی روسای جمهوری آمریکا و فرانسه

کاخ سفید اعلام کرد روسای جمهوری آمریکا و فرانسه چهارشنبه در مورد برنامه هسته ای ایران با یکدیگر گفت وگوی تلفنی داشتند و تاکید کردند که «برای مقابله با جاه طلبی های هسته ای جمهوری اسلامی، احتیاج به یک رویکرد متحد در سطح بین المللی است.»

دفتر نیکلا سرکوزی، رییس جمهوری فرانسه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که باراک اوباما و نیکلا سرکوزی ابراز امیدواری کردند که از سرگیری مجدد گفت وگو با ایران در هفته های آینده منجر به پیشرفت تعیین کننده ای در مورد برنامه هسته ای این کشور بینجامد و تهران به تعهدات بین المللی خود عمل می کند.

شورای امنیت سازمان ملل تاکنون با صدور سه قطعنامه تحریمی از ایران خواسته تا غنی سازی اورانیوم را متوقف کند ولی تهران همواره از این دستور سازمان ملل سرپیجی کرده و غنی سازی اورانیوم را حق خود می خواند.

دفتر رییس جمهوری فرانسه همچنین اعلام کرد که همکاری ایران در زمینه هسته ای در پایان سال جاری مورد بررسی قرار می گیرد.

ایالات متحده و اسرائیل و متحدان آنها در مقابل بر این عقیده اند که جمهوری اسلامی قصد ساخت تسلیحات هسته‌ای را دارد که در این صورت برای منطقه خاورمیانه و جهان بسیار خطرناک خواهد بود.

قرار است كه نمايندگان ايران، روسيه، فرانسه، آمريكا و آژانس بين المللى انرژى اتمى روز ۱۹ اكتبر در وين گرد هم آيند تا در باره يک طرح كه كليت آن در مذاكرات اول اكتبر ژنو مورد موافقت قرار گرفت به بحث و تبادل نظر بپردازند.

در نشست ژنو ايران همچنين پذيرفت كه بازرسان آژانس از دومين تاسيسات هسته اى این کشور در قم بازديد كنند.

گرمایش زمین و کنفرانس کپنهاگ دیگر موضوع بحث سران کشورهای فرانسه و آمریکا بود. پایتخت دانمارک دسامبر آينده ميزبان کنفرانس سران بين‌المللي برای امضاي موافقت نامه جديد برای مبارزه با تغييرات آب و هوايی خواهد بود.

XS
SM
MD
LG