لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۳۸

ابراز امیدواری اوباما برای بهبود روابط با سوریه


باراک اوباما
باراک اوباما رئيس جمهوری آمريکا با بيان «ناخشنودی از برخی رفتارهای سوريه»، به بهبود مناسبات کشورش با سوريه «ابراز اميدواری» کرد اما راه رسيدن به آنرا «هنوز طولانی» دانست.

آقای اوباما با تاکيد براينکه «هنوز برخی رفتارهای سوريه مايه نگرانی است و دولت واشينگتن در قبال سوريه پاره ای ملاحظات پيشين را رعايت می کند»، به اين پرسش پاسخ مستقيم نداد که آيا حاضر به ديدار و مذاکره با بشار اسد رئيس جمهوری سوريه هست يا خير.

رئيس جمهوری آمريکا در مصاحبه ای با شبکه تلويزيونی بريتانيائی اسکای نيوز، درجريان سفر يک روزه خود به کشور آفريقائی غنا در باره مناسبات با سوريه اظهار نظرمی کرد،که يکشنبه از اين شبکه در لندن پخش شد.

اوباما گفت: «تماس سياسی با سوريه آغاز شده اما هنوز مشکلات زيادی بر سر راه ديده می شود که حل آنها به زمان نياز دارد.»

رئيس جمهوری آمريکا در مورد «رفتارهای درد سرآفرين سوريه» گفت: ««شما می دانيد که من طرفدار بسيج و کشاندن طرف ها به نقش سازنده هستم، و اميدوارم که اين رفتارهای سوريه تغييرکرده، وآن کشور نقشی سازنده در حل مشکلات منطقه ايفا کند.»

بشار اسد هفته گذشته در مصاحبه با همين شبکه تلويزيونی اوباما را دعوت کرد که به سوريه سفر کند و گفت: «با اشتياق کامل منتظر استقبال از اوباما دردمشق است»، و گفت «می خواهم که حرفم دراين باره کاملا روشن باشد»، و افزود «همه چيز بستگی به رهبر آمريکا دارد.» آقای اسد در آن مصاحبه، آمريکا را «ابرقدرت جهان» ناميد.

خانم اسما اسد همسر بشاراسد نيز چند روز پيش گفت «بشار و آقای اوباما هر دو جوان هستند و ما خوشحال می شويم که ميزبان زوج رئيس جمهوری آمريکا در سوريه باشیم.»

مناسبات آمريکا با سوريه بدليل قتل سياسی رفيق الحريری نخست وزير اسبق لبنان در فوريه ۲۰۰۵ به تيرگی گرائيد زيرا سوريه در مظان اتهام به آمريت اين قتل قرارگرفت هرچند که تحريم های اقتصادی آمريکا عليه سوريه از سال ۲۰۰۴ آغاز شد زيرا سوريه متهم به حمايت از تروريست ها در عراق و دادن اجازه ورود به خرابکاران از خاک سوريه به عراق بود. تا کنون اين تحريم ها هفت بارتمديد شده است.

در پی قتل رفيق الحريری، آمريکا با کاهش سطح مناسبات با سوريه، سفيرش را از دمشق فراخواند. اما ماه گذشته اعلام شد که سفير جديد آمريکا در سوريه انتخاب شده و بزودی راهی دمشق خواهد شد. نام جفری فلتمن معاون وزارت خارجه آمريکا در امور خاورميانه به عنوان سفير تازه آمريکا در سوريه مطرح شده است.

سوريه در تمامی دوران تنش، سفير خود در آمريکا، عماد مصطفی را حفظ کرده بود. جرج ميچل فرستاده ويژه آمريکا در امور خاورميانه و هيات هائی از مجلس نمايندگان آمريکا اخيرا از سوريه ديدار کرده بودند.

آمريکا می کوشد سوريه را به ازسرگيری مذاکرات سياسی با اسرائيل تشويق کند. مذاکراتی که سوريه با دولت پيشين اسرائيل با ميانجی گری ترکيه در سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ انجام می داد، با واکنش سردی از سوی دولت جرج بوش روبرو بود. سوريه ابراز آمادگی کرده که مذاکرات سياسی با اسرائيل را اين بار با نظارت آمريکا از سر گيرد.

XS
SM
MD
LG