لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۰۵:۵۲

«تولید نفت ایران سالانه پنج درصد کاهش می یابد»


آقای ترکان اذعان کرد که اخیرا بانک های اروپایی محدودیت هایی را در مورد پروژه های سرمایه گذاری در ایران ایجاد کرده اند.

اکبر ترکان، مدير عامل شرکت «نفت و گاز پارس» روز دوشنبه، ۱۸ تیر، اعلام کرد که تولید نفت ایران در صورت عدم سرمایه گذاری لازم سالانه پنج درصد کاهش خواهد یافت.


آقای ترکان که با روزنامه اصلاح طلب شرق گفت وگو کرده است اظهار داشت: ما به طور متوسط چهار میلیون بشکه نفت در روز تولید می کنیم اما عدم سرمایه گذاری در تاسیسات نفتی موجب می شود که سالیانه تولید نفت کشور پنج درصد کاهش یابد.


ایران دومین کشور صادرکننده نفت در میان کشورهای عضو اوپک است. طبق آمار اوپک، ایران روزانه دو میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت صادر می کند در حالی که تولید روزانه آن حدود چهار میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت است.


آقای ترکان اذعان کرد که اخیرا بانک های اروپایی محدودیت هایی را در مورد پروژه های سرمایه گذاری در ایران ایجاد کرده اند.


ایران به طور متوسط چهار میلیون بشکه نفت در روز تولید می کند اما عدم سرمایه گذاری در تاسیسات نفتی موجب می شود که تولید نفت کشور سالانه پنج درصد کاهش یابد.
مدیر عامل نفت و گاز پارس

این سخنان اکبر ترکان در واقع اشاره ای به تلاش واشینگتن برای افزایش فشار مالی به ایران است تا این کشور را متقاعد کند تا روند غنی سازی اورانیوم را به حالت تعلیق درآورد.


اما مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس می گوید که وزارت نفت ایران تلاش می کند تا با سرمایه گذاری، محدودیت های ایجاد شده را جبران کند.


هفته گذشته، کاظم وزیری هامانه، وزیر نفت ایران نیز در مورد تحریم های سازمان ملل علیه ایران گفته بود که «این تحریم ها به توانایی ایران برای سرمایه گذاری در تاسیسات نفتی آسیب وارد آورده است.»


وی گفت: مشکلاتی که برای بانک ها ایجاد شده، پروژه های سرمایه گذاری را با دشواری روبرو کرده است.


وزیر نفت ایران افزود: دولت ایران تصمیم گرفته تا از منابع مالی خود برای سرمایه گذاری در تاسیسات نفتی استفاده کند.


ایران به سرمایه گذاری و دانش شرکت های خارجی برای توسعه منابع نفت و گاز خود احتیاج دارد ولی تحریم های سازمان ملل علیه برنامه هسته ای ایران هر گونه سرمایه گذاری در ایران را بسیار دشوار کرده است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG