لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۵۲

پايان المپيک زمستانی و ۱۴ مدال طلای کانادا


مراسم پایانی المپیک زمستانی ونکوور
بيست و يکمين دوره المپيک زمستانی ۲۰۱۰ در حالی با بيشترين مدال برای آمريکا (۳۷ مدال) در ونکوور به پايان رسيد که بيشترين طلا (۱۴ مدال) از آن کانادا کشور ميزبان شد.

در آخرين روز همه نگاه کانادايی ها به فينال هاکی روی يخ بود که ورزش ملی آنان است و با آمريکا رقابتی ديرينه دارند. کانادا در پيکاری نفسگير بر حريف پرقدرت در وقت اضافی سه بر دو پيروز شد و به آخرين و ارزشمندترين طلای بازی ها دست يافت.

پس از اين مدال ارزشمند خبرگزاری فرانسه از قول مسوولان به وجد آمده کانادايی نوشت برنامه دستيابی به سکوی قهرمانی به حق به آنان رسيد و ژاک روژه، رييس کميته بين المللی المپيک با آنان موفق بود زيرا کانادا بازيها را با بيشترين طلای بدست آمده در يک المپيک زمستانی به پايان برد. تا پيش از اين بيشترين مدال طلا در يک دوره از آن روسيه و نروژ با ۱۳ طلا بود.

پيش از شروع بازي ها کانادا ادعا کرده بود که در قابل بحث ترين و پرخرج ترين برنامه بيشترين طلا را بدست خواهد آورد. اما در عمل آن را بسيار مشکل تر از آن چيزی يافت که تصور می کرد.

بحث برنامه از مرزهای کانادا گذشت و بعضی مدعی شدند که اين يک ادعای متکبرانه است، در حالی که احساس بعضی نيز بر اين بود که اين ادعا غرور ملی را برمی انگيزاند.

اما در پايان بازي ها مقامات برگزاری نمايش ورزشکاران خود را ستايش کردند که در مجموع مدال نيز سوم شدند.

آقای مارسل آبوت، رييس انتخابی کميته المپيک کانادا گفت:«همانطور که در کنفرانس خبری روز گشايش گفتم، ما برای کسب بيشترين طلا می رويم و به آن عمل کرديم – بر روی بالاترين سکو رفتيم. تيم کاملا کانادايی ما به سطح تازه ای از بهترين موقعيت ممکن رسيد.»

در مراسم با شکوه پايان بازيهای المپيک خانم جوآنی روشت، که درست چند روز پس از درگذشت مادرش در اسکيت نمايشی روی يخ به مدال برنز رسيده بود، پرچمدار ورزشکاران کانادا شد.

پس از ۱۷ روز رقابت سنگين در بازي های المپيک زمستانی مشعل بازيها خاموش شد. کانادا با ۱۴ طلا، هفت نقره و پنج برنز بالاتر از آمريکا با ۳۷ مدال مجموع قرار گرفت. آلمان دوم شد. اما بريتانيا با امی ويليامز تنها به يک طلايی رسيد که برای آن برنامه ريزی کرده بود.

در مراسمی که بيش از دو ساعت به طول انجاميد، بازيگرانی چون ويليام شاتنر و مايکل جی فاکس کانادايی ها را به هيجان آوردند.

در ۱۷ روز بازي های زمستانی ۲۵۰۰ ورزشکار از ۸۲ کشور با يکديگر مبارزه کردند که دردناکترين حادثه آن مرگ نودار کوماريرتاشويلی، لژ سوار گرجی به هنگام تمرين بود.

روژه در سخنان روز پايانی پيش از ستايش از برگزاری خوب رقابت های که درگير گرمای غيرعادی در فصل، هوای مرطوب و در نتيجه کمبود برف بود، از مرگ ورزشکار گرجی اظهار تاسف کرد.
XS
SM
MD
LG