لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۳۳

ایران بخشی از مرز خود با پاکستان را بست


سرباران ایرانی در نزدیکی مرز ایران با پاکستان. عکس تزئینی است.
مقامات پاکستانی می گويند که ايران بخشی از مرز خود با این کشور را بسته است. اين اقدام پس از انفجار بمب در مسجد زاهدان صورت گرفته است.

قامار مسعود يکی از مقامات ارشد پاکستان در استان بلوچستان اين کشور به آسوشيتدپرس گفت که «مرز دو کشور در تفتان بسته شده ، هيچ خودرويی اجازه عبور و مرور ندارد و فقط افراد می توانند پياده از مرز عبور کنند.»

شهباز احمد يکی از مقامات امنيتی پاکستان در تفتان نيز به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که «ما هيچ دليلی برای اين اقدام نمی بينيم به جز انفجار بمب در زاهدان.»

وی افزود که سه روز است که مرز بسته شده است.

آسوشيتدپرس می افزايد که تاکنون مقامات ايرانی در اين مورد اظهار نظری نکرده اند.

در همين حال سايت خبری آفتاب نيز نوشت که «ايران مرز خود با پاکستان را بسته است و از پاکستان درخواست کرده، رهبر گروه موسوم به جندالله را دستگير کند و به اين کشور تحويل دهد.»

به نوشته این سایت «اين اقدام پس از آن رخ می‌دهد که سخنگوی گروهک تروريستی موسوم به جندالله ايران مسئوليت جنايت تروريستی پنج شنبه شب در يکی از مساجد زاهدان را برعهده گرفت.»

انفجار يک بمب روز پنجشنبه در مسجد علی‌ابن ابیطالب شهر زاهدان، مرکز استان سيستان و بلوچستان، صورت گرفت که در جريان آن ۲۵ نفر کشته و بيش از ۱۴۰ نفر زخمی شدند.

گروه جندالله به رهبری مالک ريگی مسئوليت انفجار در مسجد علی ابن ابیطالب را بر عهده گرفته است.

اين گروه که ادعا می‌کند از حقوق اقلیت سنی بلوچ در ایران حمایت می‌کند، پيشتر نيز به نيروهای نظامی و افراد غير نظامی در ايران حمله کرده است.

ایران جندالله را گروهی تروریستی و مرتبط با القاعده می‌داند.

برخی از مقام های ایرانی، آمریکا را به حمایت از جندالله متهم کردند. علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی نیز روز یکشنبه «عامل اصلی حادثه انفجار زاهدان را آمریکا دانست» و ایالت متحده را متهم کرد که «از مدت‌ها پیش گروهک جندالله را به عملیات کور تروریستی تشویق می‌کند.» مقام‌های ایرانی تاکنون هیچ مدرکی در مورد این اتهامات ارائه نداده‌اند.

آمریکا این اتهامات را رد کرده است.
XS
SM
MD
LG