لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۵۵

سخنگوی طالبان پاکستان: بيت الله محسود زنده است


یک سرباز پاکستانی در کنار اعضای کشته شده طالبان. عکس تزئینی است.
سخنگوی طالبان پاکستان روز سه شنبه به سی ان ان گفت که برخلاف ادعای دولت آمريکا بيت الله محسود رهبر اين گروه زنده است. مولوی عمر سخنگوی گروه گفت بيت الله محسود بيمار است و در نقطه ای امن پنهان شده است. به گفته وی زمانيکه حال او بهتر شود با خبرنگاران مصاحبه خواهد کرد.

به گزارش سی ان ان روز دوشنبه يک مقام ارشد دولت آمريکا گفته بود که براساس شواهد متعددی که وجود دارد مطمئن است که بيت الله محسود در حمله چهارشنبه شب هفته گذشته کشته شده است.

به گقته مقامات دولت آمريکا هوا در آن شب بسيار گرم بوده ومردی که مشخصات ظاهری او با بيت الله محسود همخوانی دارد به خاطر گرمای شديد برای خواب به پشت بام منزل پدر زن خود می آيد. سپس مشاهده می شود که اين مرد پاهای خود را ماساژ می دهد که نشان می دهد اين فرد بيت الله محسود است چون به گفته مقامات دولت آمريکا وی از بيماری قند شديد رنج می برد و برای کاهش درد به طور مداوم بايد اين کار را بکند.

به گفته منابع امنيتی آمريکا پس از مشاهده اين جزييات، سازمان مرکزی اطلاعات آمريکا، سيا، براساس دستور از پيش صادر شده توسط رييس جمهور برای «شکار رهبر طالبان به محض مشاهده وی حمله موشکی به اين خانه را انجام می دهد.»

مولوی عمر سخنگوی طالبان افغانستان ابتلا بيت الله محسود به بيماری قند و همينطور حمله موشکی با هواپيماهای بدون سرنشين به منزل پدر زن وی در چهارشنبه گذشته شب را تاييد کرد ولی مدعی است که بيت الله محسود در اين حمله کشته نشده است.

برخلاف دولت آمريکا مقامات وزارت خارجه و کشور پاکستان می گويند دولت اين کشور منتظر تشخيص آزمايش های دی.ان.ای روی فردی است که در جريان اين حمله کشته شده تا مشخص شود که آيا وی بيت الله محسود است يا نه .

مولوی عمر سخنگوی طالبان پاکستان در گفتگو با سی ان ان همچنين اخبار منتشر شده از سوی دولت پاکستان مبنی بر کشته شدن دو تن از معاونان رهبر طالبان به نام های حکيم الله محسود و ولی الرحمان را تکذيب کرد.

رحمان مالک وزير کشور پاکستان روز شنبه به سی ان ان گفته بود که يکی از اين دو نفر – که گفته می شود جانشين بيت الله محسود برای رهبری طالبان پاکستان است – در جريان درگيری نظامی در محل ملاقات فرماندهان ارشد طالبان در وزيرستان جنوبی کشته شده است.

مولوی عمر سخنگوی طالبان دولت پاکستان را متهم کرد که با پخش اخبار دروغ و تبليغات سعی می کند بيت الله محسود را وادار کند که از مخفيگاه بيرون بيرون آمده و او را بکشند.

در هفته های اخير تعداد حملات هواپيماهای بدون سرنشين به اهداف و مخفيگاه های طالبان در مناطق قبيله ای وزيرستان پاکستان که توسط سیا انجام می شود به شکل چشمگيری افزايش يافته است.
XS
SM
MD
LG